SOKiK: w muzeach wolno robić zdjęcia bez opłat

Regulaminy muzeów mówiące o zakazie fotografowania są nielegalne. Tak uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Sprawa stała się głośna po wyroku SOKiK. Michał Kosiarski złożył pozew do SOKiK przeciwko Muzeum Regionalnemu im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni. Nie podobał mu sie zapis o zakazie robienia zdjęć oraz pobieranie opłaty za zdjęcia. Sąd stanął po jego stronie. Po uprawomocnieniu wyroku decyzja została przesłana do UOKiK, ten niezgodny z prawem zapis umieścił 25 maja w Rejestrze klauzul niedozwolonych.

Muzea teraz będą więc musiały zmienić swoje regulaminy. Nie ma bowiem przepisu mówiącego o zakazie robienia zdjęć w muzeach, a co więcej uiszczania za nie opłaty. Muzealnicy mogą jedynie ograniczyć robienie zdjęć z lampą błyskową.

Większość jednak placówek nie zmieniło zapisów. Muzealnicy tłumaczą, że nic nie wiedzą o sprawie, że nie dostali żadnych wytycznych z nadzorujących urzędów.

Sprawa budzi wiele kontrowersji. Wątpliwości ma też dyrektor pozwanego muzeum. - Już po wyroku dostałem interpretacje art. 25 ustawy o muzeach z ministerstwa kultury, które twierdzi, że opłaty są legalne. Sam jestem ciekaw, co z tego wyjdzie - dodaje Sebastian Mazurkiewicz.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij