Prywatne parkingi w Pyrzowicach powstają jak grzyby po deszczu

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" parking przy lotnisku w Pyrzowicach szybko traci klientów. Zmotoryzowani podróżni wybierają teraz prywatne parkingi, na których godzina postoju jest trzy razy tańsza.


Jesienią zeszłego roku powstała Alda, pierwszy prywatny parking przy lotnisku w Pyrzowicach. Od tej pory jak grzyby po deszczu powstają parkingi na placach, podwórkach, w gospodarstwach.

Michał Pustkowski, który założył parking pod lotniskiem na terenie gospodarstwa rolnego swoich teściów mówi, że to dobry pomysł na biznes. Pustkowski poświęcił sporo czasu, aby strona Aldy pierwsza wyskakiwała w internetowej przeglądarce. Na początku było ciężko, ale w tym roku nastąpił przełom. Otrzymujemy mnóstwo rezerwacji internetowych i telefonicznych. Powoli zaczyna nam brakować miejsca, więc odsyłamy klientów na parkingi sąsiadów - opowiada Pustkowski. Zapewnia też, że jego parking jest strzeżony 24 godziny na dobę, ubezpieczony, a za chwilę będzie też wyposażony w kamery.

W ciągu ostatnich tygodni wokół lotniska powstało 8 prywatnych parkingów i wiąż powstają nowe. Parkingi otwierają nie tylko ci, którzy mieszkają w odległości 100-200 dwieście metrów od terminalu, ale i mieszkańcy bardziej odlegli - oferują oni też dowóz klientów na lotnisko.

Parkingi w gospodarstwach to wielka konkurencja, bo wygrywają cenami. Godzina postoju na prywatnym parkingu kosztuje ok. 2 zł, podczas gdy na lotnisku 6 zł. Za dwa tygodnie parkowania na Pyrzowickim lotnisku trzeba zapłacić ok. 380 zł ze zniżkami cena może spaść do 180 zł, na prywatnym parkingu tylko 84 zł.

Władze katowickiego portu nie mają nic przeciwko prywatnej konkurencji, ale nawet ją popierają. Pasażerowie skarżą się na tłok na naszych parkingach, teraz mają wybór. Samochodów pod terminalem wcale nie ubyło - mówi Cezary Orzech, rzecznik GTL-u spółki zarządzającej Pyrzowicami.

Lotnisko ma 2100 miejsc, a w przyszłym roku powstanie 500 kolejnych. GTL planuje też podjąć budowę parkingów wielopoziomowych. Nasze ceny nie różnią się od tych, które są w innych polskich portach - dodaje Orzech.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij