Ogłoszenia
Ogłoszenia
- PRACOWNIK BIUROWY - OBSŁUGA KLIENTA
- Specjalista ds. sprzedaży woj.Pomorskie
- Itaka Warszawa Wileńska
- zestaw mebli do salonu TUI
- Podejmę współprace z biurami, szkołami,...
- Praca dla prychologa/terapeuty
- Specjalistka/Specjalista ds. Turystyki -...
- Katowice - Incentive Manager
- Viktoria Travel szuka -od 7500 zł brutto
- Praktykant z angielskim do biura podróży w...


Noc w zimnym hotelu
Od dawna poszukiwano atrakcji, które mogłyby przyciągnąć turystów w najmroźniejsze regiony świata. Kraje skandynawskie postawiły na to co mają do zaoferowania w nadmiarze. Tak powstały hotele lodowe. Usytuowane w najzimniejszych zakątkach, tuż przy biegunie północnym, oferują nie lada egzotyczny wypoczynek.
Pierwszy taki obiekt powstał jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. W szwedzkiej wiosce Jukkasjärvi, oddalonej od koła podbiegunowego zaledwie 200 kilometrów. Pomysł już od samego początku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych turystów. Do tego stopnia, że w ślad za Szwedami poszły inne kraje skandynawskie, a nawet Ameryka Północna.
Trudno w to uwierzyć, ale hotele zbudowane są wyłącznie z lodu i śniegu. Proces budowy przebiega etapami, i jest dość czasochłonny. W pierwszej kolejności skrupulatnie wybierany jest lód, jako najistotniejszy element konstrukcji. W tym celu przez całą zimę systematycznie zgarniany jest śnieg z lodu na rzece, co pozwala utrzymać niską temperaturę, a co ważne uzyskać krystalicznie czysty lód. Prace zbiorcze rozpoczynają się lutym, kiedy to temperatura powietrza zbliża się do temperatury rzeki. Wtedy najbezpieczniej jest pozyskiwać materiał. Po wycięciu lodowych cegieł, zostają one przetransportowane na 6 miesięcy do chłodni, w celu ustabilizowania. Dopiero po tych zabiegach otrzymujemy materiał nadający się do budowy tego nietypowego obiektu.
Stalowe fundamenty w kształcie łuków służą za konstrukcję podporową. Całość pokrywa się za pomocą armatek śnieżnych. Powstaje labirynt wolno stojących korytarzy. Kolejny etap to budowa ścianek działowych, przy użyciu skrupulatnie przygotowanych ścianek działowych. Jako zaprawy używa się mieszanki śniegu z lodem.
Budowa hotelu zimowego to wydarzenie, w które angażuje się cała miejscowa społeczność. Do jego tworzenia zaprasza się artystów z całego świata. To okazja by zaprezentować swoje umiejętności w dość nietypowej odsłonie. Każdego roku obiekt nabiera nowego artystycznego charakteru. Wszystkie elementy, oprócz nakryć łóżek i oświetlenia, wykonane są z lodu.
Popularne stają się również lodowe kościoły, które co roku przyjmują ślubne pary z całego świata. Odbywają się tu także chrzciny i błogosławieństwa. Lodowe obiekty świetnie nadają się do organizacji nietypowych konferencji, czy eventów. Do dyspozycji gości są różnorodne aktywności dostępne poza hotelem m.in. wyprawy na skuterach, psie zaprzęgi, kurs rzeźbienia w lodzie, czy trekking w rakietach śnieżnych. Dech zapiera możliwość podziwiania zorzy polarnej - nietypowego zjawiska, przypominającego nam, że sztukę nie tworzą tylko artyści, ale również natura.
W hotelu panuje zawsze stała temperatura ok.-5 stopni Celsjusza, nawet kiedy na zewnątrz mamy -30. Tak doskonałą izolację zapewniają pęcherzyki powietrza, uwięzione w śniegu. Każda osoba decydująca się na nocleg, otrzymuje wełniane skarpety, rękawice, czapkę oraz śpiwór (utrzymujący ciepło do - 30 C). W każdej chwili możemy przenieść się do ciepłych pomieszczeń, podłączonych do hotelu, w których znajdują się ciepłe łazienki i prysznice. Rano obowiązkowo czeka na nas kąpiel w saunie i śniadanie w lodowej restauracji.
Od niedawna można korzystać z uroków zimowego hotelu także latem. W szwedzkiej wiosce Jukkasjärvi do dyspozycji gości jest hotel umieszczony w ogromnym magazynie lodu. Dodatkową atrakcją są białe noce, które towarzyszą nam w obiekcie.
Najbardziej znane hotele znajdziemy w : Szwecji - Ice Hotel w Jukkasjärvi, Norwegii - KirkenesSnowhotel , Snow Hotel w Hunderfossen, Sorrisniva Igloo Hotel w Alta, Finlandii- Snowcastle Hotel Lumilinna w Kemi, Kanadzie - Hotel de Glace w Quebec .
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
UOKiK podsumował sprawę płatnych
Polacy więcej szukają o podróżach za
Dział hotele, pensjonaty:
Kujawsko-Pomorskie kusi
Hakerzy czyhają telefony na
Starsze aktualności:
Apartamenty Gdynia: komfortowy wypoczynek z widokiem na
Tatry odwiedzane częściej niż rok
Gdzie Polacy polecieli na długi
Rozpoczęto starania o nowy, polski wpis na listę
Kiwi chce zarobić na odwołanych
Letni wypoczynek: o czym należy
Nowy trend szansą dla
Czy Polacy przejmują się ekologią
Liczba i wielkość statków wycieczkowych podwoiła się od 2000
Małopolska rozpoczyna nowy projekt
Wieliczka osiąga już milion
Organizacja kongresów wpisana do Zintegrowanego Systemu
Tatrzańskie szlaki pod śniegiem
Wschód mimo, że drogi to coraz popularniejszy
Polacy coraz częściej wybierają wakacje w kraju
Starwood Hotels & Resorts Worldwide otwiera kolejne hotele w Europie
Hotel w finale konkursu Dobroczyńca Roku
Znad Japonii radioaktywna chmura płynie w stronę Pacyfiku
MSZ odradza wyjazdy do Egiptu, touroperatorzy reagują
Najlepsze atrakcje turystyczne na świecie