Wyrok w sprawie karmienia piersią w restauracji

Sąd Okręgowy w Gdańsku rozpatrywał powództwo w sprawie karmienia piersią w restauracji. Restauratorowi z Sopotu zarzucono dyskryminację klientki, której miał nie pozwolić na swobodne karmienie dziecka.


W imieniu klientki pozew złożyło Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego. Sąd oddalił pozew, przychylając się do argumentacji restauratora, który twierdził, że obsługa przekazała jedynie prośbę innych klientów o dyskretniejsze karmienie. Klientka zeznawała, że obsługa restauracji zabroniła jej karmienia piersią na sali i wskazała do tego celu toaletę.

Zdaniem sądu powództwo nie zasługiwało na uwzględnienie. Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie nie pozwalał na przyjęcie, że w ustalonym przez sąd stanie faktycznym, doszło do dyskryminacji bezpośredniej w dostępie do usług ze względu na płeć - uznała prowadząca sprawę sędzia Agnieszka Gierał-Siewielec.

Według sądu zebrany materiał dowodowy nie potwierdził, że obsługa restauracji prosiła o nakarmienie dziecka w toalecie, a jedynie poinformował o możliwości karmienia, w miejscu, z którego korzystały inne karmiące kobiety. Sąd uznał, iż motywem zachowania kelnera było przekazanie prośby innych klientów. Karmienie piersią w miejscach publicznych wszak nie może naruszać praw podmiotowych innych osób ani przyjętych w tym zakresie norm społecznych i moralnych - stwierdził sąd.

Wyrok nie jest prawomocny, strona powodowa zapowiada złożenie apelacji.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij