Ogłoszenia
Ogłoszenia
- SPECJALISTA DS. TURYSTYKI
- specjalista ds. turystyki - dział rezerwacji
- wychowawca - lektor języka angielskiego
- Sprzedam Narciarski Ośrodek Noclegowy
- Pilot Indie
- Wynajem autokaru
- Wakacje.pl - Otwock/Warszawa
- BUŁGARIA - DZIAŁ REZERWACJI
- Koordynator(-ka) Help Desk (Customer Service)
- PRACA W TURCJI- SEZON 2025


Kąpiele leśne na Mazurach
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim przygotowują projekt, w ramach którego na Mazurach miałyby powstać leśne uzdrowiska. Botanicy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako jedni z pierwszych zajęli się badaniem pozytywnego wpływu lasu na ludzkie zdrowie.
Forest Therapy to metoda oparta na wykorzystaniu dóbr naturalnych w leczeniu szeregu schorzeń, przede wszystkim psychosomatycznych. Zdaniem dr Krystyny Kuszewskiej z wydziału Biologii UWM - która zainteresowała olsztyńskich leśników badaniami wpływu lasu na poprawę samopoczucia i stanu zdrowia - metoda "forest therapy" jest coraz popularniejsza na świecie. Dotychczas jednak nie znalazło to miejsca w polskich opracowaniach naukowych.
Mazury, ze względu na swoją specyfikę i bogactwo naturalne mają do tego idealne warunki. Leśne ośrodki oferowałyby opiekę wyspecjalizowanych terapeutów. Osoby szukające wypoczynku czuły by, że są pod opieką fachowców.
Marcin Żurkowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie podkreśla jak dobroczynny wpływ ma na nas las. Przypomniał, że dzięki wydzielanym przez drzewa fitoncydom i olejkom eterycznym w leśnym powietrzu jest o połowę mniej bakterii niż w mieście.
Jako pierwsi, prób naukowego wyjaśnienia korzyści zdrowotnych środowiska leśnego na nasz organizm podjęli się Japończycy, pod koniec lat 90. Wówczas udowodniono, że nawet krótki pobyt w lesie powoduje wyraźny spadek hormonu stresu. Spacer wśród drzew, nazywany "leśną kąpielą" pozwala zachować równowagę psychiczną, wzmacnia układ odpornościowy i pobudza organizm do odnowy. Zaobserwowano również różnice w oddziaływaniu poszczególnych typów lasów. Bory sosnowe działają uspokajająco, obniżają ciśnienie i wspomagają układ oddechowy. Liściaste grądy działają pobudzająco, poprawiają nastrój i wspomagają zdolność koncentracji.
W Japonii szereg ludzi cierpi na kliniczne objawy przepracowania, i to głównie z myślą o nich funkcjonuje dzisiaj ponad 30 ośrodków "forest therapy". Prozdrowotne działanie lasu wykorzystano także w przypadkach autyzmu, leczenie depresji, zmniejszenie objawów niepełnosprawności oraz dolegliwości wieku podeszłego. Co raz popularniejsze stają się ośrodki terapeutyczne dla uzależnionych.
Instytut przeprowadził badania ankietowe i określił model drzewostanu, jaki Polacy uznają za najlepsze miejsce dla wypoczynku i rekreacji. "Ankietowani opisali go jako las wysoki, stary, z dużą ilością światła, o mieszanym składzie gatunkowym i bogatym runie leśnym" - powiedział Piotr Gołos z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
TUI: Brytyjczycy na wakacjach chcą czuć się jak w
Dział hotele, pensjonaty:
Kto zwyciężył w tegorocznych Mistrzostwach
Starsze aktualności:
Fru.pl bije swoje sprzedażowe
LOT udostępni internet na pokładzie
KLM przetestuje loty z napędem
Jak Polacy rezerwują loty na igrzyska
Problemy po upadku niemieckiego
Które paszporty są najsilniejsze na
Dodatkowe środki na Podróże z klasą rozeszły się w 4
Grecja coraz popularniejsza, także przed
KE publikuje nowe wytyczne dot. praw
Branża noclegowa niegotowa na Lex
Wracają umiarkowane wzrosty cen wyjazdów
Renesans gastronomii na Pomorzu
Rzeczniczka MŚP apeluje o podniesienie kwoty limitu zwolnienia z
Wrocławski terminal prawie gotowy
Za dużo egzotyki na polskim rynku?
Chwilowy kryzys w biurach podróży?
Hotel znanej sieci na sprzedaż
Hilton Worldwide zdradził sekret
Wygraj wakacje z Why Not Travel
ComfortExpress dla fundacji Klubu Kibica
W Poznaniu warto trafić do Małopolski
Firmy zwiększą zapotrzebowanie na usługi hotelowe?
Przewoźnicy zapłacą odszkodowanie za spóźnienie
Rozpoczęcie remontu w Katowicach