Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

Szukaj

Kraków: Wawel odstrasza turystów?

Coraz trudniej będzie turystom zwiedzać Wawel. Najpierw zdrożały bilety za zwiedzanie zamku. Teraz, aby wejść do katedry z grupą lub na bilet ulgowy trzeba wpisać się u przewodnika na imienną listę. Nie ma również możliwości bezgotówkowej zapłaty - alarmuje Gazeta Wyborcza.


Pani Agnieszka, przewodnik oprowadzający po Wawelu cudzoziemców wyznała - Czułam się zażenowana, gdy w ubiegłym tygodniu przez wejściem do katedry prosiłam uczniów francuskiego liceum o wpisanie na listę ich imion i nazwisk. Ich nauczyciel wręczał mi ją, nie kryjąc jednak zdziwienia.

Zwiedzanie części katedry wawelskiej jest bezpłatne. Natomiast jeżeli turysta chce wejść do jej północnej części, do krypty wieszczów, grobów królewskich lub na wieżę z dzwonem Zygmunta musi za to zapłacić. Dodatkowo, od stycznia tego roku osoby, które korzystają z biletów ulgowych, a także grupy muszą przed rozpoczęciem zwiedzania podać swoje imię i nazwisko przewodnikowi, którzy przekazują imienne listy kasjerkom. Ma to zapobiegać nieuczciwym sytuacjom, gdy np. przewodnik informuje w kasie, że grupa liczy 40 osób, a rzeczywiście jest ich tylko 30.

Ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz katedry zaznacza, że nieuczciwe zachowania się zdarzały i imienne listy mogą im zapobiec. Podkreśla - Poza tym to tylko prośba, a nie nakaz, by je sporządzać. Od przewodników wymagamy uczciwości i dobrze, jeśli będą mogli wykazać się jej dowodami. Prośbie podporządkowała się już większość przewodników.

Ksiądz zaznacza, że ze szkołami również nie ma większego problemu, ponieważ większość nauczycieli ma przy sobie imienne listy uczniów. Znacznie gorzej jest, gdy trzeba sporządzić listę rencistów lub emerytów. Pan Sławomir, właściciel jednego z większych w Krakowie biur usług przewodnickich przyznał - By uniknąć kłopotu, moi ludzie po prostu zniechęcają turystów do zwiedzania płatnej części katedry. Nie chcą się wstydzić, zwłaszcza przez zagranicznymi turystami, i zbierać od nich danych. Poza tym jest jeszcze kwestia, czy mają prawo to robić.

Dodatkowym utrudnieniem dla turystów jest możliwość zapłaty za zwiedzanie katedry tylko gotówką. Przed styczniem tego roku szkoła lub firma organizująca wycieczkę mogła zapłacić przewodnikom przelewem nawet do dwóch tygodni po wykonaniu usługi. Obecnie osoby, które nie mają przy sobie pieniędzy nie mogą wejść do północnej części katedry. Dodatkowo na wzgórzu nie ma żadnego bankomatu. Pan Sławomir dodaje - No i ludzie, których przy poprzednich formach płatności bez problemu można było namówić na zwiedzanie, teraz po prostu z niego rezygnują.

Proboszcz Sochacki nie chce tłumaczyć, dlaczego zrezygnował z przelewów. Zaznacza tylko, że w tym przypadku również zdarzały się nieuczciwe zachowania. Dodaje, że stara się jak najbardziej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom turystów. Dlatego też wprowadził ulgi dla rodzin. Teraz za 10 zł można zwiedzić całą katedrę bez względu na liczbę osób. Obniżył też ceny biletów ulgowych z 5 zł na 4 zł.

Niestety, drożej trzeba będzie zapłacić za wejście na zamek. Od kwietnia tego roku bilety zdrożeją średnio o 2 zł. Jerzy Petrus, wicedyrektor Wawelu tłumaczy, że gwałtownie wzrosły koszty utrzymania obiektu.
Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-24 22:08 85.89.189.*]
kraków a wiocha!!! odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-24 20:46 83.14.6.*]
Smutne to, ale nie wszyscy rozumieją to co czytają....
Spory udział w tym ma wybórcza gazeta, usiłująca kształtować naszą świadomość
odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2010-03-30 23:35 83.4.229.*]
Jeżeli nie jesteś człowiek z branży turystycznej i nie rozumiesz, o co idzie, to przynajmniej nie mieszaj do tego polityki. Są bardziej znakomite katedry i bazyliki w Europie, gdzie nikt nie robi takich cyrków. Wiadomo, że ludzie chcą zwiedzić, i trzeba im to ułatwić, a nie odstraszyć czy zniechęcić, co czynią obecni włodarze Katedry Wawelskiej. odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-22 11:19 83.21.174.*]
Czasem mam wrażenie, że część informacji zostaje podana w ten sposób aby wzbudzić emocje. W tym wypadku jest sporo racji, natomiast nie wieM jak ma się do tego ustawa o ochronie danych osobowych, gdzie trafiają te listy, jak są przechowywane, kto ma do nich dostęp, oraz kiedy i w jaki sposób są niszczone - no chyba , że za rok lub dwa następny nius powiadomi nas o workach list na wysypisku pod Krakowem. Na koniec jedno pytanie : od wielu lat wysyłam grupy na Wawel, czy ktoś z WAS dostał kiedyś fakturę vat lub rachunek uproszczony za wstęp do katedry ? O jakich biletach ulgowych podobno tańszych piszecie ? czy ktoś z WAS widział kiedyś bilet do katedry ? BO TO CO DOSTAJEMY NIE JEST BILETEM, RACHUNKIEM ANI FAKTURĄ..... odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-23 06:10 78.154.91.*]
Hej, zdradźcie mi jaką prowizję mają przewodnicy od jednego biletu? odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-21 19:57 89.97.35.*]
na czym polega to nieuczciwe postepowanie? jezeli zgloszone jest 40 osob to zaplacone tez za 40 osob, a ze weszlo tylko 30 - to co Katedra na tym traci, chyba tylko zyskuje, a co pilot na tym zarabia? odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-21 00:55 89.79.176.*]
Jakieś szaleństwo z tą katedrą. Jestem długo przewodniczką i pilotką wycieczek i wiem że wystarczy przeliczyć grupę przy wejściu, tak robia w Komnatach, w Czartoryskich i od jakiegoś czasu w zamkach na Ukrainie np. w Olesku, Złoczowie... Nikt nie żąda list, spisów bo to niewykonalne. A co bedzie w sezonie, jeśli on w ogóle będzie( sic!)? TE KOLEJKI, AWANTURY PRZY KASIE BO ZAGRANICZNI ZWYKLE nie mają list, albo grupy mieszane bez uwzględnienia na liście wieku. A słyszy się jeszcze o obowiązkowych słuchawkach dla grupy i mikrofonie dla przewodnika - oczywiście płatnych dodatkowo w specjalnym boxie przy kasie. Ponoć to rodzinny biznes Ks.Proboszcza.
Czarno przed oczami!!!
odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-24 20:42 83.14.6.*]
pisząc: "ponoć to rodzinny biznes księdza" tworzysz plotkę. Wstydzę się za koleżankę pilotkę. A może raczej "plotkę" odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-20 18:50 81.190.252.*]
..."przewodnik informuje w kasie, że grupa liczy 40 osób, a rzeczywiście jest ich tylko 30" - ale jak informuje w kasie ze 40, to za nich płaci. a jak ktos zrezygnuje z wejscia, bo mu sie nie chce i wejdzie 30, to chyba nic sie nie stanie. odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-20 18:32 84.234.12.*]
to jest czyste złodziejstwo.ludzie powinni się zbuntowac i olać Kraków i wtedy zobaczyliby ile stracą odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-18 12:45 83.238.171.*]
Normalka - to przecie krakusy... odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-20 17:42 83.9.136.*]
Bez urazy ale od Krakusów to sie odczep człowieku... Na Wawelu tak jets poniewaz zarzadza nim kobieta pamietajaca czasy srdniowiecza! i to jest przerazające..... Najgorsze jeest tp ze nikt nic z tym nie robi!!!!! generlanie to jest skandal.... Jakie listy imienne!!!!? To skandal.... bo nieuczciwi sa przewodnicy????? jak to brzmi....
Zamek wawelski jest obslugiwany przez nieuczuiwych przewodnikow????? Pierdoły... Dlaczego wszycy maja cierpirc przez jednego czy dwóch kombinatrów!? Zabrac nieczuciwym licencje a dac pracowac innym w normalnych warunkach!!!!!
odpowiedz »

Wawel: nie można płacić kartą, ani przelewem [2009-02-18 12:43 82.224.133.*]
Ja mam propozycje, dlaczego nie nalepiac malenkich znaczkow kolorowych (trzeba to gdzies zamowic) i dac do nalepienia dla kazdego turysty, na swoje ubranie w widocznym miejscu jesli jest mozliwosc , i to nawet nazwa katedry , co inny dzien inny kolor znaczka , zeby nie bylo oszustwa To dla tych ludzi gdzie grupa powinna byc w odpowiedniej ilosci Tak sie robi w niektorych muzeach paryskich odpowiedz »

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij