Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Pilnie Poszukuję Pilota 14-18.06. Londyn
- Specjalista ds. turystyki Itaka Katowice
- B.P. ITAKA w C.H.M1 w Czeladzi zatrudni
- SALON FIRMOWY B.P. ITAKA ŁÓDŹ
- Pilot na 3-dniową wycieczkę szkolną
- Pilot do Hiszpanii
- Poszukujemy pilota
- Specjalista ds sprzedaży i obsługi klienta
- Praca dla wychowawcy
- SZUKAM autokaru do CHORWACJI VODICE 24-30.06


Zobacz także
Naukowcy i praktycy z branży radzili jak uzupełnić braki kadrowe i kompetencyjne w turystyce
50 gmin uzdrowiskowych otrzyma dofinansowanie
Wykorzystanie środków z TFP na zwroty za wyjazdy na Ukrainę - MSiT publikuje FAQ
MSiT: założenia nowej ustawy regulującej działalność hoteli, przewodników i pilotów wycieczek
MSiT ogłosiło wyniki konkursu na dofinansowanie zadań z turystyki
Podpisano list intencyjny w sprawie organizacji Igrzysk Europejskich
Nowa dyrektywa zaszkodzi branży?
Włoska prezydencja chce do końca roku zakończyć prace nad dyrektywą regulującą usługi turystyczne. O kompromis jest trudno, bo projekt zakłada rozszerzenie praw konsumentów, którym m.in. łatwiej będzie dochodzić roszczeń od touroperatorów.
To może doprowadzić do wzrostu cen wyjazdów lub upadku małych firm.
"Dyrektywa zwiększa poziom zabezpieczenia klientów biur podróży, rozszerza zakres pojęcia impreza turystyczna, włączając do tego również tzw. pakiety dynamiczne bądź też usługi aranżowane, a więc kupowane często od kilku organizatorów albo kilku pośredników" - wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki.
Stosowanie obowiązującego obecnie prawa rodzi coraz więcej wątpliwości. Przede wszystkim nie jest dostatecznie określona odpowiedzialność i ewentualna możliwość dochodzenia roszczeń od dostawców usług turystycznych w ramach pakietów. Dyrektywa w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek (90/314/EWG) powstała w 1990 r., a więc w okresie, gdy zdecydowana większość klientów kupowała zorganizowane wyjazdy poprzez katalogi lub w lokalnych biurach turystycznych. Obecnie nawet 1/3 mieszkańców UE rezerwuje wyjazdy przez internet, korzystając często z usług kilku przedsiębiorców - wynika z danych Komisji Europejskiej.
"Obowiązująca dyrektywa w pewnym sensie się zużyła. Rynek turystyczny w Europie i na świecie na tyle dynamicznie się zmienia, powstają tanie linie lotnicze, często dokonujemy zakupów przez internet, że wymagana jest taka zmiana prawa" - uważa Sobierajska.
Nowa dyrektywa wzmocni ochronę nabywców pakietów usług turystycznych, którzy indywidualnie wybierają poszczególnych dostawców, np. organizatora transportu, zakwaterowanie oraz firmę wypożyczającą samochody. Na mocy nowego prawa klienci będą mogli łatwiej odzyskać pieniądze w przypadku reklamacji lub braku wykonania zamówionej usługi. Jeżeli zostało to spowodowane przez bankructwo jednego z przedsiębiorców, nabywcy pakietów mają mieć zapewnioną podróż powrotną. Nowe regulacje mają także poprawić jakość informacji dotyczących warunków, jakim podlegają usługi w ofercie.
Dzięki nowej regulacji ma wzrosnąć także ochrona kupujących tradycyjne wyjazdy pakietowe. Projekt przewiduje, że cena wyjściowa będzie mogła wzrosnąć maksymalnie o 10 proc. Jeżeli spadną ceny usług, jakie płacą dostawcy, na zasadzie symetrii zostaną oni zobligowani do obniżki cen w swoich ofertach turystycznych. Klientom będzie także łatwiej odstąpić od umowy przed wyjazdem, pod warunkiem zrekompensowania organizatorowi poniesionych kosztów. Wyjeżdżający nie będą jednak ponosili kosztów rezygnacji z usług, jeśli w miejscu docelowym istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, np. z powodu klęski żywiołowej lub zamieszek.
Większe bezpieczeństwo po stronie konsumentów może jednak doprowadzić do wzrostu cen wyjazdów, jeżeli firmy przerzucą na nich koszty związane z wyższym ryzykiem biznesowym. Gdy to nie będzie możliwe, a koszt tych regulacji z punktu widzenia firm będzie duży, skutkiem będzie niższa zyskowność firm turystycznych. Niektóre z nich mogą zostać zmuszone do zakończenia działalności. Dlatego zdaniem wiceminister, potrzebny jest kompromis między interesami klienta i branży turystycznej.
"Z jednej strony bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa klientom, bo jest to szczególnego rodzaju usługa. Często z biurem podróży wyjeżdżamy daleko od domu, więc musimy mieć zagwarantowane bezpieczeństwo na wypadek, gdy dany organizator będzie miał kłopoty. Z drugiej strony mamy jednak bardzo dużą grupę przedsiębiorców, przeważnie są to małe i średnie firmy. Maksymalizacja obciążeń i pewnych regulacji, która będzie dotyczyć tych podmiotów gospodarczych, nie będzie służyć rozwojowi branży" - twierdzi Katarzyna Sobierajska.
W całej UE działa blisko 1,8 mln firm turystycznych, w których pracuje około 9,7 mln osób - wynika z danych KE. Turystyka jest dużą częścią gospodarek południa Europy, takich jak: Grecja, Włochy, Hiszpania i Portugalia. Dlatego w ich interesie jest przede wszystkim ochrona lokalnych firm turystycznych.
"Zdarzają się radykalne postawy w UE. Niektórzy na przykład nie akceptują rozszerzenia zakresu dyrektyw. A to jest kluczowa sprawa w przypadku nowego dokumentu. Pojawiają się również głosy mówiące o tym, by minimalizować zabezpieczenia i wykluczyć linie lotnicze z zakres usług aranżowanych. Nie jest to prosty dialog" - ocenia Sobierajska.
Europejscy urzędnicy przekonują jednak, że nowa dyrektywa będzie korzystna także dla firm turystycznych, ponieważ wyeliminuje niejasności w obecnym prawie. KE twierdzi, że ograniczenie ryzyka po stronie konsumentów zwiększy ich skłonność do kupowania pakietowych wycieczek, co będzie sprzyjało rozwojowi branży. Z kolei dla niektórych rządów duże znaczenie ma to, że nabywcy usług są znacznie liczniejszą grupą niż przedsiębiorcy. Rozbieżności stanowisk powodują, że przez trzy lata nie udało się znaleźć kompromisu. Włoska prezydencja ma nadzieję zakończyć prace nad dyrektywą do końca grudnia 2014 r.
"W tej chwili prace są już bardzo zaawansowane. Włoska prezydencja zapowiada przyspieszenie i być może zakończenie prac przed końcem kadencji. Nadal nie ma jednak wspólnego stanowiska państw członkowskich, chociażby co do samego zakresu dyrektywy i pewnych kluczowych rozwiązań" - mówi wiceminister sportu i turystyki.
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Nowe regulacje zaszkodzą branży?
[2014-07-23 15:32 83.17.160.*]
a ja mam pytanie co z szarą strefą, co z wyjazdami księży i nauczycieli , jak to jest w innych krajach, może ktoś nam wyjaśni. odpowiedz »
Nowe regulacje zaszkodzą branży?
[2014-07-27 17:08 78.8.47.*]
ciągle jest to głos pytającego na puszczy. Bez przerwy o tym się pisze i mówi. I co, i hugo. Jak robią bezkarnie wyjazdy, tak robią. Tną kasiore i mają wszystko i nas wszystkich w głębokim poważaniu. tylko w Wielkopolsce kuratorium zabroniło organizowania wycieczek, kolonii, zielonych szkół. A reszta co, reszta jest milczeniem. A dyrektorzy szkół patronują takim wyjazdom. A do tego nauczyciel nie ubezpiecza dzieci. Czy ktoś zastanawia się że dzieci jadą nieubezpieczone ? Nie wiem ile jeszcze wypadków i wpadek na wycieczkach organizowanych przez nauczycieli trzeba żeby ktoś się w końcu za to wziął. A gdzie w tym wszystkim fiskus i przepisy. Dlaczego fiskus czepiający się nas wszystkich nie każe nauczycielom czy księżom rozliczyć się z każdej wycieczki. Biorą pieniądze to mają przychód, a nikt nie pyta jak wygąlą rozchód ??!! odpowiedz »
Nowe regulacje zaszkodzą branży?
[2014-07-23 16:43 31.62.135.*]
Jak dotychczas, mimo wielu przymiarek i obietnic, nie udało się naszemu ministerstwu sportu i turystyki prawidłowo wdrożyć obowiązującej dyrektywy 90/314.
Więc może raczej dywagacje na temat przyszłości pani podsekretarz stanu Katarzyna Sobierajska powinna scedować na bardziej skutecznych następców? odpowiedz »Nowe regulacje zaszkodzą branży?
[2014-07-24 11:25 77.252.178.*]
Może przed dyskusją byłoby dobrze zapoznać się z całą treścią dokumentu, dostępną od roku zresztą: http://www. ipex. eu/IPEXL-WEB/dossier/document/COM2013051 2. do odpowiedz »
Nowe regulacje zaszkodzą branży?
[2014-07-29 15:36 176.111.24.*]
Dalej nie rozumiem, dlaczego klienci biur turystycznych są tak pieczołowicie chronieni a innych dziedzinach usług np. motoryzacyjnej zupełnie pozostawieni sobie samym??
H3* odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Oświadczenie Światowego Komitetu Etyki w Turystyce w sprawie napaści na
Enter Air podpisuje nową umowę z TUI
Wenecja przesuwa wprowadzenie opłat za
Dział prawo i podatki:
Enter Air podpisuje nową umowę z TUI
Wenecja przesuwa wprowadzenie opłat za
Niemcy złagodzą przepisy
Starsze aktualności:
Będzie zmiana dotycząca testów po przyjeździe spoza
13 mln pasażerów na polskich lotniskach w pierwszych trzech kwartałach
Polski Holding Hotelowy blisko zakupu
Wielka Brytania: Omikron i tak się rozprzestrzenił, dalsze zamknięcie granic nie ma
Nowa odsłona Hotelu Diament
Grecja i Włochy wprowadzają obowiązkowe testy dla wszystkich
Branża turystyczna: zamykanie granic nie rozwiąże
Informacja GIS dla przedsiębiorców w sprawie kontroli
Komisja Europejska przyjęła 4 wnioski mające zmodernizować system
PHH z umową na zakup hoteli należących do
Nowe ograniczenia weszły w
IGHP: w listopadzie połowa hoteli miała mniej jak 40 proc.
Excalibur Tours: to nie koniec?
Gdańsk: pijany pasażer zmusił załogę do lądowania
Niebawem powstanie potężny przewoźnik?
Dobry klimant dla agroturystyki
Załoga samolotu musiała związać pasażera
Ekspansja zagranicznych sieci nabiera rozpędu
Hotelarze z Mazur lubią tych klientów
Fryzura a la Obama dla turystów
Grecja: Marynarze znów strajkują
Travelplanet: nowy zastępca przewodniczącego RN
ALFA-STAR - najgorsze biuro turystyczne!!!
przemyslenia zwiazane z branza i studiami z nia zwiazanymi
