TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Turystyka zagraniczna wyjazdowa

Które kierunki potaniały?

Data wysłania: 2016-02-09 09:51 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Jak zmieniają się ceny wyjazdów do najpopularniejszych, wśród polskich turystów, destynacji? Ceny których kierunków rosną, a których maleją?

Odpowiedzi na te pytania stara się udzielić opracowanie przygotowane przez analityków spółki Traveldata, właściciela portalu Wczasopedia.pl.

Zestawienie bazuje na cenach dla wylotów w okresie 01-07 sierpnia 2016 r. zebranych w dniu 5 lutego. W okresie listopad-grudzień 2015 przebywaliśmy jeszcze w stosunkowo wczesnym okresie przedsprzedaży sezonu letniego, a ruchy cen były bardzo niewielkie i wynosiły po kilka złotych. W styczniu zmiany stały się już większe , a jeszcze większe nastąpiły tradycyjnie na przełomie stycznia i lutego głównie na skutek zmian w promocjach cenowych niektórych hoteli, a dodatkowo także na skutek osłabienia złotego, które jednakże okazało się zjawiskiem na razie przejściowym. Średnia cena wzrosła o 68 złotych i była wynikiem mniejszych lub większych wzrostów na wszystkich analizowanych kierunkach letniego wypoczynku z wyjątkiem Cypru, gdzie średnie ceny spadły o 227 złotych (wpływ korekty cenowej jednego z touroperatorów).





Badanie średniej ceny first minute lata 2016 wobec cen sprzed roku wskazuje, że była ona niższa od średniej ubiegłorocznej o zaledwie 12 złotych (wcześniej była ona niższe o 72, 65, 62, 44, 72 i 91 złotych).

Spośród dużych kierunków pozycję lidera wzrostów cen wycieczek nadal zajmuje Grecja, która jest teraz droższa o średnio o 93 złote (poprzednio o 38, 48, 67 i 104 złote), przy czym z jej wysp największe zwyżki wykazują Rodos i Kreta - o 171 i 121 złotych, a najmniejsze wykazują Zakynthos i Kos - o 8 i 14 złotych.

Drugim dużym kierunkiem, na którym średnie ceny są wyższe niż w ubiegłym roku pozostaje nadal Egipt - droższy o średnio 59 złotych (w poprzednio droższy o 17, 8 i 6 złotych), w tym w szczególności Hurghada droższa o 129 złotych. Egipt drożeje drugi sezon z rzędu (łącznie zdrożał średnio już o 270 złotych), ale zgodnie z tym, co było sygnalizowane przed miesiącem skala jego wzrostów może wyhamować. W tym sezonie z powodu podwyższonego ryzyka wakacji na tym półwyspie pomimo wpływu (na wzrost cen) cięć w programach czarterowych, drogiego dolara i wysokiej wewnętrznej inflacji (11 procent) Egipt może stracić pozycję wicelidera wzrostów na rzecz Wysp Kanaryjskich.

Z dużych kierunków, na których ceny są niższe niż przed rokiem, prym wiedzie nadal Turcja tańsza o średnio 197 złotych (poprzednio była tańsza o 228, 201, 204, 145 i 113 złotych), która przed ponad miesiącem przejęła przodownictwo w tym względzie od Kanarów tańszych obecnie niż przed rokiem już tylko o 22 złote (wcześniej były tańsze o 69, 45, 66, 93 i 181 złotych). Dalszy przebieg cen oraz popytu na wycieczki do Turcji pozostaje nadal największą zagadką sezonu lato 2016, a to z powodu nadal skomplikowanej, a nawet komplikującej się nadal sytuacji politycznej w tym kraju i jego najbliższym otoczeniu.





Największą zwyżkę cen wobec okresu sprzed roku na Kanarach wykazuje obecnie Lanzarote - o 81 złotych, co może mieć związek z faktem, że na tej wyspie nie występuje jeszcze konkurencja tanich linii. Natomiast największe zniżki notowane są na tych wyspach, na których oferta tanich linii jest teraz relatywnie największa, czyli na Teneryfie oraz Gran Canarii - o 116 i 90 złotych.

Po raz pierwszy droższe niż przed rokiem stały się średnie ceny wycieczek w Bułgarii - o 46 złotych (poprzednio były tańsze o 19, 27, 57, 96 i dwa razy z rzędu o 114 złotych). Natomiast na mniejszych kierunkach największa przecena wobec ubiegłego roku nadal występuje w Tunezji - średnio o 301 złotych (wcześniej była tańsza o 365,358, 364, 264, 258 i 226 złotych). Wahają się wielkości przecen Majorki - teraz było to 68 złotych (poprzednio 23, 81, 160, 102 i 51 złotych), natomiast po dwóch znacznych zwyżkach cen sporo droższe niż przed rokiem stało się Maroko - o 133 złotych (wcześniej było tańsze o 81,62, 104 i 64 złote), a w mniejszym stopniu Portugalia - droższa o 40 złotych (wcześniej była droższa o 21 złotych, a jeszcze wcześniej tańsza o 162 164, 200 oraz 260 złotych).

Według analityków Wczasopedii, w tym sezonie wśród dużych biur podróży kolejny już raz największą obniżką cen first minute na lato 2016 wobec sezonu poprzedniego wyróżnia się biuro TUI Poland, z tym, że jej skala - uległa istotnemu obniżeniu i wyniosła 199 złotych (poprzednio 358, 347, 381, 403 i 423 złote). Również sporo taniej niż przed rokiem, bo o średnio blisko 150 i 85 złotych, oferują obecnie wycieczki biura Exim Tours i Grecos. Taniej niż przed rokiem oferuje wycieczki również biuro Wezyr - o 50 złotych, które było tanie o tej porze już w ubiegłym sezonie. złotych. Nieco droższej niż przed rokiem oferują teraz ceny wycieczek biura Rainbow i Itaka - o blisko 30 i 110 złotych, z których to drugie było jednak relatywnie tanie przed rokiem, a najbardziej wzrosły na razie ceny w biurze Neckermann - o blisko 200 złotych, co może być rezultatem tego, że biuro to najbardziej podniosło ceny w ostatnim tygodniu.

W tym, co dla turystów ma największe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 22 destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to na pozycja lidera wysunęło się biuro Wezyr (21 takich ofert) wyprzedzając nieco "etatowych" liderów, czyli biura Itaka i Rainbow (20 oraz 15 takich ofert). Na najliczniejszych kierunkach greckich przoduje Grecos (8 ofert) przed Rainbowem i Wezyrem (po 6 ofer), na wyspach hiszpańskich TUI (8 ofert) przed Itaką (5 ofert), a na kierunkach egipskich Wezyr (6 ofert) przed Eximem (4 oferty). Wśród małych organizatorów stosunkowo dużą liczbę niedrogich propozycji oferuje teraz biura Net Holiday i Best Reisen (po 6 ofert).

W ostatnim tygodniu w liniach Ryanair ceny przelotów na kierunkach turystycznych odwróciły silny trend wzrostowy i spadły o średnio 75 złotych (poprzednio wzrastały o 61, 62, 15 oraz 5 złotych). Średnia cena podniosła się z 862 do 787 złotych, a zatem o 8,7 procent. Nieco więcej spadały ceny przelotów na Kanarach - o średnio 127 złotych (z 1094 do 967 złotych), a na pozostałych kierunkach mniej, bo o 62 złote (z 804 do 742 złotych). Najbardziej potaniały tanie przeloty z Wrocławia na Teneryfę i z Warszawy do Lizbony -  o 350 i 330 złotych, a podrożały z Warszawy do Chanii - o 170 złotych.
Dużo mocniejsze spadki (a poprzednio wzrosty) wykazały ceny przelotów w liniach Wizzair - o średnio aż 332 złote (poprzednio wzrosły o 273 złote). Największe zniżki dotyczyły tym razem Cypru z Warszawy i z Katowic - o 830 i 895 złotych, a zwyżki Burgas z Katowic - o 230 złotych. Taka dość anormalna sytuacja naprzemiennych bardzo dużych zwyżek i zniżek w liniach Wizzair może mieć związek z reakcją algorytmów zmian cen przelotów na zamawianie dodatkowych bloków miejsc przez biura podróży. Podobna sytuacja miała miejsce przed rokiem (np. na Korfu), ale należy pamiętać, że takie komputerowo zaburzone ceny zwykle wracają później do swoich pragmatycznych poziomów.

Ceny w liniach Ryanair w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego są teraz znacznie wyższe - o średnio 15 złotych, czyli o niecałe 2 procent, przy czym nieco spadły ceny kierunków kanaryjskich - o 27 złotych (2,6 procent), a wzrosły pozostałych kierunków - o 13 złotych (1,7 procent). Największe indywidualne zwyżki cen przelotów wobec ubiegłego sezonu odnotowano na rejsach z Warszawy do Chanii oraz na Majorkę - o 270 i 250 złotych, a zniżki z Wrocławia do Chanii - o 265 złotych.

Poziomy cen w liniach Wizzair są teraz wyższe niż przed rokiem o średnio 51 złotych podczas gdy poprzednio były wyższe o 288 złotych. Najbardziej wzrosły ceny przelotów z Warszawy na Cypr - o średnio 990 złotych, a spadły z Warszawy na Korfu - o 980 złotych (poprzednio wzrosły o 1400 złotych), co ma związek z sytuacją wspomnianą już wcześniej. Linie Norwegian cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie nadal nie podają, a sporo droższe niż przed rokiem są w nich teraz przeloty z Warszawy do Malagi - o 262 złote, a tańsze z Warszawy do Barcelony - o 220 złotych.

Według analityków Wczasopedii, potwierdza się teza, że ceny przelotów w tanich liniach, czyli również ceny produktów aranżowanych przez agentów, bądź też samodzielnie przez turystów, zmieniają się w zdecydowanie szybciej i w dużo szerszym zakresie niż ceny gotowych pakietów turystycznych. Skoki ich cen przypominają skoki cen akcji na giełdach, ale ich skala jest nieporównanie większa. Dlatego, po to aby zdobyć przez zakupem rozeznanie, czy w danej chwili jest tam rzeczywiście tanio, czy też może akurat bardzo drogo, warto przez jakiś czas obserwować zmiany sytuacji na rynku przelotów lotniczych oferowanych przez tanie linie.

Średnie ceny biletów na 14 najważniejszych kierunkach turystycznych wspólnych dla tanich linii i czarterów na wyloty w pierwszym tygodniu sierpnia były w tym tygodniu przy połączeniach zarówno z Warszawy jak i Katowic oraz z Krakowa były w tanich liniach nadal wyraźnie niższe od cen czarterów. Średnia cena przelotów z Warszawy wzrosła w tanich liniach z 862 do 914 złotych, a w połączeniach czarterowych spadła z 1192 do 1184 złotych. Średnia różnica zatem uległa zmniejszeniu i wyniosła 270 złotych (poprzednio 330 złotych). Na trasach z Katowic oraz z Krakowa średnia cena w tanich liniach spadła z 900 do 835 złotych, a w czarterach wzrosła z 1150 do 1177 złotych. Średnia różnica wyniosła 342 złote, a wiec więcej niż w poprzednim zestawieniu (250 złotych). Ceny w LCC są w tym sezonie bliższe cenom przelotów czarterowych niż w poprzednim sezonie, gdy zwłaszcza w first minute oraz w I kwartale 2015 roku z Warszawy jak również z Katowic i Krakowa występowały większe różnice cen przelotów na korzyść tanich linii, które często osiągały, a nawet przekraczały 500 złotych.

Autorzy raportu zwracają uwagę na zastosowanie nowej formy wizualizacji omawianej tematyki cen turystycznych imprez oraz przelotów lotniczych, a mianowicie mapek. W intencji autorów mają one pomagać w szybszym zorientowaniu się w ogólnej sytuacji, a dostarczanie dokładniejszej informacji jest rolą załączanych w prezentacji tabel. Mapki obrazujące krótkoterminowe zmiany cen przedstawiają je w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, a nie wobec poprzedniego zestawienia. Zestawienia sporządzane są bowiem co dwa tygodnie naprzemiennie dla zimy i lata. Wersję odniesienia wobec poprzedniego tygodnia wybrano kierując się przekonaniem, że ostatnie zmiany są dla obrazu aktualnej sytuacji ważniejsze od zmian w bardziej rozciągniętym okresie, a ponadto różnicę cen wobec poprzedniego zestawienia można łatwo uzyskać porównując ceny z dwóch kolejnych edycji raportów.

Z analizą Traveldata można zapoznać się poniżej.

Możesz także pobrać plik: turinfo_20160208_wczasopediapartner20160208media.pdf

    • Jak zmieniają się ceny w biurach? 

      [2016-02-09 09:51 89.76.84.*]

      SzP., przy Euro-4.50 i USD-4.0 , firma P.Betleja winna raczej zając się powaznie kosekwencjami tej sytuacji a nie kreslic kolorowe mapki i liczyc słupki!!!. No chyba że autor przymierza się do pracy naukowej i potrzebne są wklejki do pracy doktorskiej. Sarkastycznie alarmuje bo sytuacja staje się b.trudna!   odpowiedz »

      • Jak zmieniają się ceny w biurach? 

        [2016-03-16 11:15 188.146.136.*]

        Do Islandii jest fajna oferta http://iceventure.pl/ rok temu płaciliśmy więcej   odpowiedz »

        • Jak zmieniają się ceny w biurach? 

          [2016-03-20 11:23 91.193.208.*]

          o! Trzeba będzie to sprawdzić bo wygląda zacnie ;)   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję