TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Biura turystyczne

Touroperator krytykuje projekt Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego

Data wysłania: 2014-07-24 12:27 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
W ramach współpracy z Polską Izbą Turystyki, Ecco Holiday włącza się do dyskusji dotyczącej "Projektu założeń projektu ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym".

Zdaniem touroperatora, fundusz w proponowanym kształcie jest zbędnym, a na dodatek kosztownym w utrzymaniu "tworem", sprowadzającym się do przerzucenia na klientów odpowiedzialności finansowej za ryzykantów lub oszustów. Jako alternatywę organizator konsekwentnie wskazuje na obowiązkowe ubezpieczenie biur od utraty płynności finansowej, o którym w samym projekcie mówi się, że mogłoby być najbezpieczniejszą i najbardziej optymalną spośród istniejących form zabezpieczeń finansowych. Z jakich powodów więc forsowany jest tak mocno Turystyczny Fundusz?

Zdaniem prezesa Ecco Holiday, mechanika konstrukcji Funduszu, przenosi koszty na klientów oraz zwalnia z odpowiedzialności przedsiębiorców, którzy podejmują świadomie nadmierne ryzyko, w celu odniesienia doraźnych korzyści finansowych. Co gorsza, także za tych organizatorów, którzy celowo mogą doprowadzać do upadłości spółek. To tylko jedno z wielu zastrzeżeń, jakie organizator wniósł do projektu.

"Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem. Każdy przedsiębiorca może i powinien dążyć do jego ograniczania. Organizatorzy turystyki nie powinni być z tej odpowiedzialności zwalniani, a koszty z tytułu zabezpieczania interesów klientów nie powinny być przenoszone na nich samych" - mówi Grzegorz Płókarz, prezes zarządu Ecco Holiday "W naszej branży największym ryzykiem obarczona jest turystyka czarterowa. Dlatego ważna jest skala tej działalności w całkowitym portfolio produktowym danego touroperatora. Zasady działania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego zupełnie tego aspektu nie uwzględniają. Również nie biorą pod uwagę sytuacji finansowej organizatora, w tym wysokości jego kapitałów własnych, uznanych za podstawę do oceny bezpieczeństwa funkcjonowania. Zadaniem funduszu nie będzie zapobieganie powstawania przyczyny a jedynie łagodzenie jej skutków. W skrócie, fundusz ma naliczać ustawowo określane stawki, pilnować terminowości wpłat i oczekiwać z założonymi rękoma na zgłoszenie upadłości przez organizatora. Na fundusz nie nałożono żadnych obowiązków dotyczących analizy bieżącej sytuacji finansowej spółek, oceny generowanego ryzyka i ewentualnej szkody, które powinny być niezbędne dla właściwego ustalenia stawki dla danego organizatora. Korzystajmy więc z istniejących na rynku rozwiązań w zakresie ograniczana ryzyk, stosowanych przez dostępne instytucje finansowe. Nie twórzmy nowych, kosztownych w utrzymaniu, struktur, będących tylko protezami transferującymi pieniądze między ubezpieczycieli, Marszałków Województw i klientów. Przede wszystkim jednak zagwarantujmy polskim turystom święty spokój, czyli powrót do domu bez konieczności przerywania urlopu" - dodaje.

W40-stronicowym projekcie dotyczącym Funduszu, ubezpieczeniom poświęcono zaledwie jeden akapit, a w nim szereg domniemań: "Zmienione ubezpieczenie na rzecz klientów mogłoby być najbezpieczniejszą i najbardziej optymalną spośród istniejących form zabezpieczeń finansowych. W założeniach ubezpieczenia na rzecz klientów leżałoby pokrycie 100% wartości imprezy turystycznej, z uwagi na to, iż każdy klient ubezpieczany jest osobno, zaś suma ubezpieczenia pokrywa całą jego wpłatę na rzecz imprezy turystycznej. Wówczas w sytuacji niewypłacalności nie ma obawy, iż zabezpieczenie będzie niewystarczające dla wszystkich klientów i że dany klient nie otrzyma całości zwrotu wpłat. Jednocześnie, przyjmując, że w nowym ubezpieczeniu na rzecz klientów maksymalna wysokość ubezpieczenia byłaby zależna od liczby klientów, ubezpieczyciele mogliby mieć obawy związane z wprowadzeniem do sprzedaży takich produktów. Zakres ochrony ubezpieczeniowej wyznaczony w sposób zmienny mógłby uniemożliwić zakładom ubezpieczeniowym pozyskanie reasekurantów"

Zdaniem zarządu Ecco Holiday należy poddać ten aspekt równie wnikliwej analizie, jak projekt Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. Warto także rozważyć możliwość przeniesienia na Fundusz całego obowiązkowego zabezpieczenia i kompetencji z tym związanych, rezygnując z obecnych rozwiązań. Być może wizja utraty wygodnych przychodów od touroperatorów zmobilizuje towarzystwa ubezpieczeniowe do zaoferowania organizatorom nowego produktu w postaci obowiązkowego ubezpieczenia na wypadek upadłości, uznanego za najbezpieczniejszą i najbardziej optymalną spośród istniejących form zabezpieczeń finansowych.

    • Ecco Holiday o TFG 

      [2014-07-24 12:27 178.56.63.*]

      W pełni popieram stanowisko prezesa Ecco Holiday. Rzeczywiście TFG w kształcie proponowanym przez min. Katarzynę Sobierajską to twór sztuczny , kosztowny i niepotzebnie ingerujący w naturane relacje organizator-ubezpieczyciel-klient. Czy rzeczywiście chodzi o dodatkową instytucję z dobrze płatnymi stanowiskami - tego nie wiem.
      Ale czy nie prostsze i tańsze byłoby wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia od ewentualnej plajty organizatora?! Przecież Państwo nie musi wszystkim sterować ręcznie, Pani Katarzyno.   odpowiedz »

    • Ecco Holiday o TFG 

      [2014-07-24 12:48 82.160.25.*]

      a gdzie sa ubezpieczenia dla deweloperów budowlanycch !!!!! cały czas mowa o turystyce a tu ktos utopi z tego co mu zbywa jakies 2-3 tys a jak utopi 200 tys u dewelopera to cicho sza moze innymi branzami tez sie zając   odpowiedz »

    • Ecco Holiday o TFG 

      [2014-07-24 23:17 85.221.173.*]

      Ma rację Pan Prezes! To pomysł ratujący d.... ministerialnym urzędasom. Pierwszy pomysł PIT z pzred 6 lat miał ręce i nogi ale był apolityczny i też kontrowersyjny. Teraz będziemy mieli sekretarki, samochody siedziby expertów i co roku będzie brakować! Obligatoryjność zrzeszania jest receptą izby założą fundusz ubezpieczeń wzajemnych i będzie po sprawie. No ale bez synekur partyjnych. Może wreszcie naród tych gamoni pogoni co chcą wystawiać certyfikaty w zderegulowanych zawodach.   odpowiedz »

    • Ecco Holiday o TFG 

      [2014-07-25 09:52 91.231.104.*]

      A co robią w Waszym imieniu Izby Turystyczne i inne tego pokroju twory. Kręcą się koło p. Kasi podpowiadają i przyklaskują jej na te głupoty po to żeby potem załapać się na ciepłe posadki w funduszu. Miłego dnia. Przypominam o opłacie składek.   odpowiedz »

      • Pani Minister słucha pochlebców 

        [2014-07-25 10:43 5.184.185.*]

        To fakt. Od lat p. Sobierajska niszczy niezależną dyskusję w środowisku. Ci, którzy mają inną niż. Ona opinię, są po prostu odsuwani i ignorowani.   odpowiedz »

    • Ecco Holiday o TFG 

      [2014-07-25 13:17 80.52.137.*]

      a ja z uporem powtarzam, że w żadnej branży nie POWINNY istnieć (i w innych nie istnieją) 100% zabezpieczenia i 100% zwroty kosztów. Urzędas z UE wymyślił idiotyzm i nikt tego nie kwestionuje !!! Od ubezpieczania są ubezpieczyciele i to oni powinni się tym zajmować, a nie urzędy marszałkowskie lub fundusze gwarancyjne !   odpowiedz »

    • Ecco Holiday o TFG 

      [2014-07-28 11:58 81.18.218.*]

      Grzegorz Płókarz jest jednocześnie członkiem zarządu spółki Asekuracja należącej do Grupy SKOK, której własnością jest Ecco Holiday. Chodzi mu o to (i nie tylko jemu, ale również panom Biereckim, panu Buczkowskiemu, Sosnowskiemu i całej tej sitwie), żeby kolosalna składka ubezpieczeniowa została w Grupie SKOK i została przelana do Luksemburga do spółki SKOK Holding S.a.r.l.). A biedni turyści za to płacą grube pieniądze...   odpowiedz »

      • Ecco Holiday o TFG 

        [2014-07-28 16:54 31.61.131.*]

        Stosujmy argumenty merytoryczne, a nie obrzydliwe insynuacje i pomówienia.
        Dla mnie nie są istotne rzekome powiązania, ale logika i przejrzystość proponowanego systemu zabezpieczenia klienta biura podróży.   odpowiedz »

      • Ecco Holiday o TFG 

        [2014-07-29 11:46 87.204.92.*]

        A jaki interes ma mieć "Grupa SKOK" z obowiązkowego ubezpieczania się biur podróży od bankructwa ? Przecież Rainbow ubezpieczałby się dalej u swoich, Itaka podobnie a TUI też u swoich bo przecież jest wolny rynek i jak są bezpieczni to uzyskaliby taką ochronę ubezopieczeniową, nieprawdaż ?.... Jedyne co uległo by zmianie (przynajmniej tak rozumiem intencje Ecco) rzetelność kontrolowania biur i ich kondycji przeniesiono by na instytucje finansowe znające się na rzeczy oraz żywotnie zainteresowane aby ubezpieczone biura nie upadały - bo oni będą musieli wtedy płacić. Proste i logiczne. A na marginesie podłe jest takie opluwanie innych ludzi.... Choć pewnie robisz to z (partii) miłości...   odpowiedz »

    • Ecco Holiday o TFG 

      [2014-07-29 14:23 193.59.67.*]

      Następny nieobliczalny i kosztowny twór, są fundusze gwarancyjne, które z założenia mają chronić interesy klientów, jeśli nie działają poprawić, jeśli się nie da poprawić zlikwidować i dopiero tworzyć nowe.! Na podstawie upadku kilku biur ktoś wymyślił sobie sposób na zarabianie kasy. Biura upadały, upadają i będą upadać, zwykły kapitalizm, tak naprawdę to nawet nie był nawet 1%. To może stwórzmy fundusz budowlany, i dla jeszcze kilku innych branż tam też firmy ogłaszają upadłość a inwestorzy tracą pieniądze. Ktoś próbuje stworzyć zabezpieczenie - zabezpieczeń. Jak zwykle debata na temat debilnego pomysłu i jak bez większego wysiłku wydoić następną kasę i oczywiście stworzyć kilka nowych stanowisk dla darmozjadów i kolesiów.   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję