Subskrypcja
SubskrypcjaSzukaj
SzukajForum grupa: Turystyka krajowa

Będzie więcej turystów na Kasprowym Wierchu?

Data wysłania: 2017-05-17 09:41 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Tatrzański Park Narodowy jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Polsce. Tłumy na Gubałówce, w dolinach Kościeliskiej i Chochołowskiej, czy na najpopularniejszych szczytach jak Giewont bądź Kasprowy Wierch to zjawisko, którego nie da się uniknąć podczas dłuższych urlopów, kiedy większość z nas ma wolne od pracy.

Duża ilość turystów w TPN, przekraczająca 3 mln w ciągu roku, niesie za sobą wiele zagrożeń dla środowiska naturalnego. Władze parku aby zmniejszyć "zadeptywanie" Tatr, wprowadziły ograniczenia, co do ilości wjeżdżających turystów kolejką na Kasprowy Wierch. Aktualnie Polskie Koleje Linowe złożyły wniosek o zwiększenie limitu z 180 do 360 osób na godzinę. TPN jest przeciwny.

Gdyby władze parku przystały na nowy, niekoniecznie korzystny dla środowiska, pomysł, do portfela PKL wpłynęłyby niemałe sumy. W sezonie niskim cena za bilet w obie strony(wjazd na szczyt i zjazd w dół) wynosi 63 zł przy bilecie normalnym, ulgowym to 53 zł. Natomiast w sezonie wysokim ceny wzrastają o 6 zł.

Turystyka mimo wielu pozytywnych aspektów, jak na przykład poznawanie nowych miejsc, czy rozwój gospodarczy niesie za sobą także różne patologie. Śmiecenie, brak poszanowania przyrody, płoszenie zwierzyny przez hałas upojonych alkoholem turystów, a nawet malowanie graffiti na skałach to tylko niektóre z szkód, które już się dzieją w górach. TPN znajduje się tu w niewygodnej pozycji. Z jednej strony, utrzymywane po części z podatków, parki narodowe są dobrem wspólnym, do których każdy powinien mieć możliwość wstępu (poza rezerwatami ścisłymi). Z drugiej strony, ich głównym zadaniem jest ochrona przyrody. Straż parkowa nie jest w stanie skutecznie wypełniać swoich zadań, jeśli w jednym miejscu pojawia się nawet kilkadziesiąt tysięcy osób (w ciągu weekendu na początku kwietnia, Dolinę Chochołowską odwiedziło ok. 60 tys. osób chcących podziwiać krokusy). Jest tu pewien konflikt pomiędzy działalnością parku jako atrakcji turystycznej i jako miejsca, mającego chronić przyrodę i zachować ją da przyszłych pokoleń w możliwie najlepszej kondycji.

  • PKL chce zwiększenia limitów na Kasprowym 

   [2017-05-17 09:41 178.19.104.*]

   TPN powinien drastycznie podnieść ceny wejścia do parku, komu będzie zależało, i tak zapłaci i będzie cieszył się większym komfortem niż teraz. 5 zeta za wejście do parku to śmiech na sali. Wolałabym zapłacić więcej i maszerować w normalnych warunkach a nie w takim tłumie. Te tłumy jak w drodze do moka, czy na krokusy w chochołowskiej są nie do zniesienia. I jak tu mówić o przyjemności z chodzenia po górach w tłumie jak na promocji w Lidlu?   odpowiedz »

  • Będzie więcej turystów na Kasprowym Wierchu? 

   [2017-06-21 20:12 83.10.207.*]

   Trochę rozładowałoby to kolejki, a turyści jak mają się pojawić, tak pojawią. Dużo ludzi przecież decyduje się też na wejście na pieszo, sam się ostatnio tam pojawiłam i ruch był nie mały również na szlakach. Notabene, to PKL wsparło moją wyprawę, mimo że z kolejki wcale nie korzystałem :D Użyłem za to ich aplikacji, która wskazywała właśnie alternatywne, piesze wejścia na Kasprowy.   odpowiedz »

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij