Subskrypcja
SubskrypcjaSzukaj
SzukajForum grupa: Biura turystyczne

Jakie pomysły na polską turystykę ma minister Lasek?

Data wysłania: 2016-10-14 11:57 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
W trakcie Kongresu Polskiej Turystyki, który odbywa się w Świdnicy, wiceminister Dawid Lasek zaprezentował swoje plany związane z branżą turystyczną.

Na wstępie podkreślił, iż mówiąc o planach rozwoju turystyki, należy przyjąć nieco dłuższą perspektywę, nawet 20-30 lat, ponieważ, w jego opinii, z roku na rok niewiele się zmieni. Musimy stworzyć fundament, do tego co możemy nazwać turystyką plus. To będzie wielki, wspólny wysiłek, test na współpracę między sektorami prywatnym, publicznym, pozarządowym. To będzie nas wiązać przez lata w dziele budowy nowego systemu polskiej turystyki - przekonywał Dawid Lasek

Wszyscy cieszymy się, że mieliśmy rewelacyjny sezon. Pada rekord za rekordem, niezależnie od tego czy to są Bieszczady, czy Pomorze, Pojezierze czy duże miasta. Należy pamiętać, że to ma bardzo ścisłe i konkretne uwarunkowania międzynarodowe i geopolityczne. Wojna, oby jak najszybciej się skończyła, ale to spowoduje, że te zablokowane, lub bardzo mocno ograniczone destynacje powrócą z jeszcze większą siłą. To nie jest teraz dla nas pretekst, choćby od strony moralnej, do tego, żebyśmy świętowali, że ludzie boją się jeździć za granicę. Kiedyś to się unormuje i staniemy znowu, jako Polska do konkurencji o klienta międzynarodowego, krajowego. To świetny punkt wyjścia do tego, żeby mówić o nowym systemie polskiej turystyki - przekonywał.

Wiceminister Lasek przekonywał, że należy rozdzielić to co strategiczne i co powinno należeć do MSiT, od tego co operacyjne i co powinno znajdować się w gestii przedsiębiorców. Zadeklarował, że ministerstwo chce zmieniać prawo, wprowadzić nową dyrektywę turystyczną. Zapowiedział także "ewolucyjne zmiany" w systemie POT-ROT-LOT.

Autorskim pomysłem przedstawionym przez wiceministra sportu i turystyki jest budowa Domu Polskich Turystycznych Marek Terytorialnych, która została zaproponowana do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej "Planem Morawieckiego" Myślę, że jeśli ten dokument zostanie uchwalony, stanie się najważniejszym dokumentem planistycznym na najbliższe lata to silne zaznaczenie turystyki, jako jednego z kół zamachowych gospodarki będzie zatwierdzone. I wtedy przystąpimy do tych działań operacyjnych, które nas wszystkich połączą - przekonywał Dawid Lasek. Dodał, że jego pomysł zakłada stworzenie czegoś w rodzaju hurtowni marek terytorialnych. W jego ocenie, to nie ma być kolejna platforma internetowa, ani kolekjny projekt europejski, tylko koncept społeczno gospodarczy, który będzie tworzył ogólnopolskie rozwiązanie z zakresu zarządzania turystyką i będzie, jak to określił "hurtownią polskich ofert turystycznych.

Minister Lasek przekonywał także o konieczności przyciągnięcia turystów z Azji. Poinformował, że w przyszłym miesiącu minister Bańka będzie podpisywał w Pekinie międzyrządową umowę dotyczącą współpracy w zakresie turystyki. Z punktu widzenia Chińczyka, Europa jest jedną, wielką destynacją. Też będziemy chcieli proponować, m.in. w ramach Grupy Wyszehradzkiej takie rozwiązanie, które nazywa się Central Europe Branding House, a na wszystkich granicach Polski chcemy budować transgraniczne produkty turystyczne. Myślę, że tutaj, w województwie dolnośląskim, które ma za sobą wiele lat owocnej współpracy z Republiką Czech i z Saksonią będzie można także tworzyć takie wspólne projekty - zapowiadał podsekretarz stanu w MSiT.

Dawid Lasek zakończył swoje przemówienie apelem o współpracę, dodając, że skłonność do współpracy, ze strony resortu sportu i turystyki nie oznacza równie wysokiej skłonności do ustępstw. Przekonywał przedstawicieli branży, że kompromisy będą koniecznością.

  • Pomysły MSiT na turystykę 

   [2016-10-14 11:57 80.52.137.*]

   po ostatnich doświadczeniach z TVP powinniśmy sobie uświadomić, że nieważne jakie pomysły i plany ma minister Lasek, eksperci, specjaliści, opozycja i Bóg wie jeszcze kto. Ważne kto ma telefon do Kaczyńskiego, bo tam, z pierwszej ręki dowie się jak jest prawidłowo i jak będzie !   odpowiedz »

  • Pomysły MSiT na turystykę 

   [2016-10-14 14:23 80.52.226.*]

   przedtem ten "ktoś"miał telefon do Tuska i zbudowano cuda i dalej buduje się molochy na wydmach, będzie kasyno - nowe St.Tropez lub Monaco- a resztę znamy. CYRK.
   na tym też wzrosła szara strefa, bez kontroli, bez podatków, bez ZUS'u i PIP'u, itp.
   w Poznaniu - zamiast 23% płaci się tylko 5% Vat'u. Można?- można!
   będzie różowo - Ukraińcy mogą pracować i w Polsce od nowego roku. Mamy szanse.   odpowiedz »

  • Pomysły MSiT na turystykę 

   [2016-10-16 12:27 89.64.188.*]

   Próbuję zrozumieć ten "Dom Marek" ministra Laska i wychodzi mi, że to system alternatywny do schematU POT-ROT-LOT.
   Zacytuję klasyka: NIECH SIĘ BAWIĄ !   odpowiedz »

  • Pomysły MSiT na turystykę 

   [2016-10-16 14:20 109.241.41.*]

   Nie trzeba budować kolejnych piramid żeby uzdrowić gospodarkę -taki Dom dzisiaj w dobie rozwinietych mediów wystarczy wirtualny -nie napedzajcie kasy firmom budowlanym z naszych kieszeni.Na granicach nic nie trzeba budować sa gotowe obiekty pozostałe po dawnych przejściach granicznych.   odpowiedz »

  • Jakie pomysły na polską turystykę ma minister Lasek? 

   [2016-10-18 09:47 89.74.136.*]

   Myślę, że z tych pomysłów min. Laska najbardziej wartościowe jest skojarzenie gospodarki turystycznej z Ministerstwem Rozwoju. Mariaż ze sportem niestety deprecjonuje tą ważną gałąź gospodarki i trochę ją ośmiesza.   odpowiedz »

  • Pomysły MSiT na turystykę 

   [2017-02-08 14:11 109.173.218.*]

   Szkoda że "obowiązki" go wzywały w momencie kiedy odbywało się najważniejsze dla branży spotkanie i uciekł.   odpowiedz »

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij