Bez wiz do USA pojadą: Czesi, Słowacy, Litwini, Estończycy, ale nie Polacy!

Podczas konferencji poświęconej ruchowi bezwizowemu w waszyngtońskiej fundacji Heritage, Richard Barth, asystent sekretarza bezpieczeństwa krajowego USA ogłosił, że USA jest na dobrej drodze do podpisania do końca tego roku umów o ruchu bezwizowym z dziewięcioma nowymi krajami. Jednak wśród dziewięciu państw nie ma Polski. Według planu od 2009 roku bez wiz do USA będą mogli jeździć obywatele: Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Malty, Cypru i Grecji.


Do 2007 roku o zniesienie wiz do USA mogły się ubiegać tylko kraje, w których odsetek odmów wydania wiz osobom, które konsulowie USA podejrzewają o pozostanie w Stanach nielegalnie, nie przekraczał 3%. Jednak nowe przepisy podniosły ten próg do 10% i wiele krajów Europy Środkowej, w tym również Polska, uważało, że jest to niewystarczające.

Jednak okazało się, że większości sąsiadów Polski udało się zmniejszyć procent odmów wiz. Słowacy pomiędzy 2006, a 2007 rokiem ograniczyli go z 16 do 12%, Łotysze z 22 do 12%, a Litwini z 28 do niecałych 13%.

Dane z 2008 roku mają zostać ogłoszone jesienią. Najprawdopodobniej wszystkie te kraje osiągną wymagany próg 10% i USA zdecyduje się na zniesienie im wiz.

Natomiast w Polsce procent odmów wiz przez konsulaty USA spada, jednak bardzo powoli - pomiędzy 2006, a 2007 rokiem z 26 do 25%, a w tym roku wyniesie on około 22%. Jeden z amerykańskich urzędników wyznał - Gdybyście mieli 12 albo 13%, może byśmy jakoś was do programu wcisnęli.

Aż 80% odmów w Polsce dotyczy wniosków z trzech regionów, z których już od wielu pokoleń tradycyjnie jeździ się do Chicago do pracy, czyli z Podhala, Rzeszowszczyzny i Podlasia.

Czechy, Estonia oraz Grecja rozpoczęły już negocjacje z Waszyngtonem w sprawie zniesienia wiz. Dotyczą one głównie wprowadzenia biometrycznych czytników i prawa do obecności uzbrojonych oficerów policji na pokładach samolotów, które lecą do USA.

Jednak bardzo niespodziewanie kilka dni temu zablokowaniem tych umów zagroziła Komisja Europejska. Franco Frattini, komisarz UE oświadczył, że sprawy wizowe należą do kompetencji Brukseli, natomiast kraje negocjujące z USA łamią solidarność unijną.

Amerykanie odpowiadają, że negocjacje dotyczące zniesienia wiz zawsze odbywały się dwustronnie. Jednak Bruksela grozi, że porozumienia Czech i Węgier odda do sądu i je unieważni.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij