TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Wyjazdy nieco droższe niż przed tygodniem

W minionym tygodniu średnie ceny wyjazdów turystycznych, odbywających się w środku sezonu nieco wzrosły, w porównaniu do wcześniejszego tygodnia - przekonują analitycy.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2021, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 27 maja 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 20 maja 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 maja 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami między 2 i 8 sierpnia 2021 podniosła się o 10 złotych. W poprzednich zestawieniach ceny wzrosły o 8, 11, 77 i 4 złote, a we wcześniejszych spadły o 13 i 25 złotych.

W minionym tygodniu największy spadek cen wycieczek wystąpił na Sardynii i wyniósł średnio 72 złote (poprzednio ceny tam również zdecydowanie spadły), a mniej istotne zniżki miały miejsce na greckiej wyspie Korfu i na Malcie - o 66 i 52 złote. Największe zwyżki cen wyjazdów odnotowano w Maroku - o 238 złotych oraz w Albanii i na Cyprze - w obu tych przypadkach o 65 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek spadły o 7 i 13 złotych.

Zmiany cen wycieczek jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje załączona mapka, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.


W minionym tygodniu dla wszystkich wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, dla wylotów w dniach 2-8 sierpnia 2021 wystąpił spadek cen wycieczek, pomimo że w ogólnym przekroju wszystkich kierunków łącznie ich ceny nieco się podniosły. Największe zniżki odnotowano w Bułgarii i w Turcji - o 26 i 23 złote, nieco mniejsze w Egipcie - o średnio 17 złotych, a najmniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 11 i 3 złote.

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 119 złotych. W ostatnich dwunastu zestawieniach ceny były konsekwentnie niższe od cen sprzed roku o 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132, 176, 130, 136 i 128 złotych.

Zdecydowanie największe roczne spadki cen odnotowano w włoskiej Kalabrii - o średnio 443 złote, zaś mniejsze lecz również bardzo znaczące przeceny miały miejsce na Malcie i na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz na - o średnio 368 i 359 złotych. Ponownie mniej znaczące były wzrosty cen wycieczek, z których największe znów odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 183 złote, a nieco mniejsze ponownie w Albanii i na Majorce - o średnio 121 i 81 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2020 odnotowano spadek cen w ujęciu rocznym o 56 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz dwudziesty z rzędu była mniej korzystna aniżeli w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,48 zł/litr wobec 1,61 zł/litr przed rokiem, co oznacza trzynasty z rzędu roczny wzrost, tym razem o 54,0 procent, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 82,6 procent, a przed dwoma o 95,4 procent. W relacji z euro i amerykańskim dolarem krajowa waluta była silniejsza, ale już w daleko mniejszej skali niż w dwóch wcześniejszych tygodniach. W porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych wzmocnienie to wyniosło około 1,3 procent (głównie z powodu słabszego dolara), podczas gdy przed tygodniem złoty był silniejszy o 3,9 procent, a przed dwoma o około 3,4 procent.

W sytuacji równoczesnego oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa oraz istotnie niższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty z rzędu - po wcześniejszej serii trzydziestu pozytywnych tygodni - pomimo nieco silniejszego złotego - nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +90/+100 złotych, podczas gdy w poprzednim tygodniu było to +75/85 złotych, a przed dwoma +100/+110.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).

Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona mapka, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach obrazuje zamieszczony poniżej wykres.


Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, tym kolejny raz miały miejsce w Egipcie i w Turcji, gdzie średnie ceny były niższe o 238 i 197 złotych od cen sprzed roku, zaś niższa i bardzo podobna była skala rocznych przecen w Grecji, Bułgarii oraz na Wyspach Kanaryjskich, wyniosła odpowiednio 69, 67 i 61 złotych.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek wystąpiły na Malcie, w Maroku i Hiszpanii kontynentalnej - o odpowiednio 368, 270, 268 złotych. W znacząco mniejszym stopniu staniały wyjazdy do Portugalii, Tunezji i na Cypr - o średnio 116, 109 i 78 złotych, a jedynymi kierunkami, na których ceny w ujęciu rocznym wzrosły, były Majorka i Albania ze wzrostami średnich cen o 48 i aż 182 złote.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) największą obniżkę cen wycieczek kolejny raz odnotowano w Grecji - o średnio 224 złote, a nieco mniejszą w Turcji - o 163 złote. Jeszcze mniejsze były przeceny na Wyspach Kanaryjskich - o średnio 110 złotych, a najmniejsze w Egipcie i Bułgarii, gdzie wyniosły zaledwie 78 i 60 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe spadki cen wycieczek w ujęciu dwuletnim miał miejsce na Cyprze i Malcie - o 584, 537 złotych, a wyraźnie mniejsze w Maroku - o 314 złotych. Zdecydowanie mniejsza była skala zniżek cen wyjazdów na Majorkę do Tunezji i Portugalii - o średnio 87, 70 i 61 złotych, a zupełnie niewielka do Albanii - o zaledwie 20 złotych.

W rocznych porównaniach cen wycieczek w szczycie sezonu lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów kolejny raz w najbardziej znaczącym stopniu obniżyły się one w biurach Rainbow, Sun & Fun i Best Reisen - o około 350, 345 i 220 złotych. Mniejsze ale również istotne były również roczne zniżki w biurach Coral Travel, Exim Tours i Prima Holidays - o około 165, 110 i 65 złotych. U pozostałych organizatorów roczne ceny wzrosły w granicach od 25 (biuro TUI Poland) do prawie 750 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w poszerzony w tym sezonie ich skład weszły hiszpańskie kierunki Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 48 ofert (poprzednio też 48 ofert, przed rokiem 32, a przed dwoma laty 33 oferty).

Organizator ten wyprzedzał biura Itaka z liczbą 29 ofert (poprzednio 27 ofert, przed rokiem 24, a przed dwoma laty 31 ofert) oraz Exim Tours z liczbą 25 ofert (poprzednio 24 oferty, przed rokiem 26, a przed dwoma laty 14 ofert).

Przy porównaniach poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych w materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30, czyli o jedną czwartą.

W ubiegłym tygodniu najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Coral Travel - 7 i 5 ofert, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i TUI Poland - 8 i 7 ofert, przed biurami Coral Travel i Rainbow - 6 i 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 10 i 7 ofert, natomiast na tureckich biura Coral Travel i TUI Poland - 9 i 7 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura Coral Travel i TUI Poland - 5 i 3 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty.

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję cenową w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i w Tunezji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Exim Tours w Grecji i w Turcji.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym dziewiątym zestawieniu w tym sezonie letnim skład pierwszej piątki organizatorów pozostał bez zmian, ale niedużym zmianom uległa kolejność zajmowanych w niej pozycji. Na dwóch pierwszych pozycjach nastąpiła zamiana miejsc pomiędzy biurami Coral Travel (awansował na lidera), a biurem Exim Tours (spadł na pozycję wicelidera). W ostatnim tygodniu oba biura obniżyły nieco ceny, ale różnice odchyleń od cen referencyjnych były pomiędzy nimi były tak niewielkie, że wystarczyło to do zamiany pozycji. Podobna zamiana o jeden szczebel miała miejsce pomiędzy biurami Grecos (opuścił pozycję trzecią), a biurem TUI Poland, które awansowało na nią z pozycji czwartej.Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
biuro podróży wyjazd turystyka grecja itaka grecos rainbow coral travel
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję