MSZ odradza wyjazdy do Gruzji

Zaostrzeniem się konfliktu gruzińsko-osetyńskiego, a także trudny do przewidzenia rozwój wypadków sprawiły, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych w sposób stanowczy odradza obywatelom polskim jakichkolwiek podróży do Gruzji. Osoby, które znajdują się w chwili obecnie na terytorium Gruzji są proszone o kontakt się z Ambasadą RP w Tbilisi pod numerem telefonu: +995 32 92 03 98.


W poprzednim komunikacie, który został przesłany PAP w piątek przed południem, MSZ zaznaczało równocześnie przypominając o zaostrzeniu się konfliktu gruzińsko- osetyńskiego, że rozwój wypadków jest trudny do przewidzenia.

W czwartek rozpoczęła się ofensywa gruzińska w Osetii Płd.

W piątek podano, że w Tbilisi, trzy rosyjskie samoloty Su-24 zaatakowały terytorium Gruzji.

Micheil Saakaszwili, prezydent Gruzji natychmiast rzucił oskarżenie w stronę Rosję o "prowadzenie zakrojonej na szeroką skalę operacji wojskowej przeciwko Gruzji". Rosja wyparła się jakiegokolwiek ataku powietrznego.

Gruzja poinformowała około południa, że jej wojsko będzie w piątek przez trzy godziny przestrzegały rozejmu, tak aby umożliwić ewakuację ze stolicy Osetii Płd. Cchinwali kobiet oraz dzieci do gruzińskiego miasta Gori.

Po południu prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podał informacje, że 150 rosyjskich czołgów oraz pojazdów opancerzonych zdołało wjechać do Osetii Południowej. Dodał również, że Gruzini zestrzelili nad gruzińskim terytorium dwa rosyjskie samoloty wojskowe.

W związku z tą sytuacją w strefie konfliktu gruzińsko-osetyńskiego zebrała się w piątek na Kremlu Rada Bezpieczeństwa.

Dmitrij Miedwiediew, prezydent Rosji określił wydarzenia w Osetii Południowej jako akt agresji przeciwko jej ludności oraz rosyjskim siłom pokojowym, ponadto oświadczył w piątek, że Rosja nie dopuści do bezkarnego zabijania swoich obywateli i że winni na pewno poniosą zasłużoną karę.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij