TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy do popularnych wśród Polaków kierunków turystycznych podrożały

W minionym tygodniu ceny wyjazdów do popularnych wśród Polaków kierunków turystycznych wzrosły - przekonują analitycy.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym tym razem na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 12 sierpnia 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 5 sierpnia 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 13 sierpnia 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 30 sierpnia i 5 września 2021 wzrosła o 41 złotych. Zdecydowanie największe i zbliżone w skali spadki cen wycieczek wystąpiły na Dżerbie i w Tunezji Kontynentalnej, które wyniosły średnio 83 i 82 złote, a niewiele mniejsze zniżki notowano na Sardynii (ponownie) - o 73 złote.

Największy wzrost cen wyjazdów wystąpił we włoskiej Kalabrii, gdzie podniosły się średnio o 283 złote, a nieco mniejsze zwyżki miały miejsce w Marsa Alam i na Synaju - o 184 i 164 złote.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 195 i wzrosły o 54 złotych.Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka.

W minionym tygodniu na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 30 sierpnia-5 września 2021, miały miejsce głównie wzrosty cen wycieczek. Zdecydowanie największy z nich miał miejsce w Egipcie i wyniósł 133 złote. Mniejsze miały miejsce w Bułgarii, na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o średnio odpowiednio 79, 55 i 25 złotych, a spadki średnich cen odnotowano w Tunezji średnio o 82 zł i w Turcji - średnio o 5 złotych.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu września 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 350 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020, już dziewiąty kolejny przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym.

Największy roczny spadek cen odnotowano w Maroku gdzie obniżyły się one o 247 złotych, a wyraźnie mniejszy był roczny spadek cen wycieczek w Marsa Alam, który wyniósł 36 złotych. Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły w tureckim regionie Dalaman i na Sycylii - o średnio 1176 i 1123 złote oraz na Fuerteventurze - o 970 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano niższe ceny w ujęciu rocznym o 283 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz trzydziesty pierwszy z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu. Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,68 zł/litr wobec 1,78 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty trzeci z rzędu roczny wzrost, tym razem o 50,6 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 55,4 procent, a przed dwoma o 46,7 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta kolejny raz była słabsza niż przed rokiem, podczas gdy w tygodniach wcześniejszych sytuacja w tym względzie była często odwrotna. Dla rocznych uśrednionych rozliczeń turystycznych osłabienie to wyniosło ponad 3,8 procent, podczas gdy przed tygodniem złoty był słabszy o 3,1 procent, a przed dwoma o 3,4 procent.

W sytuacji równoczesnego i jednokierunkowego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz trzydziesty pierwszy z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w kolejnym rekordowym w tym sezonie przedziale +205/+215 złotych, podczas gdy poprzednio było to +200/+210, a przed dwoma tygodniami +195/+205 złotych.

Znaczny spadek cen ropy naftowej jaki wystąpił w ostatnich kilkunastu dniach na rynkach światowych daje nadzieję na adekwatną zniżkę cen paliwa lotniczego, co powinno przełożyć się na niższe koszty organizacji wycieczek. Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka.

Na wszystkich wiodących kierunkach ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem. Najmniejsze wzrosty miały miejsce w Egipcie, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o jedynie 35 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny rosły w bardziej znaczący sposób, w tym w umiarkowanym w Bułgarii - o średnio 160 złotych, w większym w Grecji i w Turcji - o 306 i 413 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 640 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach jedyny roczny spadek cen wycieczek miał miejsce w Maroku - o 247 złotych. Na pozostałych kierunkach w okresie roku ceny wycieczek rosły. W najmniejszym stopniu w Hiszpanii kontynentalnej i w Tunezji - o 70 i 160 złotych, w większym na Malcie i na Majorce - o 299 i 385 złotych, a w największym w Albanii, na Cyprze, we Włoszech i Portugalii - odpowiednio 502, 579, 701 i 763 złote.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) ceny spadły jedynie w Bułgarii i Grecji - o 147 i 33 złote. Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu dwuletnim rosły, stosunkowo umiarkowanie w Egipcie - o średnio 157 złotych, a nieco bardziej na Wyspach kanaryjskich i Turcji - o 222 i 259 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe spadki cen wycieczek w tym ujęciu wystąpiły na Malcie i na Cyprze - o średnio 492 i 245 złotych, a znacząco mniejsze w Albanii i w Maroku - o 97 i 57 złotych. Na pozostałych kierunkach ceny się podniosły, przy czym w niewielkim stopniu w Tunezji - o 35 złotych, a w większym w Portugalii i na Majorce - o średnio 119 i 179 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów obniżyły się one jedynie w biurze Sun&Fun - o około 15 złotych, przy czym spadek wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla Egiptu i Tunezji kontynentalnej. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 40 (Exim Tours) do nawet 740 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 37 ofert (poprzednio 34 oferty, przed rokiem 39, a przed dwoma laty 27 ofert).

Organizator ten wyprzedzał biura Exim Tours z liczbą 26 ofert (poprzednio 23 oferty, przed rokiem 21, a przed dwoma laty 7 ofert) oraz Rainbow z liczbą 27 ofert (poprzednio 30 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 22 oferty). Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć też na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich miały biura Exim Tours i Coral Travel - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura TUI Poland - 7 ofert oraz biura Grecos, Itaka i Rainbow - wszystkie po 5 ofert. Na kierunkach kanaryjskich wyróżniały się biura Itaka i TUI Poland - po 7 ofert, a na tureckich biura Coral Travel - 8 ofert i TUI Poland - 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miało biuro Exim Tours - 6 ofert i Coral Travel - 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Ecco Holiday - 3 i 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie, w Turcji i w Bułgarii, biuro Rainbow w Egipcie i Tunezji, a biuro Exim Tours w Egipcie, w Tunezji i Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W czterdziestym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów pozostał bez zmian, ale nastąpiły przesunięcia w zajmowanych przez biura pozycjach. Na pozycję lidera z trzeciej awansowało biuro Exim Tours, które jako jedyne z pierwszej trójki obniżyło ceny ofertowe, natomiast opuściło ją biuro Coral Travel przesuwając się na pozycję drugą. Na trzecią awansowało biuro TUI Travel (z czwartej), a na czwartą (z drugiej) przesunęło się biuro Grecos. Biuro Sun & Fun pozostało na pozycji piątej.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży tunezja dżerba Egipt Turcja Grecja TUI Marsa Alam

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję