TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter






Podróże Polaków w 2005 roku

Dzięki badaniu wykonanego przez Instytut Turystyki na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, można zaobserwować spadek ilości wyjazdów turystycznych Polaków.

Ogólny spadek ilości wyjazdów wynika wyłącznie ze spadku ilości wyjazdów krajowych, bowiem w tym samym czasie ilość wyjazdów zagranicznych wzrosła. Szczegółowo przedstawi to tabela:


IV 2004IV 2005
Krajowe długookresowe2,61,1
Krajowe krótkookresowe5,44,2
Krajowe ogółem7,95,3
Zagraniczne długookresowe0,71,3
Zagraniczne krótkookresowe0,50,5
Zagraniczne ogółem1,11,8
Długookresowe ogółem3,22,4
Krótkookresowe ogółem5,94,6
Krajowe i zagraniczne (ogółem)8,96,9


W ujeciu liczbowym dane te wyglądają następująco (liczby w mln Polaków):

IV 2004IV 2005Zmiana IV.05/IV.04
Krajowe długookresowe0,800,35-56%
Krajowe krótkookresowe1,701,30-24%
Krajowe ogółem2,451,65-33%
Zagraniczne długookresowe0,200,40100%
Zagraniczne krótkookresowe0,150,150%
Zagraniczne ogółem0,350,5557%
Długookresowe ogółem1,000,75-25%
Krótkookresowe ogółem1,851,45-22%
Krajowe i zagraniczne (ogółem)2,802,15-23%


Krajowe podróże Polaków w wieku 15 i więcej lat (w mln):

IV 2004IV 2005Zmiana IV.05/IV.04
Długookresowe0,90,35-61%
Krótkookresowe2,051,75-15%
Krajowe ogółem2,952,1-29%


Średnia liczba wyjazdów krajowych Polaków w wieku 15 i więcej lat na osobę:

IV 2004IV 2005
Długookresowe1,121,00
Krótkookresowe1,191,31


Średnia długość pobytu Polaków w wieku 15 i więcej lat podczas podróży krajowych (liczba noclegów):

IV 2004IV 2005
Długookresowe8,66,8
Krótkookresowe1,81,7


Liczba noclegów podczas krajowych podróży Polaków w wieku 15 i więcej lat (w mln):

IV 2004IV 2005Zmiana IV.05/IV.04
Długookresowe7,92,4-70%
Krótkookresowe3,63,0-17%
Krajowe ogółem11,55,4-53%


Zagraniczne wyjazdy polskich obywateli według granic (przekroczenia granicy w tys.):

IV 2004IV 2005Zmiana IV.05/IV.04
Zachodnia1 161,51 036,3-10,8%
Południowa1 155,51 223,05,8%
Wschodnia 207,2 526,5 154,1%
Morska78,938,8-50,8%
Lotniska 112,0 210,287,8%
Ogółem2 715,13 034,811,8%

Źródło: GUS, na podstawie danych Straży Granicznej.

Zagraniczne podróże Polaków w wieku 15 i więcej lat połączone co najmniej z jednym noclegiem w innym kraju (w mln):

IV 2004IV 2005Zmiana IV.05/IV.04
Długookresowe0,20,4100%
Krótkookresowe0,250,15-40%
Zagraniczne ogółem0,450,5522%


Inne wyraźne zmiany widać w zakresie celów wyjazdów krajowych Polaków.

Cele krajowych wyjazdów długookresowych:

IV 2004IV 2005
służbowy5%20%
inne30%0%
turystyczno-wypoczynkowy14%39%
odwiedziny krewni/znajomi51%41%


Cele krajowych wyjazdów krótkookresowych:

IV 2004IV 2005
słuzbowy17%19%
inne8%9%
turystyczno-wypoczynkowy17%17%
odwiedziny krewni/znajomi58%55%


Cele krajowych wyjazdów turystycznych ogółem:

IV 2004IV 2005
służbowy13%19%
inne15%8%
turystyczno-wypoczynkowy16%21%
odwiedziny krewni/znajomi56%52%


Wszystkie dane pochodzą z dokumentu przygotowanego i dostarczonego przez Ministerstwo Gospodarki, a badania wykonał Instytut Turystyki.




Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)



Tagi:
wyjazdy polacy statystyka 2004 2005 cele wzrost polaków wyjazdów turystycznych zagraniczne w roku podróży turystyki polakow podróże do gus turystyczne krajowe podroze statystyki


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję