Subskrypcja

Subskrypcja

Szukaj

Szukaj

Forum grupa: Biura turystyczne

Wątek: Jak zaplanować Walentynki?
Autor: Czytelnik IP 62.121.132.*
Data wysłania: 2011-02-13 13:42
Temat: Gdzie na Walentynki?
Treść: saphiro.pl

ZAKOCHANI I W POLSCE

Wiecie kim jest słynny św. Walenty? Patron święta zakochanych? Czy tylko? To biskup, lub też kapłan rzymski jak przypuszczają historycy, a w rzeczywistości lekarz i duchowny, od którego imienia pochodzi nazwa święta zakochanych, obchodzona na całym świecie 14 lutego.

Stało się zwyczajem i w Polsce, iż tego dnia wysyła się listy zawierające wyznania miłosne, a w szczególności w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, gdzie czci się św. Walentego właśnie jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Cóż przyjemniejszego dla pragnących miłości?

Chcąc poznać historię tego święta warto wiedzieć, że walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie już od średniowiecza.

Patronem święta jest osoba katolicka, a mimo to wiąże się je ze zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, które polegało na poszukiwaniu wybranki serca. A współczesny dzień zakochanych nie ma bezpośredniego związku z konkretnym świętem starożytnego Rzymu. Kojarzy się jednak z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros czy Pan. Bogowie, mitologiczne uosobienia miłości, piękni młodzieńcy z łukami i strzałami.
Jak najbardziej możliwe jest, że zwyczaje związane z tym dniem nawiązują jednak do starożytnego rzymskiego święta, Lurpekalii, obchodzonych ku czci bogini Junony i boga przyrody Pana.
Jednocześnie Brytyjczycy uważają Walentynki za własne święto dzięki temu, że rozsławił je na cały świat w XVIII wieku Walter Scott. 14 lutego więc jest dniem, kiedy na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary.

Do Polski obchody tego święta trafiły w 90-tych latach, właśnie z krajów anglosaskich, jak i z kultury francuskiej oraz niemieckiej, bawarskiej.

Propozycją dla turystów urozmaicającą ich miłosny wieczór są pobyty w hotelach, pensjonatach, uzdrowiskach małopolskich, które zimą przygotowały dodatkową ofertę, jeśli chodzi o doznania podniebienia w restauracjach, wygodę noclegów i dodatkowe atrakcje turystyczne - spa, sauny, baseny, a dla aktywnych w dzień fitness a wieczorami poleca się dancingi. Więcej ofert atrakcji turystycznych z pewnością znajdziemy na stronach internetowych portali turystycznych, gdzie ich nie brakuje.

OdpowiedzPowrót do drzewa wątku

Odpowiedzi:

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij