TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Forum grupa: Biura turystyczne

PIT: Działania zagranicznych hotelarzy wobec klientów Neckermanna były skandaliczne

Data wysłania: 2019-09-30 10:05 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Polska Izba Turystyki wydała komunikat dot. sytuacji klientów Neckermanna oraz skandalicznego zachowania zagranicznych hotelarzy.

Polska Izba Turystyki z niepokojem obserwuje działania zagranicznych hotelarzy wobec klientów Biura Podróży Neckermann Polska pozostających poza granicami kraju w chwili ogłoszenia przez biuro niewypłacalności. Traktowanie klientów jako "zakładników" w rozliczeniach między kontrahentami Izba uważa za bezprawne i nieetyczne - pisze prezes PIT Paweł Niewiadomski.

Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych klienci biur podróży, wyjeżdżający z legalnie działającym organizatorem turystyki, są w pełni chronieni na wypadek niewypłacalności organizatora turystyki. Zapewniają to dwa filary zabezpieczeń, o wprowadzenie których od 2006 roku apelowała Polska Izba Turystyki oraz sami przedsiębiorcy turystyczni, zarówno na forum krajowym, jak i europejskim. Dzięki temu lobbingowi, od 1 lipca ubiegłego roku z chwilą upadłości biura urząd marszałkowski uruchamia procedury i środki przeznaczone na zapewnienie kontynuacji wypoczynku lub powrót turystów do kraju. Środki te pochodzą z gwarancji ubezpieczeniowych, opłacanych przez samych przedsiębiorców, lub - w przypadku gdy okażą się niewystarczające - z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, na który
składki od każdej umowy zawieranej z klientem także odprowadzają organizatorzy. Zabezpieczenia te nie dotyczą turystów wyjeżdżających indywidualnie lub z firmą, która nie jest zarejestrowana jako organizator turystyki.

Jak informował Zarząd Neckermann Polska, biuro posiadało odpowiednie gwarancje ubezpieczeniowe i odprowadzało składki na TFG. Sytuacja finansowa firmy również była stabilna, wszystkie płatności regulowane były terminowo, a ogłoszenie niewypłacalności wynikało z powiązań kapitałowych z Thomasem Cookiem. Zarząd Neckermann Polska na zmieniającą się sytuację zareagował błyskawicznie - w ciągu godziny od uzyskania informacji o upadłości właściciela 100% udziałów zgłosił wniosek o niewypłacalności, dzięki czemu jeszcze tego samego dnia możliwe było wkroczenia do akcji urzędu marszałkowskiego i uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych. Trzeba pamiętać, że dopiero po złożeniu oficjalnego wniosku o niewypłacalności marszałek mógł rozpocząć wdrażanie procedury wspierającej turystów i zapewnić środki na kontynuację ich wypoczynku lub powrót do kraju.

Godne podkreślenia jest sprawne działanie urzędu marszałkowskiego oraz pracowników Neckermanna, które skutkowało natychmiastowym uruchomieniem środków i ich wydatkowaniem tam, gdzie sytuacja była najtrudniejsza. Upadłość biura dotknęła turystów rozsianych po całym świecie: od Tajlandii, przez Seszele i Malediwy po Kubę czy choćby Czechy. Należało uwzględnić pomoc dla turystów wypoczywających w ramach typowych pakietów turystycznych czy też imprez z dojazdem własnym lub wykorzystaniem tanich linii lotniczych. Urząd marszałkowski miał o tyle ułatwione zadanie, że - jak podaje Zarząd Neckermanna - loty były opłacone z góry, zatem środki z gwarancji ubezpieczeniowych zostały rozdysponowane głównie na opłacenie pobytu turystów w hotelach. To kluczowa sprawa, jako że zwykle w przypadku upadłości największym wyzwaniem jest zorganizowanie transportu turystów do kraju.

Turyści Neckermann Polska wracają do kraju w terminie zgodnym z umową, zakontraktowanymi wcześniej samolotami i nie ma konieczności "ściągania" ich do kraju. Dzięki przepisom, o które zabiegała branża turystyczna, w praktyce nie powinni oni odczuć żadnych niedogodności związanych z upadłością biura. Niestety, miały miejsce sytuacje - o których informowały media - gdy turyści byli wyrzucani z hoteli bądź przeciwnie - zatrzymywani i zmuszani do opłacenia pobytu, często w asyście policji, jak np. na Majorce (informacja za TVN, 26.09.2019) czy w Turcji. Polska Izba Turystyki uważa takie działania za skandaliczne i niezgodne z prawem. Skoro - jak twierdzi Neckermann - wszystkie hotele miały zawarte z biurem kontrakty, na mocy których płatności miały być regulowane na 60 dni po powrocie klienta do kraju, zatem próby wymuszenia tych płatności od turystów były nielegalne także w świetle istniejących umów.

Prezes PIT zapowiedział, że Polska Izba Turystyki będzie monitorować tego rodzaju przypadki; zamierza także podjąć ten temat na forum europejskim, tak by w przyszłości podobne zdarzenia nie miały miejsca. Zależy nam, by ochrona turystów w przypadku niewypłacalności organizatora nie tylko była pełna i w zgodzie z obecnie obowiązującymi przepisami, ale także realizowana bez uszczerbku dla ich wypoczynku. Obecny kryzys pokazał dojrzałość polskiej branży turystycznej - widoczną w sprawnym działaniu urzędu marszałkowskiego, współpracy wszystkich zaangażowanych instytucji branżowych czy we wsparciu mediów branżowych. Zdaniem Izby, jest to sprawdzian regulacji, o których wprowadzenie zabiegała, sprawdzian - z którego cała branża turystyczna powinna wyciągnąć wnioski, mając na uwadze dobro klienta.

  • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

   [2019-09-30 10:05 83.12.119.*]

   a co jest 'skandalicznego' w tym, że hotele chcą niezwłocznej zapłaty za wykonane świadczenie ? patrząc na działania urzędów się nie dziwię, że hotelarze nie chcą czekać ...   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-09-30 10:26 77.253.173.*]

    Skandaliczne jest wyrzucanie klientów, którzy zapłacili za swój pobyt i NIE PONOSZĄ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI za upadek biura.
    To mają być wakacje? Że czwarte największe biuro w Polsce pada (mimo bzdurnych zapewnień po upadku Thomasa Cooka, że wszystko jest ok.), a hotelarze sa mili wyłącznie wtedy, gdy dostają kasę. Klienci mają pełne prawo wypiąć się na biura podróży po takich przejściach.
    Wracałam kiedyś do Polski z upadłym biurem i... skończyło się na tym, że hotelarze z różnych krajów... Musieli przyjąć stratę na grzbiet i pogodzić się nią.   odpowiedz »

    • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

     [2019-09-30 15:13 83.12.119.*]

     i już nie chcą 'przyjmować na grzbiet' wszystkiego co im się nakazuje ! Jak państwowi urzędy/urzędnicy trzymają w garści kasę podatnika na zabezpieczenie podróżnych, niech zejdą ze swoich wysokich stanowisk, biorą tyłki w trok i dzwonią po hotelach, dają gwarancje i robią co trzeba, aby hotelarze byli pewni, że otrzymają wynagrodzenie za wykonaną pracę.   odpowiedz »

     • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

      [2019-09-30 16:17 77.253.173.*]

      Bo to nie ich wina, że ktoś kradnie, a oni muszą robić za kozła ofiarnego...
      Oczywiście, że jest to przerażające, bo ci ludzie mają na utrzymaniu innych, mają swoje wydatki, potrzeby... Tylko kto im zwróci pieniądze za ich pracę? Organizator, którego nie ma czy politycy, którzy nie zawsze są uczciwi?
      Może lepiej nastawić się na klienta indywidualnego, bez pośredników? Wszystko jest proste - rozliczenie bezpośrednio z klientem...   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-09-30 10:27 78.10.210.*]

    To, że turysta nie ma nic wspólnego z płatnościami. Płatnością zajmuje się dany organizator, na podstawie danej umowy jaką sobie zawarł z hotelem. A gość-turysta płaci organizatorowi, żeby sobie wyjechać do wybranego hotelu, mieć tam wyżywienie, ubezpieczenie, przelot/przejazd, opiekę rezydenta itp.   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-09-30 11:42 83.21.19.*]

    nie rozumiem co za skandaliczne zachowanie hotelarzy, jest koniec wrzesnia czyli nie mają zapłacone za hotele za sierpień i wrzesień , pytanie czy dostali kasę od Thomasa Cooka za lipiec? wątpię, upadek na koniec września to powiedzmy szczerze brak zapłaty za rok pracy bo szczyt sezonu jest w wakacje i wtedy zarabia się na chleb a żyć trzeba cały rok, dziwię się, że tylko w tych wypadkach hotel e tak zrobiły a nie zrobili wszyscy, przecież Oni harowali cały sezon za darmo!!! my jako agenci dopłacamy do imprezy całość miesiąc przed wylotem a w TUI półtora MIESIĄCA PRZED WYLOTEM, TO CO Z KASĄ PRZEZ TE 3 MIESIĄCE?
    przecież Ci ludzie nie mają na chleb 2020, z czego mają opłacić remonty, z czego pensje i nadgodziny w szczycie sezonu a więc , a jedzenie a prąd itd? przecież klima ciągnie i to sporo, pomijam prąd, Ci ludzie są na dnie i to jest skandaliczne, że chcą cokolwiek dostać?   odpowiedz »

    • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

     [2019-09-30 11:49 83.21.19.*]

     dodam, że Thomas Cook ma ściągniętą kasę za cały szczyt sezonu i za miesiąc do przodu czyli za październik!!!!! gdzie ta kasa?
     facet prawie płacze, że musi zwolnić 9 tys ludzi których wyrzuca na bruk wtedy gdy biuro ma pełno kasy bo zgarnęło za szczyt sezonu i do października do końca włącznie
     może zamiast patrzeć na cyrk z prawie płaczem bo musi zwolnić 9 tys ludzi należało by wpuścić prokuratora aby poszukał gdzie te miliardy się upłynniły, bo hotelarze nie dostali, pytanie czy linie lotnicze? jeśli 60 dni po wykonaniu imprezy to też nie, pamiętajcie że obecne lato to naprawdę dobra sprzedaż więc może przydałoby się wrzucić prokuratora i wtedy wreszcie Pan prezes będzie naprawdę płakał a nie pod publiczkę bo to jest skandal a nie to, że hotelarze nie chcą sprzedawać hopeli za długi bo za ich pracę nikt im nie zapłacił!!!!!   odpowiedz »

     • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

      [2019-09-30 11:52 83.21.19.*]

      Neckermann Polska zapłacił do Neckermann de, czy Neckermann de zapłacił do Thomasa Cooka?jesli tak to gdzie kasa???   odpowiedz »

    • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

     [2019-09-30 13:31 77.253.173.*]

     Bardzo współczuję temu panu i wszystkim hotelarzom, którzy znaleźli się w takiej sytuacji. Jednakże nie upoważnia to nikogo do wyżywania się na turystach i wyrzucania ich. Goście, jak słusznie napisano, rozliczają się z organizatorami imprezy, a organizatorzy - z hotelarzami.
     Ze swoimi roszczeniami powinni zwrócić się bezpośrednio do tych, którzy są temu winni... Czyli do organizatorów...
     A turysta też jest człowiekiem i rozumie sytuację - można się spróbować dogadać - jeśli będzie go stać - zapłaci za pobyt, tym razem bezpośrednio hotelarzowi, żeby jego strata była mniejsza. Jeśli nie - są tacy ludzie, którzy cały rok w pocie czoła oszczędzają na wakacje - trudno; będzie musiał przespać się gdzieś indziej. I to jest polubowne rozwiązanie.
     Poznałam hotelarzy, którzy ulitowali się nad klientami upadłego biura i zostawili ich na jedną noc, za darmo.   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-10-01 09:58 37.47.197.*]

    zwrot kasy dostanie klient a hotel zostaje na lodzie, za co ma urząąd płacić, okradł go Thomas Cook   odpowiedz »

  • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

   [2019-09-30 10:50 139.28.42.*]

   Przy takiej interpretacji hotelarze powinni żądać od touroperatorów bankowej gwarancji zapłaty za zrealizowane usługi   odpowiedz »

  • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

   [2019-09-30 12:52 83.0.175.*]

   TAK TAK liczy się kasa do hotelarzy . Jeszcze tego nie doświadczyliście . Jesteś szanowany jak zapłacisz . Nie zapłacisz to kopa i wynocha. DEMOKRACJA względów nie ma.   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-09-30 15:19 83.12.119.*]

    demokracja nie ma tu nic do rzeczy, jak chcesz harować za darmo, proszę bardzo, nikt ci nie broni, i nie miej pretensji, że inni chcą otrzymać wynagrodzenie za WYKONANĄ PRACĘ ! nie za rok, za dwa, albo za kilka lat jak urzędasy, którzy dysponują kasą podatnika, na to pozwolą, chcą otrzymać wynagrodzenie zaraz po wykonaniu usługi czyli TERAZ !   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-10-01 10:04 37.47.197.*]

    a Ty za harówę w pracy chcesz mieć pieniądze? a jak Ci powiedzą po kilku miesiącach ciężkiej harówki, że nie dostaniesz pieniędzy bo niestety upadam, masz kredyty na sezon aby wyzywić Gości, zapłacić za prąd, zapłacić pensje, zapłacić ludziom, za nadgodziny zapłacisz po sezonie ludziom a nie masz z czego bo Thomas Cook zgarnął kase za cały sezon i nie zapłacił do hoteli, wydali kupę kasy, są w długach po uszy i co? mają się cieszyć bo zostali okradzeni z harówy za cały sezon?gdzie są pieniądze Thomasa Cooka, które wzięli od klientów a nie wpłacili hotelarzom? na jakie konta pan prezes sobie wrzucił? a potem prawie płacze bo 9 tys ludzi wywala na bruk? bo okradł kontrahentów   odpowiedz »

  • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

   [2019-09-30 12:54 83.0.175.*]

   A co z prowizjami nie wypłaconymi przez NECKERMANNA Polska ,gdzie szukać pieniędzy .????   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-10-01 10:05 37.47.197.*]

    a wszyscy agenci na lodzie, pracujący za darmo? też na drzewo   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-10-02 20:39 77.254.124.*]

    Zabrzmi to brutalnie - chyba trzeba pogodzić się ze stratą...   odpowiedz »

  • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

   [2019-10-03 16:57 78.11.91.*]

   Nie rozumiem tak bezrozumnych wypowiedzi. Hotelarz zawarł umowę z biurem podróży. Nikt nie kazał mu tego robić, może sobie sprzedawać na bookingu pokoje skoro chce. Turysta który zapłacił za wakacje jest tak samo poszkodowany jak ten hotelarz, wydał pieniądze, zapłacił, i to hotelarz powinien wziąć na siebie koszty tego, że zawarł idiotyczną umowę z biurem które padło. Że pozwolił sobie na to, że pobyty nie są zapłacone. Jego ryzyko, a nie turysty, który za wszystko ZAPŁĄCIŁ ! Turysta nie jest stroną umowy dla hotelu i tym samym nie musi ponosić odpowiedzialności za to, że hotelarz podpisał sobie umowę z tym a nie innym biurem.   odpowiedz »

   • PIT: Zachowanie hotelarzy było skandaliczne 

    [2019-10-11 15:00 93.159.183.*]

    No i masz rację: turysta nie jest stroną umowy dla hotelu :) Dlatego też hotel nie musi się kierować jego (turysty) dobrem i wygodą. Hotel zawarł umowę z biurem podróży na obsługę JEGO (biura) gości, skoro biuro nie wywiązało się z umowy, hotel ma prawo zrezygnować ze świadczenia usług dla jego gości. Nie widzę w tym nic dziwnego. Obwiniasz hotel że zawarł idiotyczną umowę z biurem podróży....a klienci jaką Twoim zdaniem zawarli z tym biurem umowę? Także idiotyczną? Hotele mają magiczny wgląd w finanse biura z którym współpracują? :/ Łatwo oceniać po fakcie. Z jednym się jeszcze z Tobą zgodzę: hotelarz jest tak samo poszkodowany jak turyści którzy zostali oszukani. Tylko że turysta wróci do kraju na koszt gwarancji i będzie miał niemiłe wspomnienia.....a hotelarz kiedy już dostanie swoją zapłatę (o ile dostanie) to może już nie być hotelarzem.   odpowiedz »

 
     

Forum gorące tematy

Forum gorące tematy
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję