Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Praca w Biurze Podróży
- Specjalista ds. turystyki przyjazdowej (incoming)...
- Specjalista ds. Turystyki
- Przewodnik Mediolan 2.05.2025
- Pomoc kuchenna w ośrodku wczasowym
- Specjalistka ds. sprzedaży i marketingu
- Itaka Warszawa Wileńska
- Specjalista ds. Turystyki Warszawa Bielany
- Pilot Wrocław
- REZYDENT TURYSTYCZNY - GRECJA / KRETA -...


Ile kosztują wrześniowe wyjazdy?
Jak wyglądają ceny w biurach podróży po wakacjach? Ile mogą kosztować wrześniowe wyjazdy? Którymi kierunkami turyści przejawiają największe zainteresowanie?
Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej publikuje kolejną Analizę Cen Imprez Turystycznych dotyczącą wyjazdów w sezonie letnim 2016. Zawiera ona tym razem okres pierwszego pełnego tygodnia września. W tym materiale porównania bazują na cenach dla okresu 05-11 września 2016 roku zebranych w dniu 26 sierpnia. Ponieważ imprezy z wylotami w tym terminie są już imprezami last minute, (10-17 dni przed datą rozpoczęcia imprezy) to szybka zmienność cen w tym okresie ma pewien wpływ na zmniejszenie adekwatności pomiaru, choć nie jest on tak istotny jak występuje przy wyprzedzeniu kilkudniowym. Badanie cen obejmuje wycieczki w okresie powakacyjnym w związku z czym ich ogólny poziom jest generalnie niższy niż w sierpniu, ale nadal odnoszony jest on do tego samego okresu sprzed roku, a zatem porównywalność cen zostaje zachowana.
W minionym tygodniu, który był drugim tygodniem porównań cen na okres wrześniowy, średnie ceny spadły o 67 złotych. Największe spadki odnotowano na Gran Canarii (poprzednio odnotowano tam największy wzrost) - o 336 złotych oraz w Hurghadzie i na Synaju - o 306 i 227 złotych. Skala zwyżek cen wycieczek była mniejsza, a największe z nich wystąpiły na Chalkidiki, w Bułgarii i na Krecie - o odpowiednio 177, 74 i 43 złote.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku ( na okres 5-11 września) wskazuje, że mimo zmiany miesiąca porównań nadal pozostają one wyższe wobec poziomu ubiegłorocznego, tym razem o 106 złotych. Kształtowanie się tegorocznych średnich cen w okresie ostatnich sześciu tygodni wyraźnie powyżej poziomów ubiegłorocznych jest dla organizatorów korzystne i w rezultacie powinno u niektórych z nich istotnie wpłynąć na poprawę ogólnych wyników działalności.
Spośród dużych kierunków pozycję lidera nadal zajmuje Grecja, która jest obecnie droższa niż przed rokiem o średnio 244 złote, a zdecydowanie największe średnie wzrosty cen wykazują obecnie relatywnie tanie przed rokiem wyspy Kos i Korfu - o 364 i 263 złote.
Podobnie jak przed tygodniem wiceliderem wzrostów pozostają Kanary droższe niż przed rokiem o średnio 208 złotych. Z tamtejszych wysp nadal zdecydowanie droższa niż przed rokiem jest teraz Gran Canaria - o średnio 404 złote, a najmniejszą zwyżkę odnotowuje Teneryfa - o zaledwie 67 złotych.
Na trzeciej pozycji pod względem wzrostu cen wobec poziomu ubiegłorocznego zupełnie niespodziewanie znalazła się Turcja. Ma to jednak swoje uzasadnienie, ponieważ przed rokiem ceny na tym kierunku zostały obniżone ze względu na osłabienie popytu wywołane obawami turystów przed eskalacją zdarzeń o podłożu terrorystycznym. Kierunek ten jest obecnie droższy niż przed rokiem o średnio 49 złotych, ale w okresie poprzednich siedmiu miesięcy był wyraźnie tańszy. W maju i w czerwcu sprzedaż Turcji wykazywała już pewne symptomy poprawy, ale zamach na lotnisku w Stambule w dniu 28 czerwca, zaszkodził odradzającemu się popytowi (zwłaszcza w Niemczech). Obecnie (począwszy od sierpnia), dość paradoksalnie, na poprawę postrzegania Turcji pod kątem bezpieczeństwa może zacząć wpływać nowa sytuacja powstała po nieudanym puczu wojskowym z nocy 15/16 lipca. Możliwe, że prowadzi ona do wyższego stopnia kontroli przez władze sytuacji wewnętrznej w kraju, w związku z czym nieco spada poczucie zagrożenia zdarzeniami terrorystycznymi w rejonach turystycznych. Podobną rolę może pełnić też przywrócenie ruchu turystycznego Rosjan do Turcji.
W tej sytuacji z trzeciej na czwartą pozycję przesunął się Egipt, gdzie obecne średnie ceny zrównały się z ubiegłorocznymi. Przedtem po 13-procentowej dewaluacji egipskiego funta w połowie marca ceny na tym kierunku przez dłuższy czas przebywały poniżej poziomów ubiegłorocznych, a przed dewaluacją były zwykle wyższe o kilkadziesiąt złotych. W ostatnim okresie coraz bardzie prawdopodobna staje się kolejna dewaluacja egipskiej waluty, która powinna otworzyć możliwości kolejnych obniżek cen i prowadzić do wzrostu konkurencyjności Egiptu jako celu wyjazdów turystycznych. Obecnie wyraźnie droższa niż przed rokiem jest zwłaszcza Marsa Alam - o 234 złote, a sporo tańszy jest Synaj - o prawie 290 złotych.
Obecnie - co może budzić nawet pewne zdziwienie - jedynym kierunkiem tańszym niż przed rokiem pozostaje tylko Bułgaria, w której średnie ceny były niższe niż w ubiegłym sezonie - o 40 złotych. Wynika to m.in. z faktu, że w ubiegłym sezonie Bułgaria (wraz z Portugalią) były najmocniej drożejącymi kierunkami, co zachęciło niektórych organizatorów do zwiększania programów, których rozmiar działa teraz mocno hamująco na ceny.
Na mniejszych kierunkach wyższe ceny niż przed rokiem nadal odnotowują Maroko i Tunezja- o 237 i 162 złote, a niższe są na Cyprze, Majorce i w Portugalii - o odpowiednio 181, 138 i 91 złotych.
Nadal widoczne jest, że w tym sezonie występuje mniejszy niż zwykle stopień dopasowania podaży do popytu. W rezultacie, zwłaszcza gdy ten ostatni wykazał spore ożywienie, wystąpił spory wzrost cen na niektórych kierunkach i generalny wzrost ich wahań w biurach podróży. Jeszcze większe wahania cen występują w LCC, które pomimo horrendalnie wysokich stawek przelotów i ogólnie słabszego wyboru miejsc noclegowych cieszą się w tym sezonie wyjątkowym powodzeniem, co powoduje wzrost niepewności odnośnie zachowania się tanich linii w przyszłym sezonie.
Warto zaznaczyć, że wzrosty cen i wypełnienia w LCC występują w warunkach istotnego bieżącego spadku średnich cen paliwa w tych liniach, co jest związane ze stopniowym wygasaniem wcześniejszych kontraktów zabezpieczających i wzrostem udziału kontraktów po cenach zbliżonych do cen bieżących. Bardzo wysokie zyski realizowane w tym sezonie przez LCC na kierunkach turystycznych mogą je zachęcić do zwiększenia programów połączeń z tymi regionami w kolejnych sezonach.
Ceny rejsów na kierunkach turystycznych w liniach Ryanair z wylotami w okresie 5-11 września po przejściowym spadku w poprzedzającym tygodniu o 19 złotych, w ostatnim jednak bardzo silnie wzrosły, a mianowicie o 296 złotych - do 1087 złotych, czyli aż o ponad 37 procent. W mniejszym stopniu wzrosły ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie - o 188 złotych (do 1123 złotych, czyli o prawie 17 procent), a w znacznie większym na pozostałych kierunkach, gdyż wzrosły o 319 złotych do poziomu 1023 złote. W tygodniu najsilniej zdrożały połączenia z Warszawy na Sycylię - o 1105 złotych, a staniały z Krakowa na Teneryfę - o 387 złotych.
Po spadku w poprzedzającym tygodniu o 55 złotych, znacznie wzrosła również średnia cena przelotów w liniach Wizzair, tym razem o 151 złotych - do 947 złotych, czyli o prawie 19 procent. Najmocniej zwyżkowały ceny rejsów z Warszawy do Lizbony - o 410 złotych, a zniżkowały z Warszawy na Korfu - o 180 złotych.
W relacji z cenami przelotów sprzed roku w ostatnim tygodniu były one w liniach Ryanair na kierunkach turystycznych wyższe o średnio 221 złotych, w tym na Wyspy Kanaryjskie o 283 złote. Najbardziej rok do roku wzrosły ceny z Warszawy na Sycylię - o 800 złotych, a spadły z Warszawy do Chanii - o 135 złotych. Ceny w liniach Wizzair również były wyższe niż przed rokiem, ale tylko o średnio 32 złote, a największa różnica in plus wystąpiła na połączeniu z Warszawy na Sycylię - 295 złotych, a in minus na połączeniu z Warszawy na Cypr - 412 złotych.
Z raportem Traveldata można zapoznać się poniżej.
Możesz także pobrać plik: turinfo_20160829_wczasopediapartner20160829media.pdf
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Uhonorowano nowych Ambasadorów Kongresów
Dział badania rynku i analizy:
GUS: liczba turystów w Polsce
ETC: Turystyka wykazała się
WTTC: Turyści mówią o zrównoważonej turystyce, ale co
Starsze aktualności:
McDonald`s przegrał przed Sądem
Czego boją się Polacy na
Jakich wakacji szukano w
Dofinansowania wycieczek dla szkół za 70 mln
Nowe kierunki w ofercie EXIM
Wenecja idzie dalej z
Prezes Polskiej Grupy Lotniczej
Grecja próbuje odzyskać marmury z
Duży touroperator
Światowe Forum Ekonomiczne o rozwoju sektora
TSUE: Włoskie regulacje dot. Airbnb, czy Expedii niezgodne z prawem
Wizz Air ogłasza otwarcie nowego połączenia do Neapolu
Wkrótce otwarcie nowej drogi startowej w Katowice Airport
W Krakowie będzie mniej punktów sprzedaży alkoholu
Otwarto pierwsze termy na północy Polski
PKP Intercity uruchamia połączenie do Grodna
Wawel ma nową atrakcję dla zwiedzających
Lotnisko Chopina zaostrza procedury bezpieczeństwa przed szczytem NATO i ŚDM
Co biorą pod uwagę turyści kupujący ubezpieczenie na narty?
Zakończono modernizację terminalu Kraków Airport
Maleje strach przed terroryzmem. Turcja, Egipt i Tunezja wrócą do łask turystów?
Exim Tours rozpoczyna loty do Tunezji
Rok 2016 był udany dla biur podróży?
Emirates zwiększa częstotliwość połączeń od Australii