Ułatwienia na przejściach z Ukrainą w ramach MRG

W ramach Małego Ruchu Granicznego na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej wystartowały specjale pasy ruchu, dzięki którym podróżni szybciej niż dotychczas będą mogli przekraczać granicę.


Z udogodnień będą mogły skorzystać osoby, które posiadają zezwolenia wydawane w ramach ałego Ruchu Granicznego. Dzięki wprowadzonym ułatwieniom znacznie zwiększy się szybkość odprawy. Specjale pasy testowano już na przejściu w Korczowej od października bieżącego roku. "Rozwiązanie się sprawdziło, bo już po miesiącu okazało się, że na pasach dla podróżnych z kartami MRG odprawiano trzy razy więcej osób i cztery razy więcej pojazdów niż na pasach dla ruchu paszportowego. Miało to znaczenie, bowiem w Korczowej 83 proc. ogółu odprawianych osób to cudzoziemcy posługujący się zezwoleniami MRG" - powiedziała rzeczniczka prasowa Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr Elżbieta Pikor,

Z podobnych rozwiązań od grudnia mogą korzystać podróżni, którzy przejście graniczne przekraczają w Medyce. Co ważne, pasy ułatwiające szybką odprawę funkcjonują przy wyjeździe i wjeździe do Polski. Pasy zostały specjalnie oznakowane, a funkcjonariusze kierują osoby chcące przekroczyć granice na właściwy dla nich pas.

Wprowadzone udogodnienia są niezmiernie istotne, bowiem na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą od początku roku odprawiono 10 milionów podróżnych. Z tej liczby aż 4,4 mln to osoby korzystające z MRG. Mały Ruch Graniczny obowiązuje od 2009 roku. W ramach umowy, strefę przygraniczną określono jako 30 km i obejmuje ona wszystkich obywateli Ukrainy, którzy zamieszkują ten obszar od co najmniej trzech lat.

Zezwolenie na korzystanie z ułatwień MRG wydawane jest przez polskie placówki dyplomatyczne, a jego koszt wynosi 20 euro. Dla Ukraińców dokument wydany po raz pierwszy jest ważny 2 lata, a każdy kolejny - 5 lat. Przekraczając granicę na podstawie takiego zezwolenia, dana osoba może przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 60 dni. Granicę można przekraczać dowolną liczbę razy. Dla Polaków wizy na Ukrainę nie są konieczne.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij