TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Znaczne spadki cen w biurach

Najbliższy sezon w polskiej turystyce wyjazdowej zapowiada się nadzwyczaj ciekawie, choć nawiązując do znanego chińskiego przysłowia "ciekawych czasów" należałoby się raczej wystrzegać. Liczba niewiadomych stała się wyjątkowo duża i wraz z przybliżaniem się do startu sezonu sprzedaży wcale nie maleje, a nawet rośnie.


Spółka Traveldata, właściciel serwisu Wczasopedia.pl. przygotowała kolejny raport poruszający istotne kwestie z zakresu cen imprez turystycznych.

Do największych należy pytanie o postrzeganie przez klientów kierunków, które mogą budzić ich obawy i ich przełożenie na popyt na wycieczki, w tym zwłaszcza w okresie first minute. Niepokojącą jest sytuacja w Turcji. Konflikt sił rządowych z niektórymi organizacjami kurdyjskimi przybiera tam stale na sile i wcale nie jest pewne, czy po zaplanowanych na 1 listopada przedterminowych wyborach parlamentarnych ulegnie on załagodzeniu, czy też wręcz przeciwnie. Do tego dodać można sprawę rosnącej liczny uchodźców i ekonomicznych migrantów, którzy jako najważniejszy (na razie ) kraj tranzytowy obrali sobie wiodący obecnie kraj dla turystyki wyjazdowej Polaków, którym jest Grecja.

Nawet zakładając pragmatycznie, że przez kilka najbliższych miesięcy problem migracyjnej fali zostanie rozwiązany lub przynajmniej złagodzony i nie wpłynie on znacząco na ruch turystyczny do Grecji i Bułgarii, to i tak geografia wyjazdów Polaków powinna ulec w najbliższym sezonie sporym zmianom. Potencjalnie rosnący popyt na zagraniczne wyjazdy będzie wymagał zrekompensowania skromniejszych programów na mniej pewnych kierunkach, ich zwiększeniem na kierunkach uważanych za bezpieczne. Może to doprowadzić do wzrostu cen, który gdy będzie zbyt duży może zniechęcać część klientów do takich wyjazdów. Takim bezpiecznym krajem jest obecnie w ocenie turystów Hiszpania, gdzie wzmożony popyt doprowadził w drugiej połowie sezonu do dość istotnego wzrostu cen.

Co ciekawe zmniejszeniu może ulec także turystyka organizowana indywidualnie. Skierowanie zainteresowania Polaków w kierunku zachodnim już zaowocowało wzrostem cen przelotów tanimi liniami, a wzrosnąć mogą także ceny hotelowych pokoi na portalach rezerwacyjnych. Trudno jeszcze ocenić skalę ich wzrostu w sezonie letnim, ale na ferie zimowe średnie ceny pokoi dla dwóch osób są obecnie o około 540 złotych (13 procent) wyższe niż przed rokiem. Najbardziej wzrosły ceny pokoi na Teneryfie - o średnio 610 złotych, a najmniej na Fuerteventurze - o około 460 złotych. W mniejszym stopniu wzrosły na razie ceny pokoi 2+1, a w jeszcze mniejszym pokoi 2+2. Gdy utrzyma się zarówno niepokój we południowo-wschodniej części Europy i Północnej Afryce, jak i wzrost cen wyjazdów do w kierunkach zachodnich, to przyszłorocznym beneficjentem może się okazać turystyka krajowa z nadal lubianym przez Polaków Morzem Bałtyckim na czele.

Wszystkie te wydarzenia sprzyjają postawieniu tezy, że rozwój naszej turystyki wyjazdowej, a przynajmniej zorganizowanej jej części może ulec w najbliższym sezonie przyhamowaniu i tegoroczny rekord liczby wyjeżdżających z biurami podróży Polaków może jeszcze utrzymać sie przynajmniej przez jeden sezon.

Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez

Bieżące zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów z okresu 28 września - 04 października zebranych w dniu 17 września, czyli mniej więcej na dwa tygodnie przed wylotem, z cenami dla wylotów o tydzień wcześniejszych (21-27 września) i zebranych również tydzień wcześniej w dniu 11 września . Dane obejmują końcową część letniego sezonu turystycznego, gdy sprzedawane wyjazdy są już właściwie wyjazdami last minute, a liczba dostępnych hoteli na uległa na wielu kierunkach znacznemu ograniczeniu. Dlatego otrzymane wyniki mogą być niekiedy mniej reprezentatywne w porównaniu z poprzednimi zestawieniami.

Spadek średniej ceny w badanym okresie okazał się dość znaczny i wyniósł 77 złotych (poprzednio 9 złotych). Tym razem największe redukcje cen odnotowano w Portugalii - o 882 złote, która przed tygodniem podrożała akurat najbardziej (o 305 złotych) oraz na kierunkach greckich, a mianowicie Korfu, Chalkidiki, Zakintos i Kos - o odpowiednio 319, 289, 284 i 202 złote. Największe zwyżki cen odnotowano na kierunkach egipskich i hiszpańskich, czyli Hurghadzie i Marsa Alam - o średnio 343 i 184 złote oraz Gan Canarii, Lanzarote i Teneryfie - o 241, 139 oraz 98 złotych. Również tu warto zwrócić uwagę, że Gran Canaria była tym kierunkiem, który przed tygodniem potaniał najbardziej - aż o 351 złote. Stąd wynika dość przydatny wniosek, że gdy dany kierunek bardzo znacznie potanieje lub podrożeje, to w następnym okresie można się spodziewać dużej reakcji odwrotnej.





Jeżeli przejdziemy do porównań dla wylotów z okresu 28 września - 04 października w latach 2014 i 2015 zebranych z dwutygodniowym wyprzedzeniem przed datą wyjazdu, to różnica obecnej średniej ceny wobec cen sprzed roku wskazuje na jej wzrost już tylko o 53 złote (przed tygodniem o 87 złotych). Jest to powrót do mniejszych różnic obserwowanych przed i po głównym sezonie wakacyjnym. Ceny w nim od dwóch lat mają wyraźne tendencje do wybrzuszania się spowodowanego napływem na rynek nowych klientów, w tym często rodzinnych, którzy decyzją się na zagraniczne wycieczki w miejsce dotychczasowych wyjazdów krajowych. Pozycję zdecydowanego lidera wzrostów wśród dużych kierunków nadal zajmują Wyspy Kanaryjskie, a różnica cen wobec ubiegłego roku wyniosła średnio 154 złotych wobec 165 złotych przed tygodniem. Jest to jednak znacznie mniej niż w tygodniach wakacyjnych, w których wynosiła ona nawet do 426 złotych. Największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu notowano tym razem na Fuerteventurze i Lanzarote - 314 i 187 złotych. Bardzo zbliżoną średnią cenę wobec ubiegłego roku wykazują kierunki egipskie, wśród których droższa jest Hurghada - o 118 złotych , ale dużo tańsza Marsa Alam - o 162 złote. Tańsze wobec ubiegłego sezonu stały się kierunki tureckie, greckie i Tunezja o odpowiednio 43, 72 i 79 złotych. Wszystkie one były w poprzednim zestawieniu droższe niż w tym samym okresie 2014 roku. Najbardziej przecenione wobec ubiegłego sezonu stały się ostatnio położone blisko Turcji wyspy Kos i Rodos - o 341 i 235 złotych, a relatywnie największe zwyżki wykazują tania przed rokiem Portugalia - o 374 złote oraz ciesząca się ostatnio sporym powodzeniem Majorka - o 340 złotych.





W porównaniu z okresem sprzed dwóch lat najbardziej przecenionym kierunkiem jest Turecka Riwiera - o 420 złotych (przed tygodniem o 570 złotych), a najwyższy wzrost cen zanotowała Kreta, Kanary i Hurghada - o 285, 238 i 182 złote. Zaczyna być widoczne, że relatywne ceny Turcji i kierunków egipskich zaczynają się nieco poprawiać, co może świadczyć o tym, ze dostosowania programów do zmniejszonego popyty przynoszą pozytywny skutek. Porównania z rokiem 2013 mogą być również użyteczne ponieważ w cenach był to rok dość podobny do 2015, czyli był rokiem wzrostowej ich tendencji (w roku 2014 przeważały w cenach trendy spadkowe).

W samej końcówce sezonu, gdy sprzedawane są wycieczki z nieodległym terminem wylotu, następują duże zmiany w sytuacji średnich cen oferowanych przez poszczególnych organizatorów. Obecnie wśród dużych biur podróży oferującymi zdecydowanie obniżone ceny w relacji do roku ubiegłego stały się Itaka i Grecos - o średnio blisko 200 i 180 złotych. Podobną średnią cenę jak przed rokiem prezentuje teraz oferta Sun & Fun, nieco wyższą Neckermann, zaś wzrosty w granicach średniej (średnia to 53 złote) prezentują biura Rainbow Tours i Wezyr. Niewiele wyżej od średniej wycenia swoją ofertę Exim Tours, a jeszcze nieco wyżej biuro TUI. W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 20 destynacjach (wypadły z nich Dżerba i Bułgaria) oraz w trzech kategoriach hoteli, to na pozycji lidera jest teraz Exim Tours (19 ofert) przed TUI, Rainbow Tours oraz Itaką odpowiednio 16, 14 i 11 ofert. Wśród małych organizatorów konsekwentnie dużą liczbą niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Net Holiday (11 ofert).

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny dla przelotów na kierunkach turystycznych na okres wylotu z dwutygodniowym wyprzedzeniem (czyli na 28 września - 04 października) spadły o 53 złote (przed tygodniem o 41 złotych), co ma związek z kończącym się już powoli sezonem. Największa zwyżka ceny wystąpiła na połączeniach z Warszawy i z Katowic do Chanii - o 560 i 620 złotych, a zniżka z Krakowa na Kos - o 480 złotych.

Dużo bardziej, bo średnio o 185 złotych spadły ceny w liniach Wizzair (poprzednio wzrosły o 15 złotych). Największą zniżkę cen zanotowały przeloty z Warszawy do Alicante - o średnio 500 złotych, a jedyne zwyżki wystąpiły na trasach z Warszawy i Katowic na Cypr - o średnio 45 i 65 złotych. W liniach Norwegian ceny miejsc na Gran Canarię tym razem spadły o 150 złotych do 1698 złotych, a na Teneryfę o 350 do 1348 złotych.

Niezmiennie obowiązuje teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie większym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć nawet pobieżne rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

Po ostatnich zmianach średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w ostatnim tygodniu września wróciły do sytuacji, gdy przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz Krakowa stały się w tanich liniach niższe od cen czarterów. Średnia cena z Warszawy spadła w nich z 1115 do 1030 złotych, a w czarterach spadła z 1070 do 1176 złotych, natomiast na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach spadła z 1003 do 853 złotych, a w czarterach znacznie wzrosła, a mianowicie z 1118 do 1274 złotych. W rezultacie ceny przelotów tanimi liniami stały się przy wylotach z Warszawy tańsze od połączeń czarterowych o 147 złotych (poprzednio droższe o 45 złotych), a przy wylotach z Katowic/Krakowa tańsze aż o 421 złotych (poprzednio były tańsze o 116 złotych). Jest to sytuacja znacznie bliższa do typowej, ale trzeba pamiętać, że wcześniej, a zwłaszcza w I kwartale tego roku, występowały z Warszawy oraz z Katowic i z Krakowa na kierunkach turystycznych duże różnice cen przelotów na korzyść tanich linii, które często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
biuro podróży ceny wyjazdów przecena wycieczek majorka teneryfa korfu gran canaria traveldata wczasopedia




Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję