Subskrypcja

SzukajNowe oznakowanie w górach!

W tym sezonie zimowym, turyści przyjeżdżający do Tatr spotkają się z nowymi znakami ostrzegawczymi. Znajomość tych znaków jest dość istotna, gdyż jak już wcześniej podawaliśmy, w tym sezonie szlaki nie będą zamykane dla turystów. O nowych oznaczeniach powinni informować turystów także pracownicy biur podróży sprzedający wyjazdy na narty w polskich górach.


Nowe znaki to:

  • tablica z symbolem dłoni, która ostrzega przed bezpośrednim zagrożeniu lawinowym

  • tablica informująca o aktualnym stopniu zagrożeniu lawinowego
Dodatkowo spotka będzie można, znany już od trzech lat znak przedstawiający żółto-czarną szachownicę i ostrzegający przed terenem zagrożenia lawinowego. Bardzo ważne jest, aby każdy kto udaje się w Tatry znał tez znaki, gdyż od tego roku pracownicy TOPR i TPN nie będą już zakazywać lub zezwalać, lecz tylko informować i ostrzegać o istniejących zagrożeniach.

Tablice informacyjne z opisem poszczególnych stopni zagrożenia lawinowego, stabilności pokrywy śnieżnej i możliwości poruszania się przy danym stopniu, znajdują się na szlakach wejściach do TPN. "Na każdą taką tablicę będzie nanoszony bieżący stopień zagrożenia lawinowego, aktualizowany przy zmianie warunków" - wyjaśnił zastępca dyrektora TPN, Stanisław Czubernat.

Dwa kolejne znaki, przedstawiające szachownicę oraz symbol ręki ustawione są w głębi dolin a dokładniej w miejscach wyjścia ponad górną granicę lasu.

Tablice z szachownicą zostały zamontowane już na początku zimy, natomiast plansze ostrzegawcze z symbolem dłoni oraz napisem: "UWAGA LAWINY! Bezpośrednie zagrożenie lawinami, dalsze przejście lub przejazd zagraża życiu lub zdrowiu", będą ustawiane przy drugim stopniu zagrożenia lawinowego.   
                    Wersja do druku

Komentarze


(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij