Subskrypcja
SubskrypcjaSzukaj
SzukajForum grupa: Turystyka krajowa

Dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odzyska dawną świe

Data wysłania: 2007-03-12 21:49 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Słynny w całej Europie, a także w świecie, dworek Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli odwiedzają rzesze turystów. W sezonie letnim liczba zwiedzających siega 1,5 tys. osób dziennie. Niestety stan obiektu pozostawia wiele do życzenia. Turystów straszą połamane chodniki, połatany mur i stara, drewniana budka z pamiątkami. Brakuje zaplecza gastronomicznego. Już niebawem dworek odzyska dawną świetność.

Do rozpisanego przetargu przystąpiło zaledwie trzech projektantów. Komisja wybrała projekt architekta z Lublina Bolesława Stelmacha. W rejonie bramy głównej powstanie nowy pawilon recepcji z kasami biletowymi, kafeterią i galerią sztuki. Nowy budynek, w którym zlokalizowana będzie kawiarnia, sala koncertowo-widowiskowa i pokoje gościnne, zajmie miejsce obecnych zabudowań gospodarczych. Na nowo zakupionej działce, w sąsiedztwie parku, staną magazyny, warsztaty i szklarnie.

Klimat parku zostanie zachowany. Tu zmiany będą kosmetyczne. Trzeba wymienić nawierzchnią alejek, postawić nowe latarnie i ławki, uporządkować zieleń i brzegi Utraty oraz wybudować nowy mostek łączący wyspę z lądem. Nad rzeką stanie amfiteatr.

Prace maja zostać ukończone do 2010r., na obchody 200 rocznicy urodzin wielkiego kompozytora. Opiekę nad zabytkiem od 2005r. sprawuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, który jest zarazem inwestorem. Środki na renowację mają pochodzić z rządowego programu "Dziedzictwo Fryderyka Chopina 2010" i funduszy unijnych.

  • Żelazowa Wola, Dworek Fryderyka Chopina 

   [2007-03-12 21:49 83.1.39.*]

   co waznego bedzie jeszcze robione w zelazowej Woli mam jeszce pytanko ile dworek ten dostaje dofinasownia rocznie od panstwa potrzebne mi są te informacje ponieważ pisze prace .   odpowiedz »

  • Żelazowa Wola, Dworek Fryderyka Chopina 

   [2007-08-14 09:22 83.7.127.*]

   jest bardzo ładny.   odpowiedz »

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij