Jak założyć gospodarstwo agroturystyczne?

Gospodarstwo agroturystyczne to baza noclegowa, które oferuje formę wypoczynku zbliżoną do warunków wiejskich. Może je założyć każdy. Rolnicy chcący założyć gospodarstwo agroturystyczne, nie muszą nawet rejestrować tej formy działalności w urzędzie.


Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. "Prawo działalności gospodarczej" określa, iż usługi agroturystyczne świadczone przez rolników nie są działalnością gospodarczą, ponieważ są one najczęściej dla rolnika dodatkowym, pozarolniczym źródłem dochodu. Rolnik nie ma więc obowiązku rejestrować tej działalności w urzędzie. Musi zaś zgłosić (ale nie zarejestrować) działalności w gminie oraz w urzędzie skarbowym.

Na początek w urzędzie skarbowym składa więc oświadczenie, że jego dochód dodatkowy z tytułu świadczenia usług agroturystycznych nie przekroczy 10 tys. euro. Dopiero po przekroczeniu tej kwoty, trzeba odprowadzić podatek.

Aby być zwolnionym z podatku trzeba spełniać dwa warunki - być rolnikiem i wynajmować turystom nie więcej niż 5 pokoi. W przypadku gdy np. rolnik oferuje do wynajmu 6 pokoi, jest to już traktowane jako prowadzenie zwykłej działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu. Nie ma znaczenia, czy wynajmowanie pokoje to typowe "dwójki", czy też pokoje dla rodzin z dziećmi i psem (całkiem inne regulacje dotyczą gospodarstw agroturystycznych prowadzonych przez mieszkańców wsi, którzy rolnikami nie są).

Rolnicy rozpoczynający działalność agroturystyczną, mogą także liczyć na coraz większe wsparcie Państwa. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostępne są kredyty na modernizację gospodarstw i tworzenie dodatkowych źródeł dochodu dla rolników.

Oprócz uzyskania pomocy Państwa po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej rolnicy mogą korzystać również z pomocy unijnej. Dla agroturystyki przewidziane jest m.in. wsparcie z funduszu strukturalnego - Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR). Fundusz ten wspiera projekty związane z uruchomieniem lub rozwojem w gospodarstwie rolnym dodatkowej działalności w zakresie agroturystyki. Wielu rolników skorzystało już z pomocy EFOiGR.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij