TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Jak zwiedzać szybciej i tanie europejskie miasta?

W lecie dni są długie, pogoda zazwyczaj ładna. Dlatego też powinien to być najlepszy czas na zwiedzanie europejskich miast. Jednak wówczas jest tam też najwięcej turystów i często trzeba stać w długich kolejkach, aby zwiedzić słynne zabytki.


Warto wiedzieć o kilku sposobach, które pomagają turystom w zwiedzaniu europejskich metropolii.

RZYM
Turyści, którzy zamierzają zwiedzić Rzym mogą za 20 euro wykupić kartę Roma Pass, która ważna jest 3 dni. Dzięki niej można wchodzić bez kolejki do muzeów, otrzymuje się zniżki w restauracjach, kinach i teatrach. Na liście muzeów, które można zwiedzić bez biletu, czyli bez stania w kolejce znalazły się między innymi: Muzea Kapitolińskie, Koloseum i Muzea Palatyńskie, via Apia Antica, Planetarium, Museo Nazionale Romano, Gallerii Borghese z dziełami Rafaela, Berniniego, Caravaggia.

Jednak warto wiedzieć, że z Roma Pass można wejść bez biletu tylko do dwóch wybranych obiektów z listy ponad 40 muzeów, stanowisk archeologicznych oraz pomników kultury.

Wraz z Roma Pass, turysta otrzymuje kartę Roma Pass Transport, która upoważnia do bezpłatnych przejazdów całą siecią autobusów oraz pociągów miejskich ATAC, a także metrem A i B. Roma Pass nie obowiązuje jednak na Leonardo Express z lotniska Fiumicino na stację Termini.

Karta dostępna jest w muzeach, punktach informacji turystycznej, w APT - Azienda di Promozione Turistica di Roma, w kompleksie pomnika Vittoriano przy placu Weneckim, w Bioparco - rzymskim ogrodzie zoologicznym, w centrum turystycznym Fori Imperiali oraz Trambus Open na Piazza dei Cinquecento. Można ją również kupić przez internet na www.pierreci.it. Kosztuje tyle samo, ale odebrać ją trzeba po przyjeździe do Rzymu w jednym z wybranych przez miejsc: w Koloseum w kasie dla grup, w kasie Pałacu Altemps lub w Centro Visitatori APT przy Via Parigi 5.

Aby szybciej wejść do Galerii Borghese, należy wcześniej przez telefon lub faksem zarezerwować dwugodzinną wizytę. Bilety odbiera się 30 min przed wejściem.

Na www.pierreci.it można też kupić bilety do Koloseum i na Wzgórze Palatyńskie. Jednak przy zakupie on line trzeba zapłacić 1,5 euro więcej.

Na zwiedzanie Koloseum najlepszy jest wczesny ranek lub popołudnie. Wówczas zazwyczaj są najmniejsze kolejki. W celu niknięcia długiego stania przed kasą, można najpierw wejść na Wzgórze Palatyńskie i tam kupić łączony bilet na Palatyn i Koloseum. Bilet ten ważny jest w dniu wystawienia i kosztuje 13,5 euro. Młodzież krajów Unii Europejskiej od 18 do 24 lat oraz nauczyciele płacą 8 euro, a osoby do 18 lat i powyżej 65 lat - 1,50 euro. Jeżeli tego samego dnia, po zobaczeniu Koloseum nie zdąży się Palatyn, można tam wejść na ten sam bilet następnego dnia do godziny 13.30.

Karta Roma Pass nie obowiązuje jednak w Watykanie. Od samego rana do Muzeów Watykańskich stoi długa kolejka turystów. Mniej oczekujących jest koło południa. Muzea są otwarte tylko do 16.45. Bilet kosztuje 13 euro ważny jest tylko w dniu zakupu. Jednak na ten sam bilet można w ciągu pięciu dni zwiedzić Muzeum Historyczne Watykanu oraz pokoje reprezentacyjne Pałacu Apostolskiego na Lateranie.

Watykanu lepiej nie zwiedzać w ostatnią niedzielę miesiąca. Wówczas wejście jest bezpłatne, ale przychodzi wtedy tak wiele osób, że więcej czasu spędza się w kolejce niż na podziwianiu kolekcji papieskich. W ten dzień Muzea są otwarte tylko od 09.00 do 13.45. Ostatnie wejście ma miejsce o 12.30. W pozostałe niedziele miesiąca oraz wszystkie święta państwowe Watykanu, Muzea są zamknięte.

Roma Pass tel. +39 06 82059127 begin_of_the_skype_highlighting              +39 06 82059127      end_of_the_skype_highlighting, +39 060606, www.romapass.it
Galeria Borghesetel. +39 06 32810, www.ticketeria.it
Koloseum i Palatyn www.pierreci.it
Muzea Watykańskie tel. +39 06 6988 3333, mv.vatican.va

LONDYN
Londyńskie muzea narodowe, jak British Museum i National Galery są otwarte dla zwiedzających i nie płaci się za wstęp do nich. Dlatego też nie ma do nich kolejek. Jednak dużo czasu traci się na stanie w kolejkach do Opactwa Westminsterskiego, London Eye i Tower of London.

Karta London Pass pozwala na zwiedzanie bez czekania ponad 55 obiektów, w tym między innymi katedrę św. Pawła za 9,50 funta, Tower za 16 funtów, ogród zoologiczny za 14,50 funta, akwarium za 13,25 funta, pałac Kensington za 12 funtów, zamek w Windsorze za 14,20 funta, pałac Hampton Court za 13 funtów, Royal Albert Hall za 7,50 funta. Nie upoważnia do wejścia do Opactwa Westminsterskiego i London Eye.

London Pass umożliwia też nabycie biletu do pałacu Buckingham za 15 funtów dla osoby dorosłej i za 8,50 funta dla dziecka bez opłaty manipulacyjnej w wysokości 1,75 funta.

Posiadający kartę wchodzą wszędzie specjalnym wejściem z czytnikiem kart. Dzięki temu można oszczędzać czas poprzez uniknięcie kolejek.

London Pass jest też biletem na całą sieć transportu miejskiego Londynu, czyli na metro i autobusy w strefach od 1 do 6, czyli od centrum po lotnisko Heathrow.

Kartę można nabyć na jeden, dwa, trzy lub sześć dni. Kosztują odpowiednio 39, 57, 73 i 112 funtów. Można też nabyć karty, które nie uprawniają do korzystania z transportu miejskiego za (34, 44, 54 lub 74 funty. Dzieci w wieku od 5 do 15 lat płacą za London Pass 22, 35, 42 i 70 funtów. Dzieci do 11 lat podróżują londyńskim metrem za darmo.

Do karty załączany jest 160-stronicowy przewodnik po Londynie, w którym znajduje się lista miejsc, gdzie można otrzymać zniżki. Karta dostępna jest na stronie internetowej London Pass.

London Pass jest kartą chipową, a jej aktywacja następuje automatycznie podczas wchodzeniu do pierwszego obiektu. Kartę można zamówić z dostawą do domu. Wówczas można skorzystać z niej już na lotnisku Heathrow przy wsiadaniu do metra.

Bilet na London Eye kupowany on line kosztuje 0,5 funta mniej, czyli 14,50. Wówczas na podany adres e-mailowy otrzymuje się potwierdzenie, z którym udaje się do szklanej kapsuły. Wraz z biletem na wielkie koło można kupić taniej bilet na rejsy statkiem po Tamizie. Bilety on line na London Eye można kupować dwie godziny przed wizytą.

Karta London Pass dostępna jest też w punktach informacji turystycznej oraz na większych stacjach metra i kolei.

Turyści, którzy nie planują kupić London Pass, powinni chociaż dokonać wcześniejszej rezerwacji biletów przez internet. Przy rezerwacji on line biletów do pałaców i zamków Historic Royal Palaces w dniu wizyty trzeba okazać w kasie kartę płatniczą, która była użyta do transakcji lub potwierdzenie rezerwacji przysłane na adres e-mailowy. Bilety ważne są przez siedem dni, ale nie podlegają zwrotowi.

Aby uniknąć kolejek do kasy przed parlamentem, też warto zrobić wcześniejszą rezerwację. Bilety dla dorosłych kosztuje 12 funtów, dla rodzin 30 funtów, dla studentów 8 funtów, dla dzieci w wieku od 5 do 15 lat 5 funtów, a młodsze dzieci wchodzą za darmo. Rezerwacje przyjmowane są tylko telefonicznie.

Największe kolejki na London Eye są między godziną 11.00, a 15.00, w weekendy oraz dni wolne. Można też uniknąć kolejki, kupując tzw. szybki bilet (Fast-track ticket), który kosztuje 25 funtów, czyli 10 funtów więcej niż zwykły.

Do Opactwa Westminsterskiego najszybciej można kupić bilet w okienku kasjera, który przyjmuje tylko gotówkę. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 10 funtów, rodzinny 24 funty, a dla dzieci poniżej 16 lat, studentów i osób powyżej 60 lat 7 funtów. Najmniejszy tłok jest we wtorki i czwartki oraz środy, kiedy opactwo można zwiedzać do godziny 19.00. W niedziele świątynia otwarta jest wyłącznie w celach religijnych. Wejście do Westminster Abbey Museum jest bezpłatne, ale wyłącznie z biletem do opactwa.

W Tower of London najwięcej turystów jest między 12.00, a15.00.

London Pass www.londonpass.com
Pałac Buckingham tel. +44 (0) 20 7766 7300, www.royalcollection.org.uk
London Eye tel. +44 (0) 870 990 8883, www.londoneye.com
Parlament tel. +44 (0) 870 906 3773, www.parliament.uk
Tower of London tel. +44 (0) 870 756 7070, www.hrp.org.uk

PARYŻ
Od kwietnia do października Paryż pełen jest turystów. Mona Lisę w Luwrze ogląda codziennie 20 tys. osób.

Posiadacze Paris Museum Pass wchodzą bez kolejki do Luwru, na Łuk Triumfalny oraz do 60 innych zabytków. Paris Museum Pass można nabyć na 2 dni za 30 euro, na 4 dni za 45 euro i na 6 dni za 60 euro. Dzięki karcie można dużo zaoszczędzić, ponieważ pojedyncze bilety są drogie. Wejście na Łuk Triumfalny kosztuje 8 euro, do Centre Pompidou 10 euro, do Luwru 9 euro, do katedry Notre-Dame 7,50 euro, Musée d'Orsay 7,50 euro, Sainte-Chapelle 7,50 euro, Muzeum Picassa 6,50 euro, a do pałacu w Wersalu 13,50 euro.

Paris Museum Pass dostępna jest na lotnisku Charles'a de Gaulle'a, w informacji turystycznej na Carrousel du Louvre, a także przez internet na http://paris-museum-pass.fnacspectacles.com lub www.allo-france.com. Karta zamawiana przez internet przesyłana jest w ciągu około dziesięciu dni. Koszt przesyłki na terenie Francji to 6 euro, a poza Francją kurierem DHL 12,50 euro.

Na karcie musi być wpisane imię i nazwisko oraz data rozpoczęcia jej używania. Jednak wydawca Paris Museum Pass zastrzega, że w niektórych obiektach nawet posiadacze karty będą musieli czekać w kolejce po darmowy bilet.

We Francji młodzież z krajów Unii Europejskiej do ukończenia 18 lat mogą zwiedzać wszystkie obiekty bezpłatnie.

Posiadacze karty powinni korzystać z bocznych wejść do Luwru, takich jak Galerie du Carrousel pomiędzy łukiem, a tzw. odwróconą piramidą, Passage Richelieu od strony Palais Royal lub Porte des Lions, czyli najbliższego wejścia od Sekwany.

Osoby, które nie posiadają Paris Museum Pass najszybciej kupią bilety w automacie przy wejściu koło Carrousel du Louvre, w Virgin Megastore w Galerie du Carrousel du Louvre lub w Office de Tourism (Biuro Turystyki).

Normalnie wstęp kosztuje 9 euro. Natomiast w środę lub piątek muzeum jest czynne do 22.00. W te dni po godzinie 18.00 bilet kosztuje tylko 6 euro. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejście do Luwru jest bezpłatne. Jednak wówczas jest bardzo dużo turystów.

Luwr jest zamknięty we wtorki. W ten dzień najwięcej turystów jest w drugim pod względem popularności Musée d'Orsay. Do tego muzeum najlepiej wybrać się w czwartek, kiedy otwarte jest do 21.45.

Na wieży Eiffla nie jest akceptowana karta Museum Pass, ani też bilety zamawiane elektronicznie. Wjazd windą na pierwsze piętro kosztuje 4,50 euro, na drugie piętro 7,80 euro, a na szczyt 11,50 euro. Schodami można wejść tylko na drugie piętro. Wówczas bilet kosztuje tylko 4 euro.

Na stronie www.allo-france.com można nabyć wiele innych biletów, między innymi na środki transportu miejskiego, przejazd z lotniska i na statki pływające po Sekwanie.

Na stronach www.ticketweb.com, www.francebillet.com oraz www.ticketnet.fr można rezerwować wstępy do paryskich muzeów i kupić bilety na wszystkie atrakcje we Francji, także na koncerty i do kina.

ParisMuseum Pass www.parismuseumpass.fr
MuséeduLouvretel. +33 (0) 1 4020 5050, www.louvre.fr
Muséed'Orsaytel. +33 (0) 1 4049 4814, www.ticketnet.fr
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:
zwiedzanie Rzym Paryż Londyn karta bilet wejście wstęp Roma Pass muzeum Roma Pass Transport Koloseum Watykan Palatyn British Museum National Galery Opactwo Westminsterskie London Eye Tower of London London Pass Parlament Pałac Buckingham Luwr Łuk Triumfalny Paris Museum Pass katedra Notre-Dame Musée d Orsay wieża Eiffla jak zwiedzać na do w muzea bilety zwiedzić co zwiedzac zwiedzic paryz tickets gdzie kupić rezerwacja biletów tanio luwru tanie


Komentarze:

Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję