Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

Szukaj

Dobry biznes - dowóz osób do Warszawy

Tysiące osób jeżdżących do szkoły, do pracy, czy w delegację przyjeżdża do Warszawy małymi busami. Wyruszają oni z różnych miast i miasteczek. Busy są szybkie i tanie, dzięki temu ich usługi stały się tak bardzo popularne.


Dla pana Sety z siedmiotysięcznej Przysuchy koło Radomia weekend jest okazją do zarobienia dużych pieniędzy. W każdy piątek na parkingu przy Dworcu Zachodnim w Warszawie stoją jego dwa, a czasami nawet trzy busy. Miejsce można zarezerwować wcześniej telefonicznie. Każdy bus zabiera 16-17 osób, które w piątek z Warszawy wyjeżdżają, aby w niedzielę po południu tam wrócić. Przeważnie są to studenci. Bilet na busa kosztuje 15 zł. Jest to niewiele mniej niż w PKS-ie, ale podróż trwa trzy kwadranse krócej.

Mogłoby się wydawać, że gigantyczne korki, które tworzą się na drogach wyjazdowych z Warszawy powinny odstraszać od podróży autobusami. Jednak jest wręcz przeciwnie. Pod koniec października nowe połączenie z Warszawą uruchomiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Łodzi, które dwa razy dziennie zabiera do Warszawy wszystkich chętnych, którzy zdecydują się podróż komfortowymi mercedesami.

Najwięcej jednak w stolicy można spotkać niewielkich busów. Jacek Rymarski, który dojeżdża do Warszawy z Lublina wyznaje - Już cztery lata jeżdżę do pracy do Warszawy prywatnymi mikrobusami. Kierowcy znają niesamowite skróty, żeby ominąć korki. Czasami jeżdżą nawet po polnych drogach.

Właśnie na trasie z Lublina do Warszawy jeździ najwięcej busów. Prawie dziesięć firm oferuje w sumie ponad 70 kursów dziennie.

Najwięcej przewoźników z Lubelskiego zatrzymuje się koło hotelu Holiday Inn przy al. Jana Pawła II. Odjeżdżają stamtąd prawie tak często jak miejskie autobusy, czyli co 10-15 minut.

Podróż busami jest tańsza niż koleją. Za normalny bilet na pociąg z Lublina do Warszawy trzeba zapłacić 32 zł. Natomiast przejazd busem kosztuje od 16 do 25 zł. Dużo busów przyjeżdża też z Radomia, Siedlec i Białej Podlaskiej. Na tej trasie bilety są również tańsze niż na PKP.

Prywatni przewoźnicy pomału odbierają pasażerów PKP. Władze kolei przyznają, że obawiają się konkurencji z ich strony. Jednak Łukasz Kurpiewski, rzecznik spółki PKP Przewozy Regionalne zapewnia - Oczywiście obserwujemy to, co robią konkurenci z autobusów, ale przecież pociągiem jedzie się o wiele wygodniej.

W celu zatrzymania pasażerów w pociągach na trasie Warszawa - Lublin, kolejarze stosują różne promocje. We wtorki, środy, czwartki i w soboty bilety można kupić 25% taniej. Adrian Furgalski, ekspert w sprawach transportu z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR zaznacza - Sądzę, że na dłuższych trasach do tego nie dojdzie. Wraz z remontami torów podróż pociągiem do Lublina, Radomia czy Katowic stanie się bardziej atrakcyjna. Dodaje też, że zupełnie inaczej sytuacja wygląda na trasach podmiejskich. W tym przypadku kolej musiała oddać palmę pierwszeństwa autobusom. Furgalski wyjaśnia - Stracony rynek ciężko odzyskać. Gdy ratusz puścił Szybką Kolej Miejską do Falenicy, gdzie jeździ mnóstwo przewoźników autobusowych, niewiele osób chciało nią jeździć.

Właściciele busów dbają o swoich pasażerów. Na trasie z Poniatowej przez Puławy i Ryki busy kursują również w święta. Pasażerowie mogą wysiąść w dowolnym miejscu Warszawy. Na pożegnanie kierowca wręcza każdemu klientowi blankiet z rozkładem jazdy oraz telefonem i zachęca - Zapraszam znowu, 100 km do Ryk u nas kosztuje 10 zł, w PKS-ie: 18 zł.
Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Taniej niż PKSem do Warszawy [2007-12-28 12:17 193.239.80.*]
Ja akurat podróżowania busami pana Sety nie polecam nikomu.
Więcej o tym dlaczego na: http://forum.vipnc.pl/viewtopic.php?t=9
odpowiedz »

Taniej niż PKSem do Warszawy [2007-12-28 12:14 193.239.80.*]
Ja akurat podróży busami pana Sety nie polecam nikomu !!! odpowiedz »

Taniej niż PKSem do Warszawy [2007-03-27 15:47 83.7.23.*]
mogli byście podac jakiś rozkład skąd mam sie dowiedzieć o której kursuja te busy odpowiedz »

Taniej niż PKSem do Warszawy [2006-11-14 19:27 83.31.114.*]
Bardzo ciekawe spostrzeżenie busy są szybkie i tanie, zajmuje sie transportem od 8lat przewóz rzeczy w transporcie drogowym, a od 6lat mam tez autobusy. I co do tej szybkości to nie ma sie co cieszyć, to igranie z Waszym drodzy Pasażerowie zyciem. Tak sie składa, ze mam mozliwość zobaczenia jak oni jeżdzą ja jadac osobowym 110km/h zostaje wyprzedzany na trasie lubelskiej sprineterem załadowanym ludzmi, włos na głowie się jeży Są to autobusy i obowiązują ich takie same ograniczenia predkosci jak duze autobusy. Niewielkie ma pojecie jeden z drugim własciciel tych "szybkich busów"" o przewozie osób i ich bezpieczeństwie" Poczekam, młody jestem jeszcze za te przekraczanie predkosci i narażanie zycia pasażerów zapłaca słona kare tylko na to wpadna krokodyle, bo narazie chyba nie zauważają tego faktu, ale będą potrzebowac kasy to sie wezma za busiki i znikną tak szybko te firmy przewozowe jak powstały.Jak zapłaca za każda tarcze tachografu z przekroczona predkościa to nie wiem, czy przytrwaja. ŻYCZE SZEROKIEJ DROGI wszystkim podrózującym busikami, a kerowcom PANOWIE ROZWAGI I ZDROWEGO ROZSADKU. Bo nie jeden za łeb sie złapał jak zobaczył jak rozpieprzył w drobny mak autobus i ludzi pozabijałł, tylko to juz za pózno było. Nie cieszmy sie 45 minutami dojazdu przed czasem w stosunku do PKS, tam wyścigów nie robia. dlatego są bezpieczni. Pozdrawiam
Jacek z Warszawy
odpowiedz »

Taniej niż PKSem do Warszawy [2007-12-28 12:12 193.239.80.*]
Święta prawda :) odpowiedz »

Taniej niż PKSem do Warszawy [2006-11-13 14:52 83.11.1.*]
A kiedy będą busiki z Trójmiasta do Warszaw ????? odpowiedz »

Taniej niż PKSem do Warszawy [2006-11-13 22:47 62.179.42.*]
masz człowieku jak na tacy podany pomysł na rozkręcenie biznesu... to sie naprawdę opłaca!!! wystarczy trochę zainwestować. Większość tych firm zaczynała od jednego samochodu a dziś z tego co wiem dysponują przeszło czterdziestoma, w tym autokarami... powodzenia odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij