UE znosi zakaz wnoszenia płynów do samolotu

Już wkrótce zniknie obowiązujący zakaz wnoszenia na pokład samolotu płynów przewożonych w pojemnikach do 100 ml. Unia Europejska planuje uruchomienie na każdym lotnisku skanera Insight 100. Maszyna pozwoli w dalszym ciągu kontrolować płyny w bagażu podręcznym, natomiast zniknie obowiązek ich przewożenia w określonych pojemnikach. Nowe prawo zacznie obowiązywać od kwietnia 2013.


Podróżni będą mogli wnosić na pokład samolotów własne napoje. Dotychczas jednym z wielu powodów opóźnienia odprawy była konieczność wyjmowania i rekwirowania przez służby bezpieczeństwa butelek z płynami.

Brytyjski Insight 100 skanuje pojedynczą butelkę w czasie 4-5 sekund. Wszystko to zawdzięcza niezwykłej precyzji, z jaką został wykonany. Kluczowa jest wiązka lasera, której światło mogące przebić się nawet przez nieprzeźroczyste butelki i opakowania z płynami odbija się w materii i powraca ze zmienioną długością fali do urządzenia. Wraz z długością odbitego światła daje obraz, czy substancja zagraża bezpieczeństwu, czy też nie.

Zakaz wnoszenia płynów obowiązuje od 2006 roku, kiedy to Al Kaida próbowała wysadzić przy użyciu bomb kilka samolotów lecących z Londynu do USA.

Tym czasem na wszystkich australijskich lotniskach, w międzynarodowych terminalach zakaz zostanie zniesiony już 1 lipca. O czym można przeczytać w naszej aktualności Koniec zakazu wnoszenia butelek na pokład samolotu
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij