Minister ujawnia priorytety MSiT na 2017 rok

Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka ujawnił jakie priorytety czekają resort w 2017 roku.


Wśród zadań dotyczących turystyki minister wymienił m.in. stworzenie Społecznej Rady Turystyki, która zostanie powołana już w lutym. Będzie to ciało konsultacyjne i doradcze ministra. Jak przekonywał minister Bańka, w Radzie swoją reprezentację będą mieli eksperci szeroko rozumianej branży turystycznej.

Minister zapowiadał również nadchodzące zmiany w Polskiej Organizacji Turystycznej. Resort planuje zmianę ustawy o POT, w ramach której zwiększona ma zostać aktywność i skuteczność działań w obszarze turystyki. Po zmianie ustawy POT, wedle zapowiedzi ministra, będzie nowoczesną agencją promocji turystyki w kraju i za granicą.

Za najważniejsze wyzwanie stojące przed MSiT można uznać prace nad zmianą przepisów ustawy o imprezach i usługach turystycznych. Przepisy obowiązujące w Polsce mają zostaną dopasowane do wymagań dyrektywy 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych, Państwa członkowskie mają obowiązek opublikowania nowych przepisów do dnia 1 stycznia 2018 roku. Nowe przepisy w poszczególnych krajach członkowskich mają wejść w życie najpóźniej w lipcu 2018 roku. Dobrze by było aby nowe przepisy weszły w życie trochę wcześniej, ponieważ zmiana przepisów w samym środku wysokiego sezonu nie jest czymś pożądanym. Miniony rok był niemal stracony, z punktu widzenia prac nad wdrożeniem nowej dyrektywy. Istnieją uzasadnione obawy, iż nowe prawo przygotowywane w takim pośpiechu może zawierać wiele luk i błędów. O tym, że nieprawidłowa implementacja europejskich dyrektyw może być kosztowna, przekonaliśmy się już przy okazji procesów przeciwko Skarbowi Państwa wytaczanych z powództw turystów poszkodowanych w wyniku bankructw biur podróży. Sądy uznawały, iż fakt, że turyści nie otrzymywali pełnych zwrotów poniesionych kosztów, co gwarantowała im dyrektywa 90/314, świadczy o tym, że została ona implementowana w wadliwy sposób. Oczywiście konsekwencje tego ponieśliśmy wszyscy, jako podatnicy.

Minister zapowiedział także drugą edycję akcji promocyjnej "Weekend za pół ceny", która ma zostać przeprowadzona przez POT w następujących terminach: 31 marca - 2 kwietnia oraz 6 - 8 października 2017 roku.

Minister Bańka przekonywał, że największym sukcesem resortu w minionym roku było wprowadzenie w życie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. We wtorek w Krakowie odbywało się spotkanie informacyjne w sprawie TFG zorganizowane przez małopolski urząd marszałkowski. Urzędnicy, niestety nie byli w stanie odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących funduszu, zobowiązując się do przekazania pytań do ministerstwa. Wynika z tego, że wprowadzając Fundusz, ministerstwo nie zadbało w odpowiedni sposób nawet o przeszkolenie urzędników, którzy mają być ważnym ogniwem w działalności TFG. Warto zauważyć, że akcja informacyjna w sprawie TFG była prowadzona przez ministerstwo w taki sposób, że na kilka dni przed wejściem w życie ustawy wprowadzającej nową regulację nikt nic nie wiedział. Spotkania informacyjne odbywały się już po wejściu Funduszu w życie, co nie postawiło touroperatorów w komfortowej sytuacji.

Resort sportu i turystyki wśród sukcesów wymienia także wzrost ruchu turystycznego w Polsce. Wedle danych MSiT w pierwszych trzech kwartałach roku, Polacy odbyli 35,5 mln krajowych podróży, co jest wynikiem o 10 proc. lepszym niż przed rokiem.

Z podsumowaniem planów MSiT można zapoznać się poniżej (tematy dotyczące turystyki rozpoczynają się od strony 6):


Możesz także pobrać plik: turinfo_20170127_roknowychzadan__769__v3.pdf
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij