Z PKP z Gdańska do Warszawy w niecałe 3 godziny?

Do roku 2012 PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) zamierzają m.in. zmodernizować linie kolejowe Warszawa - Gdańsk oraz Wrocław - Poznań - Szczecin - zapowiedział prezes spółki Krzysztof Celiński podczas branżowego spotkania w Warszawie.


Na odcinku z Warszawy do Gdańska czas jazdy ma się skrócić z prawie 4 godzin obecnie do dwóch godzin 43 minut. Zmodernizowana ma zostać także linia Wrocław - Poznań - Szczecin. Czas przejazdu z Wrocławia do Poznania ma być krótszy o ponad godzinę i wynieść jedną godzinę 9 minut, a przejazd z Poznania do Świnoujścia będzie skrócony z 4 godzin 9 minut do 2 godzin 37 minut. PKP PLK planuje również zmodernizować kilka węzłów kolejowych, w tym węzeł poznański i warszawski. W Poznaniu prędkości przejazdu pociągów nie zmienią się, natomiast dzięki nowemu systemowi sterowania ruchem, zwiększona będzie przepustowość węzła. W Warszawie planuje się przebudowę stacji Warszawa Gdańska, przystanku Warszawa Stadion oraz modernizację tunelu średnicowego. Do roku 2010 być może uda się uruchomić połączenie kolejowe lotniska na Okęciu z Modlinem.

PKP PLK planują również zmodernizować Centralną Magistralę Kolejową. Harmonogram przewiduje wykonanie dokumentacji do 2010 roku, rozpoczęcie robót około 2012 roku, a po 2015 roku planowane jest wprowadzenie prędkości 300 km na godzinę. PKP PLK mają mieć na to pieniądze z Funduszu Spójności. Według prezesa PKP SA Andrzeja Wacha z 72 dużych dworców kolejowych, z których każdy obsługuje powyżej 1 mln pasażerów rocznie, w ciągu najbliższych pięciu lat 10-15% ma być zmodernizowanych. Do 2012 roku na dworce PKP przeznaczy 1,5 mld zł.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij