Polacy chętnie korzystają z ofert czeskich biur podróży

Wśród Polaków coraz większą popularnością cieszą się wczasy i wycieczki organizowane przez czeskie biura podróży. Wiele wakacyjnych ofert ciągle można tam kupić taniej niż w Polsce.


Cieszyńskie biuro podróży Damptour letnią ofertę przygotowało wspólnie z czeskim biurem podróży. Można wykupić wczasy m.in. do Chorwacji. Dziewięć dni w lipcu - w czterogwiazdkowym hotelu w Chorwacji z wyżywieniem dwa razy dziennie oraz dojazdem autokarem - to koszt 1480 zł. Oferta sprzedaje się doskonale, bo jest tania. W Polsce za podobną ofertę trzeba zapłacić co najmniej 2 tys. zł.
Do Grecji, na półwysep Chalkidiki, Damptour oferuje lot z Ostrawy. - Dojazd jest o wiele dogodniejszy niż do Pyrzowic, a odpraw na granicy przecież już nie ma - twierdzi Wacław Szczepanik z Cieszyna, który poważnie zastanawia się nad czeską propozycją. Wycieczka do Grecji w czeskim biurze jest o kilkaset złotych tańsza niż oferty, jakie udało mi się znaleźć w Polsce. Za 11 noclegów w trzygwiazdkowym hotelu z przelotem i wszystkimi opłatami, trzeba zapłacić w sierpniu niecałe 2,2 tys. zł. W Polsce tyle kosztuje tylko tydzień.

Z lotniska w Ostrawie można także polecieć z biurem Tomi Tour na przykład do Czarnogóry. - Polskie biura zaproponują klientom tylko podróż autokarem, a samolotem można dotrzeć tylko do chorwackiego Dubrownika, skąd jest jeszcze kawał drogi. Dlatego zainteresowanie ofertą jest duże - dowiadujemy się w katowickim biurze Acapulco, przedstawicielstwie Tomi Tour w Polsce. Mieszkańcy przygranicznych miejscowości nie fatygują się już nawet do Katowic, bo w Czeskim Cieszynie działa filia Tomi Tour. Pracownicy tego biura mówią po polsku. Polacy kupują tu między innymi wycieczkę na Ibizę z wylotem z Pragi. Praktycznie żadne polskie biuro nie sprzedaje podróży samolotem na tę wyspę. Jeśli ktoś sobie tego życzy, za dopłatą Tomi Tour może dowieźć go na lotnisko spod drzwi domu.
Bardzo popularne wśród Polaków jest największe czeskie biuro podróży Eedok. - Byliśmy z tym biurem w Tunezji w trzygwiazdkowym hotelu, zapłaciliśmy tylko po niecałe 900 zł od osoby - mówi Kamila Rączka z Bielska-Białej. - To co prawda cena ta porównywalna jest z tym, co znaleźliśmy w kraju, ale Czesi zaoferowali nam niespotykaną u nas jeszcze ofertę wylotów na 10 dni. Z Polski można plecieć na tydzień albo dwa - dodaje.

- Czeskie biura podróży są tańsze, ponieważ zamożnych Czechów jest mniej niż Polaków, a konkurencja między biurami jest bardzo duża. Przyciągają one więc klientów atrakcyjnymi cenami - tłumaczy Zbigniew Śliwiński z Beskidzkiej Izby Turystyki. Ponadto w Czechach utrzymanie własnej firmy jest tańsze niż w Polsce. Łatwiej jest także załatwić wiele urzędowych spraw związanych z prowadzeniem biura turystycznego. Kto chce w Polsce otrzymać licencję potrzebną do prowadzenia transportu międzynarodowego, musi ją załatwić w Warszawie i odczekać dwa-trzy tygodnie. W Czechach tym zajmują się urzędy na szczeblu województwa, a licencję dostaje się już następnego dnia. - Z Ostrawy czy Brna często latają samoloty wyczarterowane od czeskich przewoźników, co także wpływa na obniżenie kosztów - dodaje Krzysztof Mrowiec, prezes BIT. Według niego tańsze wyjazdy od sąsiadów to przeszłość. - Jeszcze niedawno można było wykupić wycieczkę w Czechach nawet o 30% taniej niż w Polsce. Teraz takich różnic już nie ma. Warto również pamiętać o tym, że gdy kupujemy wczasy za granicą, nie chronią nas polskie przepisy związane np. z postępowaniem w razie upadku biura czy reklamacji - ostrzega Mrowiec.

Ciekawostką jest natomiast fakt, iż nie tylko Polacy wykupują wakacje w Czechach. Są oferty, które są tańsze w Polsce. I tak polskie biura podróży równie skutecznie kuszą naszych południowych sąsiadów atrakcyjniejszymi ofertami last minute. Biura podróży w Cieszynie przyznają się, iż mają coraz więcej klientów z Czech. Czesi kupują oni w Polsce m.in. wyloty last minute do Egiptu oraz na Wyspy Kanaryjskie.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij