Ile trzeba zapłacić za przejazd autostradami w Europie?

Za przejazd autostradami w Europie trzeba zapłacić. Opłaty uzależnione są od kraju i okresu na jaki się wykupuje winiety.


Austria
Za przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu płaci się wykupując winietki. 10-dniowa za samochód osobowy, również z przyczepą kosztuje 7,60 euro. Za dwumiesięczną trzeba zapłacić 21,80 euro. Przy motocyklach cena ta wynosi odpowiednio: 4,30 euro i 10,90 euro. Winietka musi zostać naklejona na przednią szybę pod lusterkiem lub po stronie kierowcy na wysokości lusterka. Dodatkowo, przejazd niektórymi tunelami, między innymi Arlberg na drodze S16 i Karawanken na drodze A11, a także fragmentami dróg w wysokich Alpach jest dodatkowo płatny.
Kara za brak wymaganej opłaty wynosi 215 euro plus koszt wykupienia winietki.

Belgia
Przejazd autostradami jest bezpłatny. Płatny jest przejazd tunelem z Antwerpii do Liefkenhoek i kosztuje 12,5 euro za samochód osobowy.

Bośnia i Hercegowina
Przejazd autostradami jest bezpłatny.

Bułgaria
Przejazd autostradami płatny jest w formie wykupu winietek. Tygodniowa winietka na samochody osobowe, vany do dziewięciu miejsc oraz motocykle kosztuje 5 euro, a miesięczna 12 euro. Dodatkowo, na granicy trzeba zapłacić za dezynfekcję pojazdu. Koszt takiej usługi przy samochodach osobowych to 3 - 5 euro.

Chorwacja
Płatne są przejazdy poszczególnymi odcinkami autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. W przypadku motocykla i samochodu osobowego przejazd odcinka Zagrzeb - Rijeka - Split kosztuje 157 kun, czyli około 82 zł. Za odcinek Zagrzeb - Lipovac trzeba zapłacić 93 kuny, czyli 49 zł, a za odcinek Zagrzeb - Gorican 36 kun, czyli 19 zł.

Czarnogóra
Przejazdy drogami oraz autostradami są bezpłatne.

Czechy
Na drogach ekspresowych oraz autostradach obowiązują winietki. Przy pojazdach do 3,5 t siedmiodniowa kosztuje 200 koron, czyli około 27 zł, a miesięczna 300 koron, czyli 40 zł. Na winietce musi być wpisany numer rejestracyjny pojazdu. Kara za brak winietki wynosi 15 tys. CZK, czyli około 2 tys. zł.

Dania
Przejazd autostradami jest bezpłatny. Trzeba zapłacić za przejazd mostami: Storebaelt pomiędzy Zelandią i Fioną - za motocykl i samochód do 3 m długości - 15 euro, a za samochód do 6 m długości - 29 euro, przejazd większymi samochodami osobowymi i vanami kosztuje 44 euro oraz Öresund łączący Danię ze Szwecją - za motocykl 130 koron, czyli około 66 zł, za samochód osobowy do 6 m długości 235 koron, czyli około 120 zł), a za samochody osobowe i vany ponad 6 m długości 470 koron, czyli około 240 zł.

Estonia
Przejazd autostradami jest bezpłatny.

Finlandia
Przejazd autostradami jest bezpłatny.

Francja
Płatne są poszczególne odcinki drogi. W przypadku motocykli oraz samochodów osobowych dłuższych niż 3 metry opłaty wynoszą od kilku do nawet 60 euro za odcinek.

Grecja
Płatne są poszczególne odcinki, za samochód osobowy płaci się od 0,75 euro do 1,5 euro.

Hiszpania
Płatne są poszczególne odcinki autostrad. Średnio przejazd kosztuje od 2 do 10 euro. Wyjątkiem jest odcinek z Saragossy do Bilbao, gdzie trzeba zapłacić 23,55 euro.

Holandia
Przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu jest bezpłatny. Opłaty uiszcza się tylko za przejazdy tunelami: Kil (na drodze N217 Gravedeel - Dordrecht - koszt 4,55 euro za samochód osobowy) oraz Westerschelde (z wyspy Zeeland na trasie Baarland - Terneuzen - koszt 4,5 euro za motocykl i samochód osobowy).

Litwa
Przejazdy drogami oraz autostradami są bezpłatne.

Liechtenstein
Przejazdy drogami oraz autostradami są bezpłatne.

Luksemburg
Przejazdy drogami oraz autostradami są bezpłatne.

Łotwa
Przejazdy drogami oraz autostradami są bezpłatne.

Macedonia
Płatne są poszczególne odcinki autostrad dla samochodów z obcymi rejestracjami. Opłaty można uiszczać w dolarach amerykańskich. Dla pojazdów o maksymalnej wysokości 1,7 m i długości 5,5 m ceny wynoszą od 1 USD do 2,2 USD na odcinku Petrovec - Veles.

Mołdawia
Przejazdy są bezpłatne, ale na granicy pobierane są opłaty: ekologiczna w wysokości 10 USD na miesiąc za samochód osobowy i tranzytowa w wysokości 5 USD za samochód osobowy.

Niemcy
Przejazdy drogami oraz autostradami są bezpłatne.

Norwegia
Płatne są poszczególne odcinki autostrad. Opłata za samochody osobowe wynoszą średnio od 10 do 70 koron. Przejazd odcinkiem Kafjord - Honningsvag kosztuje 140 koron, a Sogndal - Fjĺrland 160 koron.

Polska
Płatne są poszczególne odcinki autostrad. Koszt przejazdów motocyklami i samochodami osobowymi na autostradzie A2: Konin - Września wynosi 11 zł, Września - Poznań 11 zł, Poznań - Nowy Tomyśl 11 zł. W lipcu ubiegłego roku oddano do użytku odcinek Konin - Stryków, za przejazd nim nie pobiera się opłat. Na autostradzie A4 przejazd odcinkiem Kraków - Katowice kosztuje 13 zł.

Portugalia
Płatne są poszczególne odcinki autostrad. Lizbona - Porto kosztuje 18,5 euro, Braga - Guimaraes 4,75 euro, Lisboa - VLA (Algarve) 17,75 euro, Porto - Valenća do Minho 8,45 euro, Porto - Amarante 3,45 euro, Lizbona - Cascais 1,15 euro, Lizbona - Leiria 8 euro. Dodatkowo płatne są przejazdy mostami, jednak tylko w kierunku północnym: Ponte 25 de Abril i Vasco da Gama na północ od Lizbony - 2,1 euro.

Rosja
Przejazdy drogami są bezpłatne, ale na granicy pobierana jest opłata wjazdowa w wysokości 120 rubli lub 5 USD, czyli około 14 zł.

Rumunia
Opłaty wnosi się w formie winietek (RoVinieta). Ceny uzależnione są od kategorii emisji spalin, która wpisana jest do dokumentów pojazdu. Przejazd samochodem osobowym na siedem dni kosztuje od 1,8 euro do 3 euro. Winiety trzydziestodniowe kosztują od 3,6 euro do 6 euro. Winieta jednodniowa, bez względu na normę Euro kosztuje 0,6 euro. Dodatkowo płaci się za przejazdy trzema mostami na Dunaju.

Serbia
Płatne są poszczególne odcinki autostrad. Przejazd samochodem osobowym na odcinku: Belgrad - Sid kosztuje 520 dinarów, czyli około 24 zł, Belgrad - Nowy Sad 430 dinarów, czyli około 20 zł, Belgrad - Nis 1130 dinarów, czyli około 53 zł, Nis - Leskovac 260 dinarów, czyli około 12 zł, Nowy Sad - Feketic 430 dinarów, czyli około 20 zł.

Słowacja
Opłaty za przejazdy autostradami oraz drogami szybkiego ruchu uiszcza się w formie winietek. Przy pojazdach do 3,5 t siedmiodniowa winietka kosztuje 150 koron, czyli około 17 zł, a miesięczna 300 koron, czyli około 34 zł. Za brak obowiązkowej opłaty nakładany jest mandat w wysokości dwukrotnej wysokości winietki plus obowiązek jej wykupienia.

Słowenia
Płatne są poszczególne odcinki autostrad. Za motocykle oraz samochody osobowe trzeba zapłacić od 0,75 euro na odcinku z Sentilj do Mariboru do 4,4 euro na odcinku z Ljubljany do Srmin.

Szwajcaria
Opłaty w formie winietek. Przy pojazdach do 3,5 t, w tym również motocykle i przyczepy można wykupić wyłącznie roczną winietkę za 40 franków, czyli około 92 zł. Dodatkowo płatne są przejazdy tunelami: Munt la Schera - 115 franków za samochód osobowy i Grand St. Bernard - 29 franków, czyli około 67,8 zł za samochód osobowy.

Szwecja
Przejazdy autostradami są bezpłatne. Płatny jest przejazd mostem Öresund i Svinesund, który łączy Szwecję z Norwegią - za pojazd do 3,5 t opłata wynosi 20 koron, czyli około 9 zł.

Ukraina
Przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu jest bezpłatny. Przy przekraczaniu granicy pobierana jest opłata od 5 do 50 USD.

Wielka Brytania
Przejazdy większością autostrad w kraju są bezpłatne. Płatny jest tylko nowy odcinek autostrady M6 na północ od Birmingham. W godzinach od 06.00 do 23.00 przejazd kosztuje 4 funty, czyli około 22,6 zł. Dodatkowo płatne są przejazdy niektórymi mostami i tunelami.

Węgry
Przejazdy autostradami płatne są w formie winietek. Dla motocykli oraz samochodów osobowych czterodniowa winietka kosztuje 1530 halerzy, czyli około 23 zł od 1 maja do 30 września oraz 1170 halerzy, czyli około 18 zł poza tym okresem. Winietka dziesięciodniowa kosztuje 2550 halerzy, czyli około 39 zł, a miesięczna 4200 halerzy, czyli około 64 zł.

Włochy
Przejazdy odcinkami autostrad są płatne. Odcinek Mediolan - Rzym - Neapol kosztuje 40,80 euro, Turyn - Mediolan - Wenecja 19,9 euro, Mediolan - Genua 6,9 euro, Rzym - Pescara 12,8 euro, Bolzano - Werona - Florencja - Perugia 25,7 euro.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij