Płonie zabytkowy kliper herbaciany Cutty Sark

Brytyjscy strażacy walczą z pożarem, jaki wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek na pokładzie najsłynniejszego XIX-wiecznego klipra herbacianego - Cutty Sark.


Strażacy poinformowali, iż ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się, obejmując cały statek. W relacjach brytyjskich mediów można zaobserwować płomienie i chmury dymu unoszące się nad zabytkową jednostką, stanowiącą istotną atrakcję turystyczną.

138-letni Cutty Sark znajdował się w suchym doku przy nabrzeżu londyńskiej dzielnicy Greenwich. Pełnił funkcję statku-muzeum. Chwilowo był niedostęny dla zwiedzających, gdyż na jego pokładzie prowadzono prace konserwatorskie.

Cutty Sark to najsłynniejszy XIX wieczny kliper herbaciany, który pobił wiele rekordów prędkości (m.in. przepływając 350 mil w ciągu dnia). Jest to obecnie jedyny zachowany kliper herbaciany na świecie. Kliper ten, ze swoim mocno wydłużonym bukszprytem i sześcioma piętrami żagli na grotmaszcie (prawie 3000 mkw. żagla, dł. całk. 85 m), uważany jest za jeden z najpiękniejszych żaglowców świata,
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij