Białoruś łagodzi obowiązek wizowy

Prezydent Białorusi, Aleksandr Łukaszenka podpisał dekret, na mocy którego złagodzony zostanie obowiązek wizowy dla obywateli 80 krajów, w tym Polski.


O planach uchwalenia takiej regulacji pisaliśmy końcem sierpnia w aktualności Białoruś wprowadzi ruch bezwizowy?

Białoruś zniesie obowiązek posiadania wiz dla obywateli 39 krajów europejskich, w tym wszystkich członków Unii Europejskiej, a także dla obywateli m.in. USA, Japonii, Indonezji czy Brazylii. Obowiązek wizowy nie zostanie jednak zniesiony dla wszystkich. Bez wiz na Białoruś będą mogły wjechać jedynie osoby, których pobyt nie przekroczy 5 dni. Nowe regulacje będą dotyczyły wyłącznie podróżnych, którzy granicę białoruską przekraczają na lotnisku w Mińsku.

Obywatele takich krajów jak Wietnam, Haiti, Gambia, Honduras, Indie, Chiny, Liban, Namibia czy Samoa będą mogli przekroczyć granicę na lotnisku w Mińsku bez białoruskiej wizy, jeżeli będą posiadać ważną wizę do krajów strefy Schengen.

Aby skorzystać z możliwości zwolnienia z obowiązku wizowego należy posiadać ważny paszport (lub inny dokument uprawniający do wyjazdu za granicę), odpowiednie środki finansowe (równowartość 20 euro lub więcej na każdy dzień pobytu) oraz ważne na terytorium Białorusi ubezpieczenie medyczne na sumę co najmniej 10 tysięcy euro.

Tryb bezwizowy nie dotyczy osób przylatujących do Mińska z Rosji, a także osób zamierzających odlecieć do Rosji z białoruskiej stolicy, ponieważ loty te są traktowane jako wewnętrzne i nie jest w ich przypadku prowadzona kontrola graniczna.

Białoruskie władze liczą, że ten gest przekona Unię Europejską do podjęcia kroków w stronę poprawy stosunków z Białorusią. Dekret wejdzie w życie 9 lutego.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij