Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Specjalista ds. turystyki / Ole Travel Wrocław
- Specjalista ds.sprzedaży turystyki Aktywnej-...
- Pilot - Włochy
- Doradca Klienta
- Specjalista ds. turystyki - Salon firmowy Coral...
- Pilot wycieczki do Trójmiasta 16 - 18.06.2025
- Pilot do Saksonii 19-22.06.2025
- Biuro podróży zatrudni do salonu sprzedaży...
- Specjalista ds. turystyki przyjazdowej
- Pilotaż Ryga, Tallin, Sztokholm, Helsinki,


UE pomogła polskiej turystyce?
Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało raport na 10-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Wynika z niego, że polska turystyka skorzystała na wejściu kraju do UE. Zarówno polscy turyści mogli sprawniej podróżować po Europie jak i zagraniczni podróżni mogli bez większych problemów odwiedzić nasz kraj. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej suma wyjazdów turystycznych wyniosła ponad 80 milionów.
Ruch turystyczny wzrósł dzięki wprowadzeniu nowych przewoźników lotniczych na teren Polski. W raporcie można przeczytać: "Liberalizacja rynku usług lotniczych przyczyniła się do dynamicznego rozwoju ruchu lotniczego, pozwoliła na wejście do Polski tanich linii lotniczych i ułatwiła milionom Polaków podróże po całej Europie. W latach 2004-2013 aż 82,8% wszystkich wyjazdów turystycznych mieszkańców Polski stanowiły podróże do państw UE."
W ciągu ostatnich 10 lat zagraniczni pasażerowie odbyli w sumie 630 mln podróży do Polski, z czego ponad 140 mln w celach turystycznych.
Twórcy raportu podkreślają, że integracja z innymi europejskimi państwami była istotnym impulsem do rozwoju branży turystycznej w Polsce. Eksperci uważają, że największą barierą dla rozwoju sektora turystycznego w kraju jest brak odpowiedniego kapitału, który mógłby wesprzeć rozwój bazy noclegowej. Fundusze europejskie w pewnym stopniu pozwoliły rozwiązać ten problem.
Przez ostatnie 10 lat firmy i instytucje uzyskały w sumie 4,9 mld złotych dofinansowania. Dzięki tej pomocy zrealizowano 1924 projekty. Środki z UE zostały przeznaczone głównie na promocję kraju i poszczególnych miast wraz z atrakcjami turystycznymi. Ponadto sfinansowano obiekty sportowe i kulturalne, ścieżki rowerowe czy centra konferencyjne. Wiele parków i zabytkowych obiektów zostało poddanych rewitalizacji.
W raporcie podano, iż w latach 2004-2011liczba wyjazdów w celach turystycznych utrzymywała się mniej więcej na stałym poziomie. Jednak MSZ zwraca uwagę na ożywienie jakie miało miejsce w 2012 roku. "Wyraźne turystyczne ożywienie nastąpiło w 2012 r., kiedy mieszkańcy Polski odbyli około 11,65 mln zagranicznych podróży turystycznych, co oznaczało o 69 proc. lepszy wynik niż w 2011 r.(6,9 mln) i o 57,4 proc. lepszy niż w 2010 r.(7,4 mln). W 2013 r. Polacy odbyli prawie 13 mln podróży zagranicznych. A łączna suma wyjazdów turystycznych naszych rodaków w latach 2004-2013 wyniosła około 80,6 mln".
Zgodnie z danymi umieszczonymi w raporcie, najczęściej odwiedzanymi przez Polaków krajami były Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Czechy, Francja, Hiszpania, Chorwacja, Grecja, Austria i Słowacja.
Specjaliści zwrócili uwagę na zalety wynikające z przyjazdów turystów do Polski. "Mimo iż początkowo zauważalny był nieprzerwany wzrost liczby turystów zagranicznych (15,7 mln przyjazdów w 2006 r.), w kolejnych trzech latach nastąpił spadek. Był on jednak spowodowany światowym kryzysem finansowym i gospodarczym w latach 2008-2009 oraz - częściowo - wejściem Polski do strefy Schengen w 2007r. (utrudniło to przyjazdy do Polski osobom z państw spoza Unii, zwłaszcza z Rosji, Białorusi i Ukrainy). Po 2009 r. wróciliśmy jednak na mapę Europy jako popularny kierunek podróży, odnotowując stały wzrost liczby turystów. W ubiegłym roku Polska odnotowała największy w ostatniej dekadzie poziom odwiedzin turystów - przyjechało do nas 15,8 mln osób - w porównaniu z 13,7 mln w roku 2003 to skok o 2,1 mln" - poinformowano w dokumencie.
Według ekspertów rosnąca liczba odwiedzających Polskę wiąże się z wzrostem wpływów z tytułu przyjazdów zagranicznych gości. W 2003 roku wyniosły one 4,1 mld dolarów a 10 lat później utrzymywały się na poziomie 12,5 mld dolarów.
Cały raport dostępny jest poniżej:
Możesz także pobrać plik: turinfo_20140430_10lat_plwue.pdf
Komentarze
Tagi:
Komentarze:
Wpływ UE na polską turystykę
[2014-05-04 10:18 85.221.173.*]
Jakiej Polskiej turystyce??? Zagranicznej raczej bo raport mówi o wyjazdach! odpowiedz »
Wpływ UE na polską turystykę
[2014-05-04 19:37 89.69.163.*]
ale raport mówi też o promocji Polski oraz poszczególnych atrakcji turystycznych,realizowaniu projektów itp A to chyba miało wpływ na polską turystykę. Ktoś się w końcu musiał zkusić i przyjechać do Polski w celach turystycznych. Prowadzę wypożyczalnię rowerów i dzięki chociażby lokalnej scieżce rowerowej, która powstała z funduszy europejskich odczuwam większe zainteresowanie przyjezdnych wypozyczaniem sprzętu. Więc jakby na to nie patrzeć to chyba jednak unia rozkręciła turystykę przyjazdową. Pozdrawiam, Mateusz odpowiedz »
Dział biura turystyczne:
Enter Air prowadzi czarną
eSky zachęca do wcześniejszych
Jak sobie ułatwić komunikację z
Dział aktualności dnia:
Karta pokładowa może wystarczyć do wykazania potwierdzonej rezerwacji na
Jak sobie ułatwić komunikację z
Starsze aktualności:
Polska destynacją dla
Decyzja o pomocy dla Condora
ITAKA kończy współpracę z największym
Odczuwalny wzrost cen na
Igrzyska stworzą dodatkowy rynek najmu
KE wydaje zgodę na dofinansowanie narodowego
Jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w
ECTAA wybrała preferowany kierunek podróży na 2025
eSky reklamuje się, że taniej niż u
Przewodnik Michelin - więcej lokali z
Majówka rozpoczęta - czy sprawdzą się
Co z polską turystyką biznesową?
Drugi dzień strajku w Lufthansie
PLL LOT wraca do Kairu i Bejrutu
Lista nagrodzonych w konkursie Hotel Przyjazny Rodzinie
Nowi szefowie kuchni w sieci hoteli
Restrukturyzacja zasobu hoteli Grupy Orbis
Telefonowanie w restauracji nie popłaca
Turkish Airlines odwołały 104 loty
Aerosvit złożył wniosek o upadłość
Koordynacja rozkładów lotów na Okęciu
Orbis: 1,4 zł dywidendy na akcję