TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Biura turystyczne

Co potrzeba, by założyc biuro turystyczne z uprawnieniami or

Data wysłania: 2007-01-29 13:10 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Do redakcji TUR-INFO.PL trafia wiele e-maili, z pytaniami jak założyć biuro turystyczne. Ponieważ kwestia założenia agencji turystycznej nie jest szczególnie złożona, to w poniższym artykule skupimy się na odpowiedzi na pytanie "Jak założyc biuro turystyczne z uprawnieniami organizatora?".

Jak zapewne większość osób z branży turystycznej wie, prowadzenie biura zajmującego się organizacją wyjazdów wiąże się z koniecznością wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia. Osoby, które kierują biurem muszą posiadać odpowiednie wykształcenie, a także praktykę zawodową. Biuro turystyczne musi być też zostać wpisane do rejestru organizatorów turystyki oraz pośredników turystycznych.

Organizowanie imprez turystycznych oraz pośredniczenie na rzecz klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest działalnością regulowaną, czyli rozpoczęcie i prowadzenie takiej działalności wymaga uzyskania wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, który prowadzi marszałek województwa.

Osoby, prowadzące działalność polegającą na organizowaniu imprez turystycznych, a także pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych muszą posiadać odpowiednie wykształcenie i praktykę, a także nie mogą być karane za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu, wiarygodności dokumentów, mieniu i obrotowi gospodarczemu.

Dodatkowo biuro turystyczne musi:

- zawrzeć umowę gwarancji bankowej albo ubezpieczeniowej lub umowę ubezpieczenia na rzecz klientów. Jest to zabezpieczenie pokrycia kosztów powrotu klientów do kraju, w przypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny nie zapewni tego powrotu oraz na pokrycie zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w przypadku niewykonania zobowiązań umownych;

- składać marszałkowi województwa oryginały dokumentów, które potwierdzają zawarcie kolejnych umów gwarancji lub ubezpieczenia przed upływem terminu obowiązywania umowy poprzedniej.

Przedsiębiorca, który działa jako agent turystyczny może wykonywać działalność tylko na rzecz organizatorów turystyki, którzy są wpisani do rejestru. Zawsze musi posiadać też ważną umowę agencyjną. Natomiast w umowie, którą zawiera z klientem musi wskazać kto jest organizatorem wyjazdu.

Marszałek województwa jest uprawniony do występowania na rzecz klientów biur turystycznych, w sprawach wypłaty środków z tytułu umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia, na zasadach, które są określone w treści umów. Z kwoty, która jest określona w umowie gwarancji bankowej, umowie gwarancji ubezpieczeniowej lub umowie ubezpieczenia w pierwszej kolejności pokrywane są koszty sprowadzenia klientów do kraju. W przypadku, gdy pozostała suma gwarancji nie wystarcza na zwrot wszystkich wpłat wniesionych przez klientów, wypłaty są obniżane proporcjonalnie do wysokości pozostałej sumy.

Biurem turystycznym, które zajmuje się organizowaniem imprez turystycznych mogą kierować osoby, które posiadają rok praktyki w obsłudze turystów i ukończyły studia wyższe z zakresu turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu lub dwa lata praktyki w obsłudze turystów i ukończyły szkołę średnią z zakresu obsługi turystów lub ukończyły inne studia wyższe.

Do praktyki w obsłudze turystów zalicza się samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie organizowania imprez turystycznych lub pośrednictwa w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, kierowanie jednostkami, które organizują imprezy turystyczne, a także pracę na stanowiskach związanych z przygotowywaniem i zawieraniem umów o świadczenie usług turystycznych, samodzielne przygotowywanie programów imprez turystycznych oraz wykonywanie zadań przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Natomiast potwierdzeniem praktyki jest zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczenie wydane przez jednostkę organizacyjną, która zleciła zainteresowanemu czynności związane z obsługą turystów.

Art. 10 ust. 1 ustawy o usługach turystycznych zobowiązuje organizatora turystyki do przedstawiania organowi, który udziela zezwolenia, dokumentu potwierdzającego zawarcie następnych umów gwarancji lub ubezpieczenia przed upływem terminu obowiązywania umowy poprzedniej.

Do naruszenia warunków wykonywania działalności turystycznej zalicza się między innymi:

- zawieranie umów z klientami bez wcześniejszego zawarcia umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczenia,

- nieprzedłożenie marszałkowi województwa oryginału dokumentu, np. umowy ubezpieczenia,

- niedopełnienie obowiązków przedsiębiorcy turystycznego w sprawach związanych z ochroną klientów,

- powierzenie przez organizatora turystyki wykonywania zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek osobie, która nie posiada odpowiednich uprawnień lub aktualnego zaświadczenia lekarskiego.

  • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

   [2007-01-29 13:10 213.238.80.*]

   Nurtuje mnie takie pytanie : jak udowodnić staż pracy w zawodzie pilota wycieczek (lub przewodnika) - jeśli podpisuje się z biurami tylko różne umowy-zlecenia, których jedyny egzemplarz pozostaje w biurze?
   Czy pobyt na rezydenturze , który trwa np. 1 miesiąc , ale do dyspozycji turystów i biura pozostaje się 24h/24h zalicza się jako miesiąc stażu pracy, czy może jako 3 miesiące - 3 * 8h * 30 dni ?
   Czy wycieczka oprowadzana przez przewodnika - 3 godziny w ciągu dnia - to 1 dzień pracy , czy może 3/8 dnia pracy ?
   Staż pracy w biurze - osoby zatrudnionej na pełny etat - wyliczenie wydaje się być oczywiste, ale w przypadku pracy pilota, rezydenta czy przewodnika - nie mam absolutnie pewności jak to wygląda w praktyce. A może - jak w wielu przypadkach - kolejna luka prawna ? Czy istnieje jakieś rozporządzenie lub inny przepis w tej dziedzinie?
   Gdzie można uzyskać odpowiedź na tego typu pytania ?   odpowiedz »

   • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

    [2007-01-31 00:01 84.10.237.*]

    Staż pracy liczy się od uzyskania licencji przewodnika lub pilota wycieczek. Nie ma znaczenia czy pracujesz w tm zawodzie czy nie.   odpowiedz »

    • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

     [2007-01-31 13:01 83.142.72.*]

     W czerwcu miną dwa lata jak mam licencje pilota.Przez ten okres czasu nie pracowałam w zawodzie.Czy w takim razie mogę być od czerwca organizatorem imprez turystycznych? Mam wykształcenie turystyczne i w planach otworzenie biura podróży-ale żadnej praktyki! Czy w takim razie Marszałek wyda mi pozwolenie na samodzielne organizowanie imprez,po okazaniu dokumentów stwierdzających moje uprawnienia pilota? Jeśli powiem mu,że prowadziłam wycieczki ale nie mam dokumentów potwierdzających ten fakt? Co w tym przypadku> Wierzy na słowo...?   odpowiedz »

     • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

      [2007-04-27 08:37 83.24.219.*]

      Nie, zaden urzad nie policzy Ci czasu, od kiedy masz legitymacje pilocka. Wazne sa przepracowane dni. Nie licz na to ze uwierzy Ci na slowo bo to oznaczaloby ze pracowałas na czarno a to jak wiesz jest nielegalne i zamiast dostac licencje moglabys uzyskac skierowanie do prokuratora.   odpowiedz »

     • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

      [2007-03-19 18:00 83.27.29.*]

      Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w Ustawie o JUsługach Turystycznych. Tam jest dokładnie podane kto może otworzyć biuro turystyczne i jakie doświadczenie jest do tego wymagane.   odpowiedz »

    • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

     [2007-04-27 08:34 83.24.219.*]

     To sie akurat nie zgadza i zaden urzad nie policzy Ci do stażu czasu, przez ktory masz legitymacje pilocka. Musisz miec umowy - i tylko to sie liczy. Nieszkodzi ze moze ich byc 200, 500 czy 1000, tak czy inaczej wtedy sa zliczane dni. Nie ma znaczenia czy jestes pilotem, rezydentem czy przewodnikiem - liczy sie ilosc przepracowanych dni.   odpowiedz »

   • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

    [2007-03-19 16:44 83.175.191.*]

    Jeśli podpisujesz z kimś umowę, nieistotne jaką, to pamiętaj, że zawsze jeden egzemplarz jest dla Ciebie i biuro, które chce Cię zatrudnić albo powinno Ci przedstwic do podpisu 2 egzemplarze umowy, albo podpisany oryginał przynajmniej skserować.   odpowiedz »

   • W jaki sposób liczyć staż pracy pilota wycieczek lub przewod 

    [2008-06-14 16:41 83.27.45.*]

    Nigdy przy podpisaniu umowy o dzieło czy też zlecenia nie pozostaje ona tylko w biurze. A przynajmniej nie powinno tak być! Oryginał umowy zawsze musi otrzymać zleceniobiorca i trzeba się tego domagać!!   odpowiedz »

  • Jak założyć biuro podróży? 

   [2010-06-24 18:08 83.24.183.*]

   Posiadam lokal 180 m2 szukam osoby kompetentnej do zalozenia i prowadzenia biura podrozy.Lokal gratis.
   nr.608 362 674.   odpowiedz »

   • Jak założyć biuro podróży? 

    [2010-07-04 13:18 83.29.47.*]

    Witam!Rozważam założenie biura podróży. W jakim rejonie,mieście znajduje się lokal?   odpowiedz »

    • Jak założyć biuro podróży? 

     [2011-12-10 20:28 83.27.64.*]

     Witam serdecznie mam pytanko chcę założyć biuro podróży pracuję w turystyce ponad 25 lat jako kierowca autokaru turystycznego w firmie gdzie pracowałem nie tylko byłem kierowcą autokaru ale zajmowałem się także turystyką gdzie reprezentowałem firmę do wyjazdów turystów na wycieczki krajowe jak i zagraniczne, od 3 lat mam swoją firmę Międzynarodowy i Krajowy Przewóz osób i chciałbym założyć swoje Biuro Podróży jakie dokumenty muszę posiadać Pozdrawiam i czeka na odpowiedz   odpowiedz »

     • Jak założyć biuro podróży? 

      [2011-12-29 17:22 178.181.39.*]

      Cześć..
      Pochodzę z Egiptu, obecnie mieszkam w Warszawie, posiadam kartę pobytu.
      Ukończyłem Uniwersytet w Kairze, wydział Handlu - specjalność księgowość.
      Moim ojczystym językiem jest arabski, mówię biegle po angielsku. Znam również język rosyjski. Obecnie uczę się polskiego.
      Mam duże doświadczenie i wiedzę o pracy w hotelu i restauracji.
      Pracowałem przez wiele lat w hotelach, w różnych krajach (kraje arabskie : Egipt - Kair, Hurghada.)
      Posiadam kontakt z hotelami w Egipcie.
      Chcę wykorzystać moje doświadczenie i wiedzę poprzez pracę w Biurze Podróży, gdzie wykorzystam swoje znajomości.

      Osoby zainteresowane współpracą proszę o kontakt:
      Maged.hassan@poczta.fm
      532 390 099

      Dziękuję,
      Maged   odpowiedz »

  • Jak założyć biuro podróży? 

   [2010-07-12 17:31 77.113.149.*]

   Jakie firmy ubiezpieczeniowę w Warszawie wydają ubiezieczenia na rzecz klientów? larysa gajdajewska   odpowiedz »

  • Jak założyć biuro podróży? 

   [2008-06-13 22:36 83.10.71.*]

   Jestem po studiach o kierunku turystyka i mam firme przewozową busy i autobusy Można zaliczyć to do praktyki w branży turystycznej która wymagana jest do założenia biuraturystycznego

   Mirosław Żak www.mega-star.pl   odpowiedz »

  • Jak założyć biuro podróży? 

   [2008-09-18 19:43 83.11.98.*]

   A jak sie ma ustawa i te wszystkie wymogi do nastepujacej formy działalności: sprzedaz imprez turystrycznych organizowanych przez touroperatorów majacych siedzibe za granicą? czy można to podciągnąć pod działalnośc agencyjną? czy potrzebne są gwarancje bankowe/ubezpieczeniowe? jak to ugryźć?   odpowiedz »

  • Co potrzeba, by założyc biuro turystyczne z uprawnieniami or 

   [2011-01-04 18:38 89.72.74.*]

   Jeśli chcę zajmować się tylko pośrednictwem tj sprzedawać agencyjnie czy wymagane jest wykupienie ubezpieczenia?   odpowiedz »

   • Co potrzeba, by założyc biuro turystyczne z uprawnieniami or 

    [2011-01-25 13:28 87.96.122.*]

    czy jest jakas furtka aby organizowac wyjazdy ale bez zezwolenia czy polisy? Moze male grupy "przyjaciol", wyprawy partnerskie, eventy?
    Moze nie przyjmowac wplat tylko oplate za obsluge?   odpowiedz »

    • Co potrzeba, by założyc biuro turystyczne z uprawnieniami or 

     [2012-07-17 10:02 77.253.27.*]

     czy jest jakas furtka aby organizowac wyjazdy ale bez zezwolenia czy polisy? Moze male grupy "przyjaciol", wyprawy partnerskie, eventy?
     Moze nie przyjmowac wplat tylko oplate za obsluge?   odpowiedz »

   • Co potrzeba, by założyc biuro turystyczne z uprawnieniami or 

    [2015-06-23 09:14 188.121.19.*]

    myślę, że dużo fajnych informacji na ten temat można przecztać tutaj http://cenabiznesu. pl/-jak-zalozyc-biuro-podrozy   odpowiedz »

  • Jak założyć pensjonat lub hostel 

   [2009-11-04 16:23 83.7.163.*]

   Biuro turystyczne nie jest działalnością jaką może prowadzić każdy.
   Prowadzenie pensjonatu jest łatwiejsze. O tym jakie wymogi należy obecnie spełniać aby otworzyć pensjonat, hostel pisze na swoim blogu dr Cybula
   (http://turystykamalopolska. pl/eksperci/uid/124/item/blog)   odpowiedz »

   • Jak założyć pensjonat lub hostel 

    [2010-12-28 16:13 188.146.238.*]

    jake sa potrzebne dokumenty aby założyci hostel   odpowiedz »

    • Jak założyć pensjonat lub hostel 

     [2011-03-11 13:47 79.185.23.*]

     Mam dom szesc miszkan 20 pokoji 7 kuchni, 8 lazienek, ogród 1700m
     10km od Pałacu Kultury z dobrym dojazdem .Chciałbym założyc pensjonat jakie kryteria muszę spełnic by mógł zacząc funkcjonowac .   odpowiedz »

     • Jak założyć pensjonat lub hostel 

      [2011-09-25 20:10 77.114.125.*]

      przygotowywuję mieszkanie do wynajecia co trzeba zrobic   odpowiedz »

     • Jak założyć pensjonat lub hostel 

      [2011-11-27 15:38 188.222.7.*]

        odpowiedz »

      • Jak założyć pensjonat lub hostel 

       [2012-03-22 12:36 91.232.102.*]

       Planujesz otwarcie lub posiadasz własny pensjonat lub hotel i szukasz sposobu na odświeżenie go i przyciągnięcie klientów?
       Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej pracowni architektonicznej Prowadzimy sprzedaż gotowych projektów pensjonatów, hoteli, karczm i zajazdów, wykonujemy aranżacje wnętrz, oraz adaptacje istniejących budynków do nowych funkcji np. na potrzeby osób niepełnosprawnych. Współpracujemy z firmami pomagającymi pozyskać unijne dotacje na działalność gospodarczą.
       W swoim wieloletnim dorobku posiadamy liczne realizacje prywatne oraz publiczne o których wysokim standardzie świadczy zadowolenie i powierzone nam zaufanie wielu klientów.
       Zapraszamy na naszą stronę: www.mj.gda.pl
       Pozdrawiamy
       MJ-Architekci   odpowiedz »

     • Jak założyć pensjonat lub hostel 

      [2012-03-22 12:36 91.232.102.*]

      Planujesz otwarcie lub posiadasz własny pensjonat lub hotel i szukasz sposobu na odświeżenie go i przyciągnięcie klientów?
      Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej pracowni architektonicznej Prowadzimy sprzedaż gotowych projektów pensjonatów, hoteli, karczm i zajazdów, wykonujemy aranżacje wnętrz, oraz adaptacje istniejących budynków do nowych funkcji np. na potrzeby osób niepełnosprawnych. Współpracujemy z firmami pomagającymi pozyskać unijne dotacje na działalność gospodarczą.
      W swoim wieloletnim dorobku posiadamy liczne realizacje prywatne oraz publiczne o których wysokim standardzie świadczy zadowolenie i powierzone nam zaufanie wielu klientów.
      Zapraszamy na naszą stronę: www.mj.gda.pl
      Pozdrawiamy
      MJ-Architekci   odpowiedz »

    • Jak założyć pensjonat lub hostel 

     [2013-03-12 15:37 89.70.81.*]

     Proszę o informacje jakie dokumenty są wymgane by móc otworzyć pensjonat.
     Z góry dziękuje za odp
     Janusz Mazurek   odpowiedz »

   • Jak założyć pensjonat lub hostel 

    [2012-03-21 15:33 91.232.102.*]

    Dzień dobry,

    Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej pracowni skierowaną
    do właścicieli oraz menadżerów pensjonatów, ośrodków wczasowych
    i hoteli.

    Prowadzimy sprzedaż gotowych projektów pensjonatów i hoteli,
    wykonujemy aranżacje wnętrz, oraz adaptacje istniejących budynków
    do nowych funkcji np. na potrzeby osób niepełnosprawnych.

    W swoim wieloletnim dorobku posiadamy liczne realizacje prywatne
    oraz publiczne o których wysokim standardzie świadczy zadowolenie
    i powierzone nam zaufanie wielu klientów.

    Już dziś odkryj korzyści płynące ze współpracy z naszą pracownią!

    Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej:

    www.mj.gda.pl   odpowiedz »

  • Jak założyć biuro podróży? 

   [2009-11-12 14:28 87.99.96.*]

   a ja mam taka sytuacje: od lat pracuje jako pilot i przewodnik, od roku mam dzialalnosc - poki co pilocką. chcialabym ja rozszerzyc i organizaowac wlasne wyjazdy. czyli jednym slowem stac sie organizatorem turystyki. oprocz kursu pilota wycieczek i przewodnika mam ukonczony kurs specjalisty ds. turystyki. czy musze robic kurs na organizatora ds. turystyki?? dodam, ze mam wyksztalcenie filologiczne.   odpowiedz »

   • Jak założyć biuro podróży? 

    [2010-08-06 09:14 62.87.207.*]

    Witam
    Ja chciałabym nawiązać z Tobą kontakt z jakiej miejscowości pochodzisz.Pisz na legbus@wp.pl
    pozdrawiam
    Agata   odpowiedz »

   • Jak założyć biuro podróży? 

    [2009-11-13 09:35 193.200.133.*]

    i chwala nam za to ze nie ma czegos takiego jak kurs na organizatora ds. turystyki! a moze na wszystko beda kursy i juz w ogole wyksztalcenie nie bedzie nam potrzebne, specj ds turystyki to co innego ale zeby po zwyklym , kilkumiesiecznym kursie moc wysylac ludzi na 2 koniec swiata, bez zadnego doswiadczenia itp to juz byloby za duzo !!!   odpowiedz »

    • Jak założyć biuro podróży? 

     [2010-05-10 20:17 83.5.205.*]

     na pewno wazne jest wyposzanie strony w system rezerwacji pokojow hotelowych i biletow, dobry jest np flightbox.pl   odpowiedz »

    • Jak założyć biuro podróży? 

     [2009-11-13 18:37 87.99.96.*]

     dlaczego bez doswiadczenia?? przeciez pisze, ze pracuje w tej branzy od 2 lat. jedynie rzeczywiscie nie mam uprawnien organizatora. ale przezciez nie pojde na trzecvi kierunek studiow!!!!! niektorzy koncza turystyke i nic z tego nie wiedza, ja skonczylam flologie i finanse, a turystyka to moja pasja i z tego zyje!!!!! po prostu zadalam proste pytanie. dla mnie to nie takie proste, wiec pytam zyczliwych i doswiadczonych ludzi.
     mam dopiero 28 lat, wiec chyba mam prawo planowac cos wlasnego!!!!!   odpowiedz »

  • Jak założyć biuro podróży? 

   [2020-06-17 20:44 94.254.226.*]

   Jeżeli chciałabym organizować wyjazdy dla dzieci (kolonie, obozy tematyczne) to muszę mieć wykształcenie i/lub z zakresu turystyki?
   Sylwia   odpowiedz »

  • Co potrzeba, by założyc biuro turystyczne z uprawnieniami or 

   [2015-07-07 11:56 84.234.112.*]

   Holiday Time Club-polecam i zapraszam   odpowiedz »

  • Co potrzeba, by założyc biuro turystyczne z uprawnieniami or 

   [2015-08-26 12:37 84.234.112.*]

   http://www. wakacjenonstop. pl/warto-wiedziec/holiday-time-club_46. html   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję