Forum turystyczneTurystyka forum
Biura turystyczne
Baza turystyczna
Turystyka biznesowa
Turystyka krajowa
Turystyka zagraniczna wyjazdowa
Transport
Gastronomia
Turystyka zagraniczna przyjazdowa
Turystyka na świecie
Inne związane z branżą
Temat dowolny




Forum grupa: Turystyka krajowa

Wątek: Spływ kajakowy na Drwęcy
Autor: Czytelnik IP automat.*
Data wysłania: 2007-10-03 14:20
Temat: Spływ kajakowy na Drwęcy
Treść: Aktualność:
Drwęca to prawobrzeżny dopływ Wisły, jej źródła tryskają w pobliżu miejscowości Drwęck, na terenie Wzgórz Dylewskich, w województwie warmińsko-mazurskim, natomiast ujście Drwęcy do Wisły znajduje się w miejscowości Złotoria 6 km od Torunia.

Drwęca jest rzeką chętnie wykorzystywaną do spływów kajakowych, szlak jest łatwy i nieuciążliwy urozmaicony lasami i malowniczymi jeziorami. Na trasie spotkać można wiele jezior i miejsc w sam raz do kąpieli. Spływy Drwęcą najczęściej rozpoczynają się w Ostródzie na Jeziorze Drwęckim lub w Starych Jabłonkach. Szlak wiedzie jeziorami: Szeląg Mały, Szeląg Wielki, Kanałem Szelążnicy, Jeziorem Pauzeńskim dopływa się do Ostródy. Długość szlaku kajakowego z Ostródy to 210 km, a ze Starych Jabłonek 225 km. Spływ kończy się w Toruniu - 6 km od ujścia Drwęcy do Wisły. Trasę szlaku można przebyć w ciągu 10-12 dni, a jedną z jej wielu atrakcji jest możliwość dopłynięcia do Pojezierza Brodnickiego, jednego z najpiękniejszych w Polsce.

Trasa:

Spływ zaczyna się tuż za mostem, za którym rozpoczyna się Jezioro Drwęckie. Pierwsze pole biwakowe na trasie widać dopiero za kanałem, szeroka rzeka wiedzie dalej wśród pól, łąk i lasów. W pobliżu leśnictwa Sambór, tam pojawia się kolejne pole biwakowe. Na tym odcinku rybacy często wybierają się na połów. Pod potężną konstrukcją mostu kolejowego znajduje się jaz Samborowo, którego nie da się niestety przepłynąć i konieczna będzie przenoska. Kolejną miejscowością na szlaku jest Franciszkowo Dolne, gdzie znajduje się porośnięta sosnowym lasem półka, która stanowi dobre miejsce na biwak.

Następne miejsce na biwak jest w Iławce, a potem we wsi Pustki, a dalej wieś Bratian, która oferuje pełną gamę usług niezbędnych turyście. Tuż za mostem drogowym, znajduje się Nowe Miasto Lubaskie - Iława. Po ok. 100 m rzeka mija kolejny most drogowy, tam koryto poszerza się, a nurt przyspiesza. Kolejną mijaną miejscowością jest Mszanowo tam z kolei rzeka meandruje i pozostawia na lewym brzegu wysokie skarpy.

Kurzętnik jest kolejną historyczną miejscowością na szlaku, a po pewnym czasie pojawia się most na drodze Nielbark-Kaługa, gdzie często biwakują kajakarze, chociaż miejsca na namioty nie ma zbyt wiele. Dalej na trasie jest Szramowo - na lewym brzegu stoi tablica z rzucającym się w oczy zaproszeniem do zajazdu Przy Kominku w pobliskiej miejscowości Wielki Głęboczek. Sam obiekt i urozmaicona kuchnia są godne uwagi, a przenocować można na rozległej łące, należącej do właściciela zajazdu. Płynąc dalej można znaleźć ślady bobrów. Przed ujściem Skarlanki w Tamie Brodzkiej Drwęca wyraźnie skręca na zachód. Prawy dopływ to drzwi do pięknego obszaru Brodnickiego Parku Krajobrazowego z całą gamą przepięknych jezior.

Najbliżej szlaku położone jest jezioro Bachotek, które często jest punktem etapowym spływów Drwęcą. Na jego końcu usytuowana jest stanica wodna PTTK a na niej cześć gastronomiczna i noclegowa. Kolejnym miastem na trasie jest Brodnica, by zwiedzić miasto, można się zatrzymać pod samym zamkiem z dużą wieżą, gdzie uchodzi Brodnicka Struga. Kilkaset metrów dalej, na lewym brzegu jest stanica wodna i pole biwakowe, ostatnio wyremontowane i prowadzone przez koło "Przyjezierze" wojskowego oddziału PTTK. Później Drwęca dopływa do stalowego mostu nieczynnej już kolejki wąskotorowej. Po prawej widać zabudowania wsi Mszano, tam na skraju lasu, przy wysokim piaszczystym brzegu często obozują kajakarze, bo to zaciszny i miły zakątek. Nieco dalej zasila Drwęcę jej lewy dopływ, Rypienica. Tam właśnie aczyna się piękny, bardzo urozmaicony odcinek z wysokimi skarpami. Później pojawiają się pola, zabudowania popegeerowskiej wsi Słoszewy i pole biwakowe.

Dalej można biwakować w Pustej Dąbrówce, nieco oddalonej od rzeki. Dalej trasa wiedzie obok wsi Smólniki, obok mostu jest miejsce na obozowisko skąd można się wybrać na niedługą pieszą wycieczkę do oddalonej o 3,5 km Szafarni. Tam znajduje się dworek i muzeum Fryderyka Chopina, który spędzał tu wakacje.

Kiedy ukażą się przemysłowe budynki Golubia - Dobrzynia, w nurcie rzeki wyrasta wyspa, którą można opłynąć z dowolnej strony, jednak zanim rzeka znajdzie się w centrum, zakręca i opływa Golub dużym zakolem, pozostawiając go z prawej burty. Tuż przed mostem z prawej strony znajduje się przystań "Zacisze" przy którym znajduje się pole biwakowe. Za Golubiem-Dobrzyniem zaczyna się najpiękniejszy odcinek szlaku - pojawiają się nietrudne bystrza, ale przede wszystkim trzeba uważać na podwodne kamienie i głazy. Kiedy kończy się sosnowy las, po prawej mija się najpierw osadę z polem biwakowym i gastronomią, a później Elgiszewo, położone na dużym obszarze wzdłuż rzeki.

Za wsią można biwakować przy boisku sportowym na prawym brzegu. Po pewnym czasie znów pojawia się las. Po pewnym czasie dotrzeć można do Lubicza, stanowiącego ujęcie wody pitnej dla Torunia. Po jej prawej stronie jest 100-metrowa przenoska. W Lubiczu wytyczono ścieżkę przyrodniczą "Eko Drwęca" , która ma cztery przystanki. Za przenoską zaczyna się ładny i szybki odcinek rzeki, a nieco dalej słychać złowrogi szum - to spore drzewa zatarasowały koryto, tworząc naturalny próg. Najlepiej płynąć wówczas z prawej strony, ponieważ wtedy łatwo jest się tamtędy przedostać. Aż do samego ujścia rzeka meandruje wśród pól, łąk i zabudowań Złotorii. Na szlaku omija się jeszcze ostatni dopływ, Jordan, kładkę oraz most drogowy. Tuż za nim z prawej, tuż obok skansenu, można bezpiecznie zakończyć spływ. W miejscu gdzie Drwęca wpada do Wisły, wznoszą się ruiny zamku, o który toczono krwawe boje w przeszłości. Ruiny przetrwały, opierając się falom Wisły, natomiast w skansenie można zobaczyć używane przez flisaków łodzie mieszkalne. Tuż obok zamku znajduje się miejsce do biwakowania.

Stamtąd jest tylko 6 km od Torunia. Do zakończenia spływu najlepiej nadaje się przystań "Budowlani", która znajduje się na lewym brzegu, między mostami naprzeciw zabytków starego Torunia.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

Spływ kajakowy po Drwęcy [2013-04-09 10:56 85.202.37.*]
Zapraszam na spływy do Brodnicy splywybrodnica.com.pl odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2013-04-09 10:54 85.202.37.*]
www.splywybrodnica.com.pl odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2013-04-27 15:26 46.169.146.*]
chcialabym sie dowiedziec od was , bardziej jestescie obeznani w temacie , wybieram sie w weekend majowy ze znajomymi na splyw kajakowy jednodniowy drweca z tego co mowili jakis odcinek elgiszewo -zlotoria , chcialabym sie dowiedziec cos wiecej na temat trasy przyznam ze pierwszy raz biore udzial w czyms takim i ..nie potrafie plywac dobralismy sie w pary w kajaki tak ze zawsze plynie osoba ktora potrafi plkywac jednak chcialabym sie dowiedziec czy trasa jest bezpieczna jak powinnam sie zachowac na co zwrocic uwage , przeraza mnie mysl ze moglabym sie wywrocic ...a slyszalam ze kajaki fajna sprawa i warto pokonac strach ....co mozecie mi doradzic napisac na temat tej trasy ?? odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2013-04-27 22:43 85.202.37.*]
Trasa Bardzo łatwa i przyjemna nie masz się czego obawiac a co do wywrotki to wszystko zależy od Ciebie i nie będzie to wina rzeki czy kajaka z jakiej wypożyczalni korzystacie odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2013-04-29 10:26 89.191.156.*]
Hej, jeżeli planujecie jednodniowy spływ, to polecam zacząć w Golubiu Dobrzyniu. Golub- Elgiszewo to najfajniejszy odcinek w końcowej części Drwęcy. Wodujecie się przy moście na polu namiotowym. Cały odcinek do Złotorii jest stosunkowo łatwy, nie wiem jak teraz po zimie z przenioskami. A co do wywrotek to spływ bez kabiny się nie liczy:) odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2011-05-12 11:38 178.36.121.*]
Zapraszam wszystkich do skorzystania z oferty nowej wypożyczalni kajaków Brodnicy e-mail korsarz@kajakibrodnica.pl odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2011-01-18 10:03 87.205.78.*]
Polecam każdemu. W linku fotki z trasy Golub Dobrzyń-Osada Karbówko http://www.a-trip.com/tracks/view/63630 odpowiedz »

Spływ kajakowy na Drwęcy [2010-06-05 21:53 95.41.68.*]
Szczerze mówiać to nigdy nie miałem okazji uczestniczyćw takim spływie kajakowym,a z Waszych opinii wynika,ze to bardzo fajna sprawa. Może wybiorę się w te wakacje. www.HotelOrlik.pl zaprasza na wypoczynek. odpowiedz »

Spływ kajakowy na Drwęcy [2010-06-15 11:11 85.202.42.*]
W Brodnicy jest fajna wypożyczalnia kajaków dowożą kajaki do dowolnego miejsca na Drwęcy odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2009-08-09 11:26 86.111.96.*]
Spływ jest SUPER!!!
Ale mam pytanko wczoraj miałam przyjemność być na spływie z Golubia Dobrzynia do Elgiszewa ( Osada Karbówko) płynęliśmy 3,5 godziny ale nigdzie nie mogę znaleźć ile to kilometrów ( droga wodną ) ? Czy ktoś wie??
odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2010-06-03 17:31 77.112.68.*]
8km odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2007-10-03 14:20 212.244.62.*]
Polecam spływ z Golubia Dobrzynia do Osady Karbówko w Elgiszewie.
Okolo 3 godzin spływu, super widoki a na koniec spływu osada, w której mozna zjeść, napic sie, odpoczac, przenocowac itd. Polecam wynajecie spływu ze znajomymi. W osadzie zostawiamy auto, "Osadnicy wioza nas do Golubia" wraz z calym sprzetem, polecam takze zamowienie sobie grila na powrot, kazdy kto kiedys plynol wie jak czlowiek robi sie glodny na kajaku. Osada ma strone internetowa z danymi kontaktowymi www.osadakarbowko.pl
odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2009-08-06 12:17 213.77.105.*]
Pięknie brzmi, ale ceny też niczego sobie:).
Katarzyna
odpowiedz »

Spływ kajakowy po Drwęcy [2009-06-29 14:17 80.53.137.*]
Osada Karbówko nie jest taka "elastyczna" jak reklamuje się na swojej stronie. Niemożliwe jest tam zamówienie spływu na innym odcinku Drwęcy, mimo, że przecież firma dysponuje odpowiednim sprzętem i transportem. odpowiedz »


Powrót do wątkówOdśwież


Zgłoś problem z tą stroną »

Ogłoszenia praca turystyka, w turystyce


© 2024 FORUM-TURYSTYCZNE.PL. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu i zawartej w nim polityki cookies.
strona główna | kontakt | reklama | linki
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij