TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Kościół nieuczciwie konkuruje z biurami podróży?

Zagadnienie organizacji wyjazdów przez parafie czy inne organizacje kościelne budzi spore emocje w branży turystycznej. Nierzadko przedstawiciele branży nazywają wyjazdy organizowane przez kościół "szarą strefą".


"Parafie organizujące wyjazdy oazowe dla dzieci czy pielgrzymki powinny podlegać takim samym zasadom jak biura podróży. Niestety, to temat, którego od lat nie sposób przewalczyć" -mówi prezes śląskiego oddziału PIT, Grzegorz Chmielewski.

W lipcu we wsi Mędrków położonej w woj. świętokrzyskim inspektorzy sanepidu zdecydowali o zamknięciu kolonii organizowanej przez jedną z tarnobrzeskich parafii. Do podobnych sytuacji dochodzi co roku. Zdarza się, że koloniści są kwaterowani przez parafie w budynkach nie spełniających podstawowych wymogów sanitarnych. Cóż, z takich wyjazdów korzystają przede wszystkim osoby bardzo religijne, które nie odważą się "podskoczyć" księdzu. Bo to ksiądz.

Przedstawiciele branży wyjazdy organizowane przez parafie nazywają "szarą strefą", która nie podlega większości regulacji obowiązujących biura podróży. Grzegorz Chmielewski zwraca uwagę na to, że dotyczy to nie tylko wyjazdów kolonijnych pielgrzymek organizowanych przez parafie.

Różnica polega na tym, że każdy organizator turystyki musi być wpisany do rejestru i posiadać kwotę gwarancyjną, która przynajmniej w teorii zabezpieczy interesy klientów w razie bankructwa organizatora. Parafie są zwolnione z takiego obowiązku. Biura organizujące wyjazdy turystyczne są zobowiązane do poinformowania turystów o kategorii obiektów, w jakich zostaną zakwaterowani. Parafie nie mają takiego obowiązku i najczęściej kwaterują w obiektach znajdujących się poza kategoryzacją jak np. domy pielgrzyma.

Uczestnicy wyjazdów parafialnych zwykle nie skarżą się na warunki bo na księdza nie wypada się skarżyć. Nawet gdyby chcieli to nie mają komu zgłosić reklamacji.

Często kościelni organizatorzy wypoczynku nie wiedzą jakich formalności należy dopełnić wysyłając np. grupę dzieci na kolonię czy oazę. Wspomniana wcześniej tarnobrzeska parafia także nie zgłosiła wyjazdu kolonijnego do kuratorium, tłumacząc się niewiedzą o takim obowiązku. Za zorganizowanie dzikiej kolonii parafia została ukarana mandatem w wysokości 400 zł. To równowartość dwóch mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy. Trudno powiedzieć aby kara o tak śmiesznej wysokości mogła odstraszyć innych od organizacji dzikich kolonii.

Parafie bronią się przed zarzutami o nieuczciwą konkurencję argumentując, że na tym nie zarabiają. Ceny oferowane przez parafie często nie są dużo niższe od tych oferowanych przez świeckich organizatorów. Kościelne finanse są na tyle nieprzejrzyste, że trudno ocenić czy parafie zarabiają na organizacji wyjazdów czy nie, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że gdyby było to nieopłacalne to po prostu by tego nie robiły.

"Sprawa dotyczy nie tylko wyjazdów organizowanych przez parafie, ale także np. przez nauczycieli. Moim zdaniem powinno się dążyć do tego, żeby jednak wszyscy podlegali identycznym zasadom. Byłoby na pewno sprawiedliwiej, ale też bezpieczniej dla turystów" - dodaje Grzegorz Chmielewski

Oczywiście nie wszystkie parafie organizują pielgrzymki na własną rękę, zwłaszcza te zagraniczne. Zdarza się, że parafie zlecają organizację takiego wyjazdu biurom podróży, same poprzestając na zajęciu się duchową stroną przedsięwzięcia. W Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych można znaleźć kilka kościelnych biur podróży, prowadzonych np. przez księży Pallotynów czy ojców Franciszkanów, które posiadają gwarancje ubezpieczeniowe, nierzadko całkiem spore i podlegają wszelkim regulacjom prawnym.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
kolonia biuro podróży parafia PIT szara strefa organizator turystyki Grzegorz Chmielewski szara strefa Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych


Komentarze:

  • Parafie szarą strefą? 

   [2013-08-01 10:44 83.7.111.*]

   Kościół od zawsze może łamać prawo... Kraść legalnie. Nieodprowadzać podatków z haraczy pobieranych co niedziela. Coż...   odpowiedz »

   • Parafie szarą strefą? 

    [2013-08-01 11:06 79.163.62.*]

    Zastanów się nim napiszesz wpis oceniający i niesprawiedliwy, pełen nienawiści do Kościoła, daje świadectwo o Tobie. Jeśli zgłębisz wiedzę na temat opodatkowania kościoła z dobrowolnych datków na tacę,/ których nie musisz dawać i pewnie nie dajesz/ nie będziesz wypisywać głupot.Życzę więcej zdrowego rozsądku w tym co piszesz. Elżbieta   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2013-08-01 11:58 83.20.33.*]

     Nie kłam! Kościół w Polsce nie płaci podatków. Te jałmużny które im przyklepano to śmiech na sali. Śluby, pogrzeby, stypy, chrzciny i cała masa innych dupereli, to jest przekręt na skalę światową. DNO I WODOROSTY. Kler się bawi w najlepsze za nasze.   odpowiedz »

     • Parafie szarą strefą? 

      [2013-08-05 13:07 79.246.63.*]

      slusznie!   odpowiedz »

      • Parafie szarą strefą? 

       [2013-08-10 15:27 87.96.50.*]

       Kazdy zarabia jak moze....nikt nie kaze nikomu jezdzic na te "pielgrzymki"'jak nie chce.Kazdy ma swoj rozum i wie co robi i czego chce.Zawsze ten co organizuje zarabia i slusznie,bo po co mialby to robic?Czy to parafia,czy inna branza.A,ze ktos nie placi podatkow,MA RACJE!!!!Ja tez nie place,bo i komu i za co?????Co macie w zamian?Garnitury Pana Komorowskiego????   odpowiedz »

       • Parafie szarą strefą? 

        [2013-08-10 15:58 84.10.135.*]

        Jestem jednak zdania, że w państwie prawa, to prawo się przestrzega.   odpowiedz »

        • Parafie szarą strefą? 

         [2013-09-23 18:20 164.126.171.*]

         Polska to nie panstwo prawa!!!!   odpowiedz »

         • Parafie szarą strefą? 

          [2014-11-21 15:28 89.79.77.*]

          Popieram! Takie cyrki się tu dzieją, że słów brakuje.   odpowiedz »

         • Parafie szarą strefą? 

          [2014-11-21 15:31 89.79.77.*]

          Popieram!   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2013-08-01 12:06 83.25.42.*]

     Nikt tu nie pisze o nienawiści do Kościoła. To nienawistne słowa do nieuczciwej konkurencji, która w majestacie zakłamanego prawa niszczy legalnie działające firmy turystyczne.   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2013-08-06 14:24 83.11.252.*]

     Widzę, że lewicowa GW rozpętała temat na sezon ogórkowy. Nie napisali nawet słowa, że wiele parafii i stowarzyszeń kościelnych nadgorliwie zgłasza wszystkie imprezy turystyczne do Kuratorium.   odpowiedz »

  • Parafie szarą strefą? 

   [2013-08-01 11:07 79.163.62.*]

     odpowiedz »

  • Parafie szarą strefą? 

   [2013-08-01 11:17 83.0.175.*]

   Tak nareszcie cos drgneło w tej sprawie.Prosze niech kościoły oraganizuja wyjazdy kazdy morze , ale obowiazek rejestru wykupienia polis OC. Odprowadzać podatki VAT i dochodowy . Kasy Fiskalne obowiazkowo . Koniec kłamstwa że pielgrzymka pod płaszczykiem tych wyjazdow potęzny biznes. Wpłata w parafi za wyjazd do Włoch - pielgrzymka cena zł 800 os. a pozostała wpłata w wysokości 350 Euroos zaraz po przekroczeniu granicy z Polska zbiera pilot wycieczki. Przekrety nadużycia potężny biznes księzy dosyć tych przekretów PŁACIC podatki tak samo jak my biura podrózy. RZAD szuka pieniedzy niech zajrzy porządnie duchownym do kieszeni. KSIEZA za organizowanie wycieczek OBOWIAZKOWO PŁACIC PODATKI za tym jestesmy.   odpowiedz »

   • Parafie szarą strefą? 

    [2013-08-01 15:12 178.36.255.*]

    Kosciół jest jednym wielkim biurem podróży !!!
    Pracuje w BP i wiem ile kasy ludzie tam zostawiają za imprezy spod znaku krzyża. Dodatkowo taki patron travel usiłuje coś sprzedać przez posredniów.
    Oni to normalnie działają jak biura podrózy i mają z tego super prowizje.
    Nie wspomnę już o szkołach i cichych organizatorkach, które jada za darmo i jeszcze dietkę maja zapłaconą za wyjazd.   odpowiedz »

   • Parafie szarą strefą? 

    [2013-08-12 22:26 37.8.210.*]

    Jak można płacić podatek VAT i dochodowy, kiedy się działa non profit. Jak nie wierzycie Państwo zapiszcie się kontrolnie na taka wycieczkę i się przekonacie. W Polsce stereotypy mają się świetnie: wszyscy kradną, wszyscy kombinują, wszyscy piją itd. Nikomu nie przychodzi do głowy, że może być inaczej.   odpowiedz »

   • Parafie szarą strefą? 

    [2014-10-28 13:41 79.187.132.*]

    Uwaga!!! na przyszkolne Stowarzyszenia!!!! One też robią wycieczki, jest taki jeden nauczyciel co to robi, kupił już 3 autokary i bus !!!!! Miasteczko do 65 tysięcy mieszkańców!!!!!   odpowiedz »

  • Parafie szarą strefą? 

   [2013-08-01 11:21 83.0.175.*]

   Do religi nie mamy nie nawiści . Do kościołow też nie . LECZ hierarhia duchownych to przekret oszustwo .   odpowiedz »

  • Parafie szarą strefą? 

   [2013-08-01 12:26 83.12.32.*]

   Większą szara strefa są szkoły i nauczyciele oraz obsługujący ich "partyzanci" swoimi dezelami.   odpowiedz »

  • Kościół nieuczciwie konkuruje z biurami podróży? 

   [2013-08-01 13:29 46.204.66.*]

   Nie jestem jakimś fanatykiem religijnym, ale moze najpierw Donek z Vincentem zapewnią tym dzieciom jakiekolwiek wyjazdy wakacyjne, a dopiero potem zaczną się brać za opodatkowanie i koncesje dla kościoła za działalność dobroczynną, bo tym jest de facto wysyłanie dzieci z ubogich rodzin na wakacje.
   Jak na razie to nasze złodziejskie państwo nie zapewnia nic, względnie zapewnia taki syf jak ostatnio zorganizował jakiś MOPS na Mazurach (dzieci musiały wracać przed czasem), ale chętnie krytykuje i wyciąga łapy do innych.   odpowiedz »

  • Parafie szarą strefą? 

   [2013-08-02 11:10 79.188.167.*]

   kościoły ,szkoły,stowarzyszenia,związki organizują bez zabezpieczeń często ceny z "sufitu"tanio a potem sa dopłaty,i okazuje się ,że taki wyjazd droższy od uprawnionego organizatora,ZAKAZAĆ najprostrze rozwiązanie/a pana Gowina uwolnić a "zawodu"polityka tak jak on dał wolną rękę i pilotem,przewodnikiem może być nawet on sam   odpowiedz »

  • Parafie szarą strefą? 

   [2013-08-09 11:16 83.12.32.*]

   Nie tylko plebanie Tour ale i szkoły,przedszkola,kluby i to jest jednak właśnie tuskoland !   odpowiedz »

   • Parafie szarą strefą? 

    [2013-08-09 12:15 178.181.156.*]

    Ze złości to ci sie już mózg zlasował.
    Szkoły i przedszkola nie prowadzą działalności zarobkowej,
    Jeżeli organizują wycieczkę czy zieloną szkołę to działają jak stowarzyszenie non profit i nie robią tego zawodowo.
    Wpłaty rodziców pokrywają koszty przejazdu, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, etc. i to wszystko. Rozumiem, ze najlepiej byłoby gdyby przyszli do ciebie i zapłacili prowizję, ale nie tedy droga. Weź się za normalną robotę i sprzedaj trochę wycieczek, a nie wyciagasz łapy tam gdzie po pierwsze nie jesteś potrzebny, a po drugie gdzie nawet moralnie nie masz żadnego prawa do uczestnictwa.   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2013-08-12 10:29 83.29.41.*]

     Jeżeli chodzi o szkoły to nie masz racji. Panie nauczycielki za zorganizowanie zielonej szkoły jadą do ośrodka za darmo na wczasy. Jest to "non profit" bo kasy nie dostają jeżeli o to chodzi. Natomiast wycieczki to nas rozliczają z każdej złotówki, kontrola policji , fachowa obsługa itp. Natomiast jak same organizują to najczęściej zdezelowany autokar - bo taniej i bez kontroli policji bo tylko tak przewoźnik pojedzie. Niejednokrotnie, ponadto bez przewodnika więc co te dzieci z tego mają. A cena wcale nie jest niższa niż w biurze. Bo nieraz przychodzą matki tych dzieci i pytają ile dana wycieczka w biurze kosztuje i są zaskoczone. Oczywiście nie wszyscy tak robią ale z tym się niestety spotykam.   odpowiedz »

     • Parafie szarą strefą? 

      [2013-08-12 12:54 94.68.105.*]

      Wszystko ma swoje dobre i zle strony. Od niektorych tour operatorow wyciaga sie platnosci miesiacami, latami ect. Z calym szacunkiem dla wielu, ktorzy sa uczciwi i rzetelni. Nigdy natomiast nie slyszalem aby jakas parafia komus nie zaplacila albo kogos oszukala. Realizuje wiele pielgrzymek na zlecenie m.in Polskich parafii i nigdy nie mialem z nimi problemu.   odpowiedz »

     • Parafie szarą strefą? 

      [2013-09-17 10:32 83.27.199.*]

      Te panie nauczycielki nie jadą na wypoczynek, tylko do pracy! Pracują 24 h na dobę. Są odpowiedzialne za dzieciaki, prowadzą zajęcia a rodzice mają wtedy tydzień wolnego. Puknij się w głowę. Jak możesz pisać takie głupoty.   odpowiedz »

      • Parafie szarą strefą? 

       [2014-04-01 02:47 89.74.213.*]

       Panie nauczycielki najczęściej wyliczają sobie niezłe wynagrodzenie ekstra za czas na wycieczce (oprócz tego zawodowego) a bawią się w najlepsze. Opieka 24 h - to teoria. Pasjonatów i społeczników wśród nauczycieli bardzo trudno znaleźć ! Janusz   odpowiedz »

      • Parafie szarą strefą? 

       [2014-11-07 17:05 79.187.187.*]

       24 godziny na dobę są w pracy?! Błagam!!!!! Jeżdżę jako pilot na wycieczki szkolne i widzę tę ich pracę. Zarobieni tacy wszyscy, że nie mają czasu się po głowie podrapać! Nie mówię, że wszyscy. A teksty do uczniów: "Łaski nam nie robisz, że jesteś na wycieczce, to ty powinieneś być wdzięczny, że MY tu jesteśmy" się nie liczą mam rozumieć? A dodatkowe"wynagrodzenie(dniówka), które sobie nauczycie l"życzy" to fikcja, tak(bo przecież nie ma obowiązku zajmować się uczniami 24 na dobę i robi to z dobrej woli)?   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2013-08-10 17:37 86.63.127.*]

     no i właśnie tu sjest sedno sprawy nie robiąto "zarobkowo"?ale preteneje w razie czego do kogo?psują profesjonalny rynek-amatorszczyzną mo0że tanie ale nieprofesjolnalnie,rodzic zapłaci, mnej ALE pretensje,ma do kogo?kto ponosi odpoweidzialność ??nawet za transort-relizację programu -a jest takowy wogóle??   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2014-04-01 08:39 46.238.112.*]

     To jest fikcja. Tak powinny działać, ale de facto szkoły, przedszkola, parafie, stowarzyszenia organizują normalne wyjazdy, w 80% przypadków zarabiając na tym. Dla przykładu podam stowarzyszenie które de facto jest biurem podróży - wpisz sobie w google: sawir gniezno. Przecież to jest oczywiste obchodzenie przepisów.
     Co więcej często organizatorzy nie są świadomi odpowiedzialności jaka na nich spoczywa.   odpowiedz »

     • Parafie szarą strefą? 

      [2014-10-15 15:16 79.189.7.*]

      Widać, że osoba która pisała słowa wyżej nie jest w temacie. W 80% nauczyciele, księża czy stowarzyszenia organizują wyjazdy po kosztach i jeszcze nawet dopłacają do tych wyjazdów. Czasem trzeba uwierzyć, że ludzie robią coś bezinteresownie. A osoba powyżej chce żeby jeszcze ktoś taki płacił za koncesje. 100 % że to pisał jakiś urzędnik albo szef biura podróży   odpowiedz »

      • Parafie szarą strefą? 

       [2014-11-07 17:14 79.187.187.*]

       Kto dopłaca?! Za co? Czy Ty masz pojęcie , o czym piszesz?! Może i po kosztach organizują. Może na pewno. Nie mają do tego uprawnień ( a jeśli się coś stanie, kto za to odpowie?),nie mają pojęcia o trasie i zwiedzaniu(przewodnika też nie biorą, bo za drogo), nie wystawią faktury, jeśli potrzebna, nie ubezpieczą...   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2014-11-24 15:33 89.68.90.*]

     Wielu "organizatorów" to właściwie zupełnie prywatna inicjatywa. Dziś usługi przewodnickiej (za granicą) u mnie, poszukiwała jakaś nieogarnięta Paniusia, beż żadnej wiedzy dot. turystyki ale "imprezę robiła dla grupy emeryckiej".

     Ponadto spotykam się z Paniami Wychowawczyniami "robiącymi" wycieczki dla swoich klas, niestety z doświadczenia wiem że często Panie owe "kręcą sobie przy tym swoje lody" tu uszczkną parę groszy od hotelarza trochę od przewodnika ("bo przecież za kawę nie będziemy płaciły") Autentyk (październik 2014)

     Jakieś Uniwersytety III wieku czy też inne "stowarzyszenia Wzajemnej adoracji" to klienci często korzystający z moich usług przewodnickich (za granicą) to codzienność.

     Oczywiście pielgrzymki z "księdzem Markiem" to także patologia turystyczna nieewidencjonowane wydatki (a tam Panie jaki VAT zapłacimy o te 20% taniej i będzie dobrze?)   odpowiedz »

   • Parafie szarą strefą? 

    [2013-09-24 11:49 62.65.148.*]

    Lepszy wygrywa jak nie mozesz sobie poradzic to zmien fach   odpowiedz »

    • Parafie szarą strefą? 

     [2014-04-01 08:45 46.238.112.*]

     To nie jest tak, że lepszy wygrywa. Wygrywa ten który oszuka.   odpowiedz »

  • Kościół nieuczciwie konkuruje z biurami podróży? 

   [2013-08-16 00:54 83.7.108.*]

   Kościół = księża, a księża w Polsce to głównie menagerowie/psycholodzy kształceni w seminariach. Wypasione bryki, dyskoteki, wypady zagraniczne oraz apele z ambon, że np. zabrakło na ogrzewanie kościółka 15 000 zł. To codzienność. Więc nie dziwcie się, że kościół wiedząc od wieków, że pieniądze to dostatnie życie i władza, uczestniczy w wszelkich formach działalności gospodarczej (tym łatwiejszej, że ani nie opodatkowanej, ani nie podlegającej żadnej kontroli) oraz jak tylko może z każdej ambony "pierze mózgi" wiernym, że datek na tacę = zbawienie.
   Pytanie: czy należy ich za to potępiać ?, skoro od lat, co 4 lata grzecznie chodzimy z własnej woli na wybory i głosujemy na tych co najwięcej obiecują (zamiast na tych, którzy mogą najmniej popsuć).
   Każdy ma prawo do własnego wyboru i jeśli chce mieć pretensje do pana Boga wybiera pielgrzymkę parafialną.
   Lata temu, gdy zaproponowałem na oficjalnym spotkaniu biurom podróży założenie związku wyznaniowego celem uniknięcia kontroli i podatków, reakcja przedstawicieli rządu/ministerstw była tak zaskakująco negatywna, że wręcz wroga.
   Więc nie łudźcie się, że cokolwiek zdziałacie swoimi wypowiedziami. Psy szczekają a karawana idzie dalej - chyba, że przestaniecie rzucać na tacę.   odpowiedz »

   • Kościół nieuczciwie konkuruje z biurami podróży? 

    [2013-09-13 12:40 83.5.111.*]

    Podoba mi się ten komentarz.   odpowiedz »

  • Kościół nieuczciwie konkuruje z biurami podróży? 

   [2014-10-26 17:29 94.254.193.*]

   Wlasnie wracam z wycieczki inyegracyjnej z zakopanego. W hotelu oprocz mojej grupy byly dwie innegrupy z kopalni zwiazki obie samodzielnie sobie zorganiozaly wycirczke bez pilota bez organizatora tylko przewoznik. To tylko przyklad z dzis. Firmy same sobie organizuja wycieczki. Minister sportu i turystyki juz druga kafencje pomija turystyke. Dzieki gowinowi. Os tylko sie zmienilo.   odpowiedz »

  • Kościół nieuczciwie konkuruje z biurami podróży? 

   [2014-12-17 14:10 77.112.20.*]

   Nie wiem czy kościół nieuczciwie walczy z biurami podróży. Ja na pielgrzymkę do Włoch wybrałam się z biurem podróży http://www.cortina.com.pl/. Bardzo miło wspominam samą organizacje pielgrzymki, wycieczki jak i sam pobyt w Rzymie. W przyszłym roku również pojadę na pielgrzymkę z tym biurem.   odpowiedz »

  • Kościół nieuczciwie konkuruje z biurami podróży? 

   [2014-12-17 14:13 77.112.20.*]

   Nie wiem czy kościół nieuczciwie walczy z biurami podróży. Ja na pielgrzymkę do Włoch wybrałam się z biurem podróży http://www.cortina.com.pl/. Bardzo miło wspominam samą organizacje pielgrzymki, wycieczki jak i sam pobyt w Rzymie. W przyszłym roku również pojadę na pielgrzymkę z tym biurem.   odpowiedz »

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję