Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

SzukajPowstanie nowa atrakcja dla turystów

Zalew Żyrardowski ma zostać ukończony w maju 2018 roku. W zamyśle ma znaleźć się w czołówce jednych z najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynkowych w Polsce.


Zalew Żyrardowski znajduje się w odległości ok.45 km od Warszawy, aktualnie trwają tam prace modernizacyjne. Cały obiekt będzie się rozprzestrzeniał na powierzchni 21,5 hektara a sam zbiornik ma mieć ponad 11 ha. Na terenie Zalewu Żyrardowskiego powstaną dwie plaże - piaszczysta i trawiasta, boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę, siłownie plenerowe i baseny. Zostaną wydzielone również dwie specjalne strefy - wypoczynkowa i przeznaczona do grillowania, a dookoła zalewu poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa. Dodatkowo zalew będzie atrakcyjny dla wędkarzy ponieważ zostaną wybudowane pomosty, stanowiska do połowu.

Przetarg na modernizację Zalewu Żyrardowskiego wygrało konsorcjum złożone z firm "Amat" Zbigniewa Hordyja oraz "Tel-Bud" Sławomira Borkowskiego. Całkowity koszt inwestycji to prawie 9 milionów złotych. Całość projektu prezentuję się bardzo obiecująco.

Starsze informacje 2017-05-19


"Otwierasz oczy, jest ciemno od tej chwili masz 60 minut, żeby rozwiązać sprawę kryminalną, wydostać się z zamkniętego pokoju i uwolnić Filipa de Girarda! Zegar tyka ". Tak przedstawia się początkowy zarys nowej atrakcji, która już na jesieni powstanie w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie.

Instytucja otrzymała dofinansowanie w kwocie 25 tys. zł z programu Patriotyzm Jutra na realizację projektu "Uwolnić Filipa de Girarda - tematyczny pokój zagadek z historią w tle". To kolejny grant, który Muzeum pozyskało na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy.

"Uwolnić Filipa de Girarda" to idea stworzenia edukacyjnej atrakcji muzealnej o charakterze escape room, czyli interaktywnego pokoju zagadek. Będzie to pierwsza tego typu atrakcja na Mazowszu, która powstanie w obiekcie instytucji kultury, jaką jest muzeum. Zadaniem uczestników będzie rozwiązywanie zagadek zręcznościowych i logicznych, które pozwolą uciec z pokoju na czas. Fabuła wciągnie w świat historii i początków budowy Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, kiedy to sprowadzano z zagranicy Filipa de Girarda, twórcę mechanicznego przędzenia lnu. Scenariusz zostanie oparty na faktach historycznych, lecz zostanie także wprowadzony element fikcyjny, urozmaicający zabawę. Otwarcie pokoju zagadek planowane jest na październik 2017 r.

Na przygotowanie nowej atrakcji, Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie otrzymało dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł z ogólnopolskiego Programu Patriotyzm Jutra, który organizowany jest przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Złożony przez żyrardowską instytucję projekt znalazł się w gronie laureatów, wybranych spośród 850 złożonych wniosków z całej Polski. Projekt Muzeum został doceniony przez Zespół Sterujący, w skład którego weszło grono 12 ekspertów, m.in. profesorów Uniwersytetu Warszawskiego czy przedstawicieli Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN.

"Patriotyzm Jutra" to ogólnopolski program grantowy, który realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2009 roku operatorem programu jest Muzeum Historii Polski). Służy on odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski, wspiera inicjatywy, które angażują społeczeństwo w działania służące pielęgnowaniu i promowaniu kultury i lokalnego dziedzictwa.

Starsze informacje 2017-04-06


Nowo powstałe muzeum zakończy działalność?

Niedawno pisaliśmy o nowej atrakcji turystycznej w Gdańsku - Muzeum II Wojny Światowej. Jak się okazuje może ono szybko zakończyć swoje istnienie. Zostanie połączone z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Postanowieniem z dnia 5 kwietnia 2017 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2017 r. i oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 6 września 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz utworzenia państwowej instytucji kultury - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Naczelny Sąd Administracyjny we wspomnianym postanowieniu z dnia 5 kwietnia 2017 r., uwzględniającym zażalenie Ministra, uznał, że w rozpoznawanej sprawie na podstawie art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wyłączona jest kognicja sądów administracyjnych. Stąd też brak było podstaw do ustosunkowania się przez Naczelny Sąd Administracyjny do ustawowych przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonego zarządzenia, jak i kwestii legitymacji skargowej Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wskazując na powyższe, Naczelny Sąd Administracyjny, dokonując powiązania przedmiotu wniosku o wstrzymanie wykonania z ustawową przesłanką wyłączenia kognicji sądu administracyjnego, uchylił zaskarżone postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zarządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki postanowieniu NSA decyzja ministra KiDN prof. Piotra Glińskiego o połączeniu Muzeum II WŚ i Muzeum Westerplatte Wojny Obronnej 1939 w jedno muzeum staje się możliwa do realizacji. Po połączeniu, Muzeum kontynuować będzie misję, która została mu powierzona w 2008 r., kiedy decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało utworzone jako Muzeum Westerplatte. Decyzja o połączeniu dwóch muzeów o podobnym profilu, oprócz usprawnień natury administracyjnej, technicznej i ekonomicznej, będzie także odpowiedzią na oczekiwania społeczne w zakresie odpowiedniej opieki nad miejscami związanymi z bohaterstwem żołnierzy polskich w pierwszych godzinach i dniach II wojny światowej oraz odpowiedniego szerzenia wiedzy na ten temat - można przeczytać w komunikacie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego..

Starsze informacje 2017-03-29


Trwające od 2008 r. prace nad tworzeniem muzeum - koncepcją i realizacją wystawy oraz budową siedziby, która zalicza się do grona architektonicznych ikon Gdańska, dobiegły końca . Od 23 marca mieszkańcy Gdańska i odwiedzający to miasto turyści mogą zwiedzać nową atrakcję.

Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku jest największym historycznym muzeum w Polsce, jego wystawa główna, zajmuje powierzchnię niemal 5 tys. m2. Zlokalizowana jest na najniższym poziomie budynku, 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach.

Wygląda na to, że nowo powstały obiekt cieszy się sporym zainteresowaniem. Bilety na pierwszy weekend funkcjonowania Muzeum zostały szybko wyprzedane.

Powstaniu Muzeum II Wojny Światowej towarzyszyła idea utworzenia instytucji, która ukazywałaby drugą wojnę światową, łącząc perspektywę polską z doświadczeniami innych narodów europejskich. Siedziba, zaprojektowana przez gdyńskie Studio Architektoniczne "Kwadrat", znajduje się przy placu Władysława Bartoszewskiego, nad Motławą, blisko historycznego centrum miasta.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: "Droga do wojny", "Groza wojny" oraz "Długi cień wojny". Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, oraz ok 240 nowoczesnych stanowisk multimedialnych. Zwiedzający za ich pomocą mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń, zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki czy zmiany granic państw w czasie II wojny światowej.

W przestrzeni wystawy głównej przewiedziano również przestrzeń prezentującą życie codzienne w czasie II wojny światowej oraz wystawę dla dzieci "Podróż w czasie" przeznaczoną dla dzieci poniżej 12 roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi, będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech różnych okresach: kilka dni po wybuchu II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuż po zakończeniu wojny. Zmieniające się elementy wystroju są odbiciem sytuacji politycznej i społecznej okupowanego i walczącego kraju.

Teren, na którym powstała siedziba Muzeum, zajmujący powierzchnię 1,7 ha, dotyka od strony zachodniej Kanału Raduni, a od południowej otwiera się na szeroką panoramę Motławy. Powierzchnia budynku to 26 tys. m2. Bryła muzeum dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: przeszłość - podziemie, teraźniejszość - plac wokół obiektu, przyszłość - pochyła wieża, z przeszkloną fasadą i dachem, o wysokości 40,5m w najwyższym punkcie. Znajdują się tam m.in. biblioteka z czytelnią, sale edukacyjne i konferencyjne, a na najwyższym poziomie kawiarnia i restauracja z widokiem na panoramę Gdańska.

Koncepcja architektoniczna zakłada, iż całe zło wojny ukryte jest pod ziemią, a "światełko" nadziei dostaje się do środka szczeliną biegnącą wzdłuż placu. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia ulokowania wystawy głównej. Stanowi ona połączenie wnętrza budynku ze światem zewnętrznym. Całości zagospodarowania terenu dopełnia plac otaczający budynek muzeum, będący miejscem wydarzeń plenerowych i wypoczynku. - opisują projektanci budynku ze Studia Architektonicznego "Kwadrat"

Kasy biletowe, punkt informacyjny oraz wejście na wystawę główną i dla dzieci znajdują się na poziomie -3. W Muzeum jest również przestrzeń na wystawy czasowe, sala konferencyjna przeznaczona na debaty, sympozja, koncerty oraz sala kinowa na 115 miejsc, gdzie będą się odbywały projekcje i tematyczne przeglądy filmowe. Oprócz funkcji wystawienniczych Muzeum będzie pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki.

Jak informują władze muzeum na swojej stronie internetowej, na obecnym etapie funkcjonowania Muzeum, nie są prowadzone rezerwacje grupowe. Zostaną one uruchomione w terminie późniejszym. Zakup biletów grupowych na chwilę obecną jest możliwy jedynie w kasach muzeum na poziomie -3. Do biletu grupowego, na każde 10 osób grupy przysługuje 1 bilet bezpłatny dla opiekuna. Możliwy jest zakup biletów z wyprzedzeniem.

CENNIK BILETÓW:

Wystawa główna
  • >Bilet normalny - 23 zł
  • Bilet ulgowy - 16 zł
  • Bilet rodzinny (2 dorosłych i maksymalnie 3 dzieci do 19 lat ) - 55 zł
  • Bilet grupowy normalny (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) - 23 zł
  • Bilet grupowy ulgowy (powyżej 10 osób + 1 opiekun na 10 osób bezpłatnie) - 16 zł
  • Audioprzewodnik - 5 zł

Wystawa dla dzieci - "Podróż w czasie"
  • Bilet dla dziecka - 8 zł
  • Bilet dla opiekuna - 13 zł
  • Grupy zorganizowane (maksymalnie 25 dzieci + 2 opiekunów) - 5 zł

Bilet na wystawę główną upoważnia również do wstępu na wystawę dla dzieci.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. Władysława Bartoszewskiego 1; 80-862 Gdańsk
Wejście główne: schody od strony placu
Muzeum czynne:
Wtorek - niedziela 10.00 -19.00
Ostatnie wejście na wystawę główną o godz. 17.00
Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Muzeum II Wojny Światowej połączone z innym muzeum [2017-04-07 13:50 5.172.235.*]
dobra, pełna informacja, tylko dlaczego z błędem: minister kultury - pisze się z małej litery. Odwrotnie niż samo Ministerstwo. Bohdan J. odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij