60 lat Muzeum Farmacji w Krakowie

Muzeum Farmacji w Krakowie, największe w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, obchodzi w tym roku jubileusz 60-lecia. Obchody kolejnej rocznicy zostały uświetnione sesją naukową i wystawą prezentującą historię muzeum.


Muzeum zostało założone w 1946 roku. Początkowo działało jako Muzeum Aptekarstwa Ziemi Krakowskiej przy tamtejszej Izbie Aptekarskiej, następnie w roku 1951 stało się placówką o charakterze ogólnonarodowym i zaczęło podlegać bezpośrednio Ministerstwu Zdrowia. Od 1960 roku należy do Akademii Medycznej w Krakowie, przekształconej w chwili obecnej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W 1978 roku władze miasta udostępniły muzeum zabytkową kamienicę przy ulicy Floriańskiej 25, która została przeznaczona do celów ekspozycyjnych. Obecnie prezentowanych jest tam kilka tysięcy eksponatów oraz odtworzone m.in. pomieszczenia aptekarskie od XVI do XIX wieku.

Zdaniem prof. Karola Musioła, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciela muzeum, placówka zajmuje ważne miejsce w strukturze uczelni - pozwala poznać dawne sposoby leczenia chorób, jednego z największych problemów cywilizacji ludzkiej. Eksponaty zgromadzone w muzeum, pozwalają zrozumieć, jak estetyczne, piękne i bliskie człowiekowi były dawnej przedmioty związane z farmacją. Rektor dodaje, że we współczesnej farmacji brakuje już dla nich miejsca.

Monika Urbanik z Muzeum Farmacji, poinformowała PAP, że wystawa poświęcona 60-leciu placówki prezentuje najważniejsze dokumenty związane z jego historią. Można na niej obejrzeć m.in. szyldy placówki, obrazujące zmiany jej formalnej przynależności.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij