TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ciekawostki turystyczne

Janusz Palikot zapowiada rozwój produkcji piw starzonych i rzemieślniczej wódki. Rosja zacznie pobierać odciski palców od turystów? Personel pokładowy jednego z przewoźników lotniczych nie będzie mógł się zwracać do pasażerów per "pan" i "pani". Władze Sardynii sprzeciwiają się zabieraniu z


Kraftowa rewolucja na rynku piwnym już stała się faktem, a do gry wkraczają teraz piwa leżakowane w beczkach. Browar Tenczynek ze swoimi kolekcjami - od klasycznej, po piwne sztosy i nasz RIS Barrel Aged - ma w niej swój udział. Dziedzictwo Tenczynka to także bogata historia produkcji tenczyńskiej okowity, gorzałki z różnych zbóż i owoców, która była szczególnie popularna na terenach Małopolski - powiedział Janusz Palikot, prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina SA oraz Tenczyńska Okovita SA.

Spółka Tenczyńska Okovita SA wyposaży wydzieloną część Browaru Tenczynek w instalacje do destylacji słodu i zbóż do produkcji okowity wedle receptur z XIX w. Przejmie też od browaru produkcję serii piw RIS Barrel Aged, która miała premierę w ubiegłym roku oraz wprowadzi kolejne edycje piw starzonych, w tym po Okovicie. W historycznych piwnicach Browaru Tenczynek powstanie również taproom - miejsce degustacji pełnej oferty piw oraz okowity.

Zbiórka crowdfundingowa spółki Tenczyńska Okovita, promowana na platformie Crowdway.pl ruszy na przełomie października-listopada. Planujemy rozpocząć leżakowanie piw już w 2020 roku, a w kolejnym uruchomić destylację gorzałki. Całkowitą wartość inwestycji wraz ze środkami obrotowymi na pierwszy rok działalności szacujemy na 4,2 mln zł i taki będzie cel zbiórki - dodał Palikot.

***

Rosyjska branża turystyczna obawia się odpływu turystów. Powód? Tamtejsi deputowani są gotowi poprzeć projekt ustawy, wprowadzającej obowiązek pobierania odcisków palców od wjeżdżających do kraju cudzoziemców. Dyrektor Stowarzyszenia Organizatorów Turystyki ATOR, Maria Łomina obawia się, że projektowane regulacje mogą obniżyć liczbę turystów, z krajów objętych obowiązkiem wizowym o 15-20%. Dziennik Kommiersant, powołując się na anonimowe źródło z branży turystycznej pisze, że przyjęcie proponowanej ustawy "wpłynie na rozwój turystyki w sposób jednoznacznie negatywny".
***

Linie lotnicze Air Canada zakażą swoim pracownikom zwracania się do pasażerów per "pan", lub "pani". Swoją decyzję tłumaczą poszanowaniem dla tożsamości płciowej każdego z pasażerów. Jeszcze nie podano od kiedy zakaz wejdzie w życie. Według nowych wytycznych każdy komunikat będzie rozpoczynał się słowami "witamy wszystkich", zamiast "panie i panowie".
***

Kampania informacyjna przeciwko zabieraniu na pamiątkę piasku z plaż Sardynii przynosi efekty. Władze wyspy traktują wywożenie sardyńskiego piasku jako grabież i niszczenie środowiska naturalnego. Turyści, w bagażu których znajdą się woreczki z piaskiem mogą się liczyć z wysokimi karami finansowymi. W sumie, w bagażach turystów znaleziono łącznie około 100 kg piasku, który już wrócił na swoje miejsce. Rekordzistka, mieszkanka Lombardii, zwróciła 10 kg. piasku, który, 40 lat wcześniej wywiozła z wyspy. Zawartość przesyłki rozsypano na plaży, pod czujnym okiem geologa.

Starsze informacje 2019-10-09


Wprowadzone, z początkiem października, elektroniczne wizy do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego cieszą się sporym zainteresowaniem. Jakie filmy i programy najchętniej oglądają pasażerowie linii Emirates? Po ogłoszeniu zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA, liczba wyszukiwań połączeń lotniczych do Stanów Zjednoczonych gwałtownie wzrosła. Najwyższa góra świata tonie w śmieciach.

648 cudzoziemców skorzystało w pierwszych dniach października z bezpłatnych wiz elektronicznych umożliwiających odwiedzenie Petersburga i obwodu leningradzkiego. Na podstawie e-wizy przekroczyło granicę m.in. 31 podróżnych z Polski.

Rosyjskie służby graniczne podały statystyki z pierwszego weekendu października. Największą grupę z około 650 turystów z e-wizą stanowili obywatele Estonii - 286 osób. Sporo podróżnych przybyło też z Łotwy (76 osób), Litwy (75 osób) i Finlandii (34 osoby).
***

Tego lata pasażerowie linii lotniczej Emirates najchętniej oglądali filmy o superbohaterach (mangi, produkcje Marvela i z uniwersum DC). W czerwcu największą oglądalność miał "Kapitan Marvel", w lipcu najchętniej wybierano film "Alita: Battle Angel", a w sierpniu najwięcej wyświetleń zanotowała produkcja "Avengers: Koniec gry".

Latem br. podróżni utworzyli ponad 40 000 indywidualnych playlist. Ich skład pozwala wyciągnąć jednoznaczny wniosek: pasażerowie Emirates są bez wyjątku miłośnikami kina - każda lista zawierała przynajmniej jeden film fabularny. Ponadto jeden na sześciu podróżnych dodał do swojej playlisty telewizyjny program rozrywkowy.

Z kolei najpopularniejsze kinowe produkcje nieanglojęzyczne wybierane przez pasażerów Emirates to filmy z gatunku Bollywood. Jeśli chodzi o kategorie filmów, to tego lata najwięcej oglądających przyciągały nowości takie jak "Narodziny gwiazdy" albo "Bohemian Rhapsody". Drugą pod względem popularności kategorią były disneyowskie klasyki - wybór 50 produkcji Disneya od klasycznej "Alicji w Krainie Czarów" z 1951 roku po najnowszego "Aladyna". Na trzecim miejscu plasują się wspomniane już filmy Bollywood. Tego lata miłośnicy kina indyjskiego chętnie wybierali zarówno najnowsze hity, takie jak "2.0", jak i klasyczne pozycje, jak na przykład "Dabangg 2".

W ciągu minionych trzech miesięcy najczęściej oglądanym programem w systemie ice był nagradzany serial produkcji HBO "Czarnobyl", a najchętniej wybieranym dokumentem - "African Cats"
***

W miniony piątek Stany Zjednoczone oficjalnie zaprosiły Polskę do programu ruchu bezwizowego. Jak pokazują najnowsze dane wyszukiwarki KAYAK.pl, w pierwszych dniach po zapowiedzi zniesienia wiz, Polacy szukali lotów do Stanów Zjednoczonych ponad 3 razy częściej (319%) niż weekend wcześniej.

Wzrost liczby wyszukiwań odnotowano także po 23 września br., kiedy opinia publiczna została poinformowana o fakcie, że Polska spełniła wszystkie warunki niezbędne do przystąpienia do programu zniesienia wiz - odsetek odmów dla osób ubiegających się o amerykańską wizę spadł wtedy do 2,8%. Jak pokazuje analiza KAYAK.pl, po tym ogłoszeniu Polacy szukali lotów do Stanów o 51% częściej niż tydzień przed nim.
***

Mount Everest, który dla Tybetańczyków jest świętą górą, dzięki swojej popularności coraz bardziej tonie w śmieciach. Większość wypraw bowiem zostawia za sobie nie tylko ślad w śniegu, ale i sporo śmieci. Od opakowań żywności i paliwa, przez zbędny balast jak uszkodzone wyposażenie, po odchody, które z racji temperatur się nie rozkładają. Przy szlaku są także ciała wspinaczy, którzy wpadli w tarapaty i nie da się ich bezpiecznie lub łatwo zabrać. Według raportu z 2016 roku szerpowie usuwają z Dachu Świata co roku prawie 12 ton odchodów, ale nie rozwiązuje sprawy. To obrzydliwe, aż oczy bolą. Góra nosi tony odpadów. - powiedział Pemba Dorje Szerpa w rozmowie z agencją AFP.

Tak więc osoby spragnione dziewiczych i nieskażonych ludzką obecnością terenów mogą mieć w Himalajach coraz większy powód do rozczarowań.

Starsze informacje 2019-10-04


Olkusz poszedł w ślady Wrocławia? Japończycy edukują turystów smsami. Amerykańscy turyści ukarani za niszczenie Krzywej Wieży w Pizie. Rosja próbuje wznowić turystykę kosmiczną. Zapraszamy po garść turystycznych ciekawostek z Polski i świata.

Olkusz pozazdrościł Wrocławiowi i od niedawna w mieście można spotkać figurki Gwarków Olkuskich. Celem tych działań jest popularyzacja historii miasta w atrakcyjny dla rodzin sposób, a także stworzenie charakterystycznej dla Olkusza atrakcji turystycznej. Cały tworzony Szlak Gwarków Olkuskich ma zwiększyć potencjał turystyczny i składać się z kilkunastu postaci w różnych miejscach miasta. Wykonanie gwarków i elementów promocyjnych (jak aplikacja na telefon) kosztowało miasto 298 tys. zł.

***

Kioto ma problem z zachowaniem turystów w dzielnicy Gion. Ponieważ odpowiednie zachowanie w Japonii to ważna sprawa, Japończycy postanowili wychowywać turystów, którzy dotrą na ulicę Hanamikoji słynącą z zabytkowych budynków i tradycyjnych herbaciarni. Każdy turysta mający aplikację dla zwiedzających Japonię lub korzystający z urządzeń wypożyczanych z hotelu otrzyma informację po angielsku i chińsku jak powinien się zachować. Informacji lub raczej pouczeń będą także udzielać konsultanci patrolujący ulicę oraz będą one na plakatach rozwieszonych w dzielnicy. Ten pilotaż potrwa do 8 grudnia, a później zostaną ocenione jego skutki na podstawie monitoringu oraz rozmów z mieszkańcami.

***

Dwoje amerykanów na wakacjach odwiedzając Krzywą Wieżę w Pizie zapragnęło zostawić po sobie pamiątkę. Wyryli w marmurze imię Jeffy i zrobili sobie selfie. Na szczęście zostało to zauważone i zostali aresztowani. Tłumaczyli się, że nie wiedzieli, że to zabronione, bo widzieli inne napisy na ścianach. Prokurator zwolnił obu chuliganów z aresztu, jednak będą oni odpowiadać przed sądem za wandalizm. Spodziewana jest surowa kara pieniężna, jako, że władze bardzo starają się chronić zabytki i głoszą zero tolerancji dla aktów wandalizmu. Pikanterii dodaje fakt, że zatrzymani amerykanie to nie młodzież, a dwaj bracia: 35 i 38-letni lekarze.

***

Rosyjska Agencja Kosmiczna w dla odbudowania swojego wizerunku oraz naprawienia sytuacji finansowej postanawia wznowić loty turystyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Turyści mają mieć możliwość zamieszkać na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wszystko dlatego, że Roskosmos niedługo zakończy kontrakt z NASA na dostawy na orbitę oraz dostarczanie silników RD-180 do rakiet nośnych Atlas V. Jednak w obliczu ostatnich awarii rosyjskich pojazdów kosmicznych można wątpić, czy znajdzie się dostatecznie dużo milionerów skłonnych zaryzykować podróż w jedną stronę za kwoty od 10 mln dolarów.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
2 ciekawostki turystyka


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję