Ryanair odwołuje loty

Dzisiaj 12 lipca br. trwa strajk pilotów w irlandzkim Ryanair. Do akcji przystąpiło ok. 100 pilotów. Skutki strajku dotkną pasażerów podróżujących między Irlandią i Wielką Brytanią.


Strajk rozpoczął się o godz. 1 w nocy dublińskiego czasu. Potrwa 24 godziny. Przewoźnik odwołuje około 30 z 290 lotów w tym dniu. W ostatnim czasie strajki pracowników tej linii są na porządku dziennym. Zwłaszcza kiedy trwa sezon wakacyjny i każde opóźnienie może spowodować ogromne utrudnienia w ruchu lotniczym.

»»»» Starsze informacje 2018-07-05 ««««


Kilka dni temu protest na 12 lipca zapowiedzieli piloci. Teraz czas na resztę pracowników. Strajk zamierzają zorganizować w czterech krajach: Hiszpanii, Portugalii, Belgii i we Włoszech.

12 lipca br. blisko 100 pilotów nie będzie pracować. Domagają się korzystniejszych zasad rozliczenia stażu i urlopów. Strajk będzie miał największy wpływ na podróżujących w Wielkiej Brytanii, na połączeniach z Dublina, Cork, Shannon. "The Independent" poinformował, że tego dnia piloci pracujący na kontraktach będą latać zgodnie z planem, ale ci, którzy mają bezpośrednie umowy, będą strajkować, co może uziemić wiele samolotów.

Natomiast termin protestu personelu pokładowego jest jeszcze nieznany. Organizatorzy strajku czekają tylko na zgodę rządu Włoch. W środę wysunięte zostały 34 postulaty, w tym podwyżki płac oraz zawieranie umów o pracę opartych na prawie lokalnym, a nie irlandzkim. Pracownicy skarżą się m.in. na konieczność szczegółowego opisu objawów choroby, gdy byli na zwolnieniach lekarskich, lub do zakładania rachunków bankowych w Irlandii po to, by mogli dostać wynagrodzenie. Władze linii nie komentują gróźb strajku.

Starsze informacje 2018-06-08


Protesty sparaliżowały ruch pociągów w całym kraju oraz utrudniły dojazd koleją na lotnisko w Atenach. Kolejarzy sprzeciwiają się postępującej prywatyzacji ich przedsiębiorstwa.

Dzisiaj 8 czerwca br. rozpoczął się 24 godzinny strajk greckich kolejarzy. Związek zawodowy greckich kolejarzy tłumaczy, że strajk jest odpowiedzią na planowaną sprzedaż kolejnego przedsiębiorstwa remontowego (EESSTY-Trainose). Spółka Troinose została sprzedana w 2017 roku włoskim kolejom państwowym Ferrovie Dello Stato Italiane. Nie jeżdżą już m.in. pociągi z wagonami sypialnymi na trasie Ateny-Saloniki i Saloniki-Stambuł.

Starsze informacje 2018-05-30


W Grecji dzisiaj ogromne utrudnienia komunikacyjne. Dojazd do lotniska w Atenach może okazać się kłopotliwe. Odwołano kilka lotów greckich linii lotniczych. Największe związki zawodowe sektora prywatnego i sfery budżetowej protestują.

W Grecji dzisiaj rozpoczął się strajk generalny. Organizatorzy protestu nawołują też do masowego udziału w demonstracji w centrum Aten. W dniu dzisiejszym nie jeżdżą pociągi, z portów nie wypływają promy. Komunikacja miejska, głównie autobusy kursują jedynie w określonych godzinach. Greckie linie lotnicze Aegean i Olympic Air odwołały kilka lotów, reszta odbędzie się w późniejszych godzinach.

Organizatorzy strajku wytykają władzom problemy z polityką oszczędności, którą od lat prowadzą. Zaznaczają, że działania rządu spowodowały duże bezrobocie, nadmierne opodatkowanie i spadek PKB, pogorszyły warunki pracy i doprowadziły do zubożenia tysięcy Greków, głównie młodych ludzi, kobiet i średnich przedsiębiorców. Władze natomiast wprowadzają kolejne oszczędności, by zabezpieczyć kredytodawców, nie zwracając uwagi na gospodarcze i społeczne skutki dla kraju.

Starsze informacje 2018-05-10


Sezon zwiększonego ruchu lotniczego coraz bliżej. Belgijskie związki zawodowe wykorzystują sytuację i chcą zawalczyć o swoje. Strajk zapowiedzieli piloci Brussels Airlines.

Związki zawodowe reprezentujące pilotów Brussels Airlines ogłosiły strajk w poniedziałek 14 maja i w środę 16 maja 2018 r. Piloci nie są zadowoleni z propozycji kierownictwa dotyczących wynagrodzeń, emerytur i harmonogramów pracy. 80% pilotów, którzy wzięli udział w konsultacjach, opowiada się za strajkiem. Dzisiejsze spotkanie nie przełamało impasu.

Rzecznik prasowy Brussels Airlines, Kim Daenenen, uważa zapowiedziany strajk pilotów za "godny pożałowania". Związki zawodowe stawiają niemożliwe żądania. Zgłoszono również sześć dodatkowych dni urlopu dla pilotów powyżej 60. roku życia.

Nie wiadomo jeszcze, jakie będą skutki strajku: w najbliższy poniedziałek zaplanowano dodatkowe spotkania. Brussels Airlines opracowuje zredukowany rozkład lotów.Przewoźnik informuje osoby posiadające bilet na 14 lub 16 maja, że mogą bezpłatnie zmienić rezerwację podróży lub odzyskać pieniądze. Każdy rezerwujący bilety za pośrednictwem biura podróży powinien skontaktować się z touroperatorem.

Belgijski przewoźnik realizuje między innymi połączenia z Polską - 3 w ciągu dnia do i z Warszawy, a także jedno do i z Krakowa.

Starsze informacje 2018-05-08


Na włoskich lotniskach panuje dziś chaos. Linie lotnicze informują, by sprawdzać status lotu do Włoch bądź z Italii, na stronach internetowych przewoźnika.

Z powodu dwóch strajków, pracowników transportu lotniczego oraz kontrolerów ruchu lotniczego na lotniskach we Włoszech panuje popłoch. Pierwszy strajk trwa od rana do godz 18, drugi od 13.00 do 17.00. Odwołano 721 lotów, resztę przesunięto na inne pory, gdy strajk się skończy. Protestują pracownicy rzymskiego lotniska Fiumicino i kontrolerzy lotów w Mediolanie, Padwie, Brindisi i Cagliari. Buntują się przeciw warunkom pracy, niskim płacom i planowanym zwolnieniom. Zostały odwołane loty z Wrocławia do Rzymu, lot Alitalii z Warszawy do Rzymu. Samoloty miały wyruszyć w południe.

Najwięcej lotów odwołał Ryanair, który ma w rozkładzie aż 30 włoskich połączeń (z Wrocławia do Bolonii, Mediolanu, Neapolu, Palermo i Rzymu). Lot na Bari z godziny 13 został natomiast przeniesiony na godz. 16.30, gdy strajk się już zakończy.

Starsze informacje 2018-05-04


Od czwartku w stolicy Hiszpanii i na jego przedmieściach potrwa dwudziestodniowy strajk kierowców autobusów. Turyści powinni zwrócić uwagę na komunikację miejską, która będzie działała trochę inaczej niż zazwyczaj.

Protest został podzielony na dwie tury. Pierwsza prowadzona jest od czwartku przez siedem dni, z wyłączeniem 6 maja, kiedy to strajkujący przystąpią do pracy przez cały dzień. Druga prowadzona będzie przez trzynaście dni począwszy od 14 maja. W pierwszej części strajku, protesty będą odbywały się nad ranem oraz w godzinach wieczornych. Natomiast po 14 maja strajk może potrwać codziennie przez 24 godziny.

W dniach protestu zapewnione będą zastępcze połączenia autobusowe, dzięki którym odbędzie się połowa kursów zaplanowanych. Natomiast kierowcy z Powszechnego Związku Robotników (UGT) - jednego z największych hiszpańskich związków zawodowych, mimo wcześniejszego przedwstępnego porozumienia, kierowcy autobusów ze stołecznej aglomeracji w piątek wycofali się z zawartego kompromisu z władzami madryckiej wspólnoty autonomicznej. Protestujący domagają się podwyżek i poprawy warunków pracy.

Starsze informacje 2018-04-20


Jeśli podczas majówki dojdzie do strajku personelu LOT, konsekwencje mogą być fatalne. Pracownicy przewoźnika od dłuższego czasu przymierzają się do ogłoszenia protestu.

21 kwietnia br. pracownicy PLL LOT podejmą decyzje o możliwym strajku. Jak informuje Biznes Interia, niezadowolenie pracowników wywołała decyzja rady nadzorczej PLL LOT, o przyznaniu prezesowi i zarządowi premii o łącznej wysokości 2,5 mln złotych. Personel linii lotniczych stara się o przywrócenie regulaminu wynagrodzeń z 2010 roku, który został zmieniony wraz z restrukturyzacją firmy. Potyczki trwają od miesiąca, związki zawodowe zagroziły strajkiem.

Strajki personelu traktowane są jako "nadzwyczajne okoliczności", co wiąże się z niewypłaceniem odszkodowań z tytułu opóźnionych czy odwołanych lotów. Utrudnienia spowodują zamieszanie na lotniska, gdyż czas majówki wiąże się wzmożonymi podróżami Polaków. Oczywiście brak porozumienia pomiędzy zarządem PLL LOT a pracownikami wpłynie najbardziej na pasażerów przewoźnika.

Starsze informacje 2018-04-09


Kolejny strajk na niemieckich lotniskach. 10 kwietnia pasażerowie lecący do/z Niemiec muszą się liczyć z utrudnieniami.

Związek zawodowy pracowników usług Verdi wezwał do strajku na lotniskach we Frankfurcie, Monachium, Kolonii i Bremie we wtorek, 10 kwietnia 2018 roku. Obsługa naziemna, służby pomocnicze, a także część lotniskowej straży pożarnej będzie strajkować jutro między godziną 5:00 rano a 18:00. W związku ze strajkiem, tylko Lufthansa będzie zmuszona anulować jutro 800, z zaplanowanych 1600 rejsów, w tym 58 lotów międzykontynentalnych. Operacje lotnicze zostaną wznowione zgodnie z rozkładem w środę, 11 kwietnia 2018 r.

W ten sposób związek zawodowy wywiera presję przed kolejną rundą płacowych negocjacji, które są zaplanowane na 15 i 16 kwietnia. Związek domaga się dla swoich członków sześcioprocentowej podwyżki płac. Dodatkowo żąda podwyżki o 100 euro wynagrodzenia dla uczniów zawodu i praktykantów.

Pasażerowie, których połączenia nie zostały dotknięte strajkiem, proszeni są o wcześniejsze przybycie na lotnisko, bo może wydłużyć się czas oczekiwania. Bez względu na to, czy ich rejs zostanie odwołany, wszyscy pasażerowie Lufthansa Group (oprócz rejsów operowanych przez SWISS), którzy zarezerwowali lot w dniu jutrzejszym przez Frankfurt lub Monachium, 10 kwietnia, mogą bezpłatnie zmienić swoją rezerwację na inny rejs w ciągu następnych 7 dni.

To kompletnie niedopuszczalne, aby związki przenosiły ten konflikt na niezaangażowanych pasażerów. Lufthansa nie jest częścią tego zbiorowego konfliktu, ale niestety nasi klienci i nasza firma odczuwają skutki tego sporu- mówi Bettina Volkens, Członek Zarządu i Dyrektor ds. HR oraz Działu Prawnego w Deutsche Lufthansa AG.

Starsze informacje 2018-03-02


Strajk greckich strażników w muzeach
Trwa 24-godzinny protest strażników. Turyści, którzy dziś postanowili zwiedzić Partenon, musieli zrezygnować z podziwiania starożytnych budowli. Z powodu strajku strażników muzealnych, Akropol oraz muzea i atrakcje w na terenie metropolii ateńskiej oraz na Krecie są dziś zamknięte.

Otwarte pozostało za to Muzeum Akropolu w Atenach, poświęcone znaleziskom z akropolu ateńskiego. Związek zawodowy strażników muzealnych określił 24-godzinną akcję protestacyjną jako "strajk ostrzegawczy".

Starsze informacje 2018-02-22


W czwartek, 22 lutego, strajkowali pracownicy linii lotniczych Air France.

Protestujący domagają się podwyżki płac o 6 proc., argumentując to dobrymi wynikami firmy. Odwołano jedną czwarta połączeń, w tym połowę lotów długodystansowych, jedną czwartą lotów średniodystansowych i 15 proc. lotów krótkodystansowych z lotniska Roissy - Charles de Gaulle.

Według agencji AFP w akcji protestacyjnej bierze udział 33 proc. pilotów, 37 proc. stewardess i stewardów i 26 proc. personelu naziemnego.

Pasażerom, których loty się nie odbyły z powodu strajku, przewoźnik umożliwi bezpłatne przebukowanie biletów na inny termin w dniach 23-27 lutego. Podróżni, którzy chcieliby przełożyć wylot na jakiś termin po 27 lutego, otrzymają voucher, który przez rok będzie ważny w liniach Air France, KLM, Joon i Hop! Szczegółowe informacje dla pasażerów Air France można znaleźć na stronie www.airfrance.pl
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję