Polskie obiekty na liście UNESCO

Na Liście UNESCO - Liście Światowego Dziedzictwa Kultury znajduje się obecnie 788 obiektów ze 134 państw. Najwięcej wartościowych obiektów jest we Włoszech (39) i w Hiszpanii (38).


Polski wkład w kulturę świata to 12 obiektów, w tym 11 w kategorii dziedzictwo kultury i 1 w kategorii dziedzictwo natury. Niestety większość naszych rodaków nie zdaje sobie sprawy z ich wartościowości. Rzadko też obejrzenie tych obiektów jest jednym z elementów naszych urlopowych wędrówek, co z pewnością warto zmienić w tym roku, gdyż o większości z nas będzie można powiedzieć, iż "cudze chwalicie, a swojego nie znacie".

Przypomnijmy więc - pierwszy na listę Unesco został wpisany w 1978 r. Kraków, a ostatni Park Mużakowski w Łęknicy w 2004 r.

Aktualnie na liście Światowego Dziedzictwa Kultury znajduje się:

1. Historyczne Centrum Krakowa ze Starym Miastem, Wawelem, Kazimierzem, Stradomiem (wpisane w 1978 r.) - łącznie ok. 3 tys. zabytków architektury i wiele muzeów

2. Kopalnia Soli w Wieliczce (wpisana jako druga w 1978 r.) - jedyny obiekt górniczy na świecie czynny od czasów średniowiecza do dziś.

3. Puszcza Białowieska (1978 i 1992 r.) - jeden z pierwszych rezerwatów przyrody w Europie.

4. Auschwitz-Birkenau (1979 r.) - największy obóz koncentracyjny (1940-1945) i obóz zagłady hitlerowskiej III Rzeszy

5. Historyczne Centrum Warszawy - Stare i Nowe Miasto (1980 r.) - stare miasto z prostokątnym rynkiem, otoczone murem obronnym oraz gotyckie i renesansowe kamienice.

6. Stare Miasto w Zamościu (1992 r.) - nazywane Perłą Renesansu, Padwą Północy, Miastem Arkad - późnorenesansowe miasto-twierdza otoczone fortyfikacjami.

7. Zamek Krzyżacki w Malborku (1997 r.) - Największa gotycka twierdza średniowiecznej Europy.

8. Stare miasto w Toruniu (1997 r.) - doskonale zachowana średniowieczna i późniejsza architektura.

9. Kalwaria Zebrzydowska (1999 r.) - XVII wieczny klasztor i zespołu Kaplic Dróg Męki Pańskiej

10. Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy (2001 r.) - Barokowe świątynie luterańskie na Dolnym Śląsku

11. Kościoły drewniane południowej Małopolski (2003 r.) - Sześć gotyckich kościołów o budowie zrębowej w miejscowościach: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana i Sękowa.

12. Park Mużakowski (wpisany na listę Unesco jako ostatni, w 2004 r.) -Park krajobrazowy nad Nysą Łużycką po obu stronach granicy polsko-niemieckiej - jeden z najwspanialszych przykładów sztuki ogrodowej pierwszej połowy XIX w.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)Tagi:


Komentarze:

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij