Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

Szukaj

SOKiK: w muzeach wolno robić zdjęcia bez opłat

Regulaminy muzeów mówiące o zakazie fotografowania są nielegalne. Tak uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Sprawa stała się głośna po wyroku SOKiK. Michał Kosiarski złożył pozew do SOKiK przeciwko Muzeum Regionalnemu im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Nie podobał mu sie zapis o zakazie robienia zdjęć oraz pobieranie opłaty za zdjęcia. Sąd stanął po jego stronie. Po uprawomocnieniu wyroku decyzja została przesłana do UOKiK, ten niezgodny z prawem zapis umieścił 25 maja w Rejestrze klauzul niedozwolonych.

Muzea teraz będą więc musiały zmienić swoje regulaminy. Nie ma bowiem przepisu mówiącego o zakazie robienia zdjęć w muzeach, a co więcej uiszczania za nie opłaty. Muzealnicy mogą jedynie ograniczyć robienie zdjęć z lampą błyskową.

Większość jednak placówek nie zmieniło zapisów. Muzealnicy tłumaczą, że nic nie wiedzą o sprawie, że nie dostali żadnych wytycznych z nadzorujących urzędów.

Sprawa budzi wiele kontrowersji. Wątpliwości ma też dyrektor pozwanego muzeum. - Już po wyroku dostałem interpretacje art. 25 ustawy o muzeach z ministerstwa kultury, które twierdzi, że opłaty są legalne. Sam jestem ciekaw, co z tego wyjdzie - dodaje Sebastian Mazurkiewicz.
Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

SOKiK: w muzeach wolno robić zdjęcia bez opłat [2010-07-24 10:24 79.185.59.*]
To chyba dobry ruch kierownictwa muzeum w kierunku odwiedzajacych. Każdy chce zrobić zdjeciu w muzeum,a dodatkowa opłata tylko odstrasza potencjalnych turystów. HOTEL ORLIK ZAPRASZA DO KRYNICY ZDRÓJ. odpowiedz »

SOKiK: w muzeach wolno robić zdjęcia bez opłat [2010-07-12 19:55 178.37.140.*]
Pan Mazurkiewicz robi chyba komuś wodę z mózgu. O odpłatności za wstęp do muzeum mówi art. 10 ustawy i rzeczywiście nie ma tam mowy o odpłatności za fotografowanie. Art. 25 dotyczy zupełnie innej kwestii - celów innych niż zwiedzanie. I trzeba było dokładnie przeczytać sobie wcześniej ustawę, którą ma Pan obowiązek stosować - zamiast opowiadać takie historyjki. A swoją drogą to ciekawe. Dla urzędnika ważniejsza jest interpretacja przełożonego niż obowiązujące prawo. odpowiedz »

Zakaz fotografowania w muzeach nielegalny? [2010-07-08 12:25 89.25.66.*]
odpowiedz »

Zakaz fotografowania w muzeach nielegalny? [2010-07-02 18:15 77.45.19.*]
Nieważny wyrok sądowy w konkretnej sprawie - dla urzędnika jest ważna interpretacja innego urzędnika. Okazuje się, że można być jednak "mądrzejszym inaczej" niż ustawa przewiduje. odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij