Subskrypcja
SubskrypcjaSzukaj
Szukaj

Forum grupa: Turystyka krajowa

Małopolska: Kuratorium kontroluje prace wychowawców kolonijnych!

Data wysłania: 2006-07-07 08:14 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
1/3 uczniów z województwa małopolskiego wyjeżdża na kolonie i wczasy zorganizowane. Tyle samo wyjedzie na wypoczynek pod opieką rodziców. Kuratorium oświaty zapowiedziało kontrole pracy kolonijnych wychowawców.

Podczas tegorocznych wakacji na wypoczynek zorganizowany pojedzie około 150 tys. małopolskich dzieci. Wojewoda finansuje bezpłatne kolonie ponad tysiącu najuboższym dzieciom w województwie.

Policja właśnie rozpoczęła akcję "Bezpieczne wakacje 2006". Funkcjonariusze zapowiedzieli wzmożone kontrole pubów, dyskotek, parków, kąpielisk i innych miejsc, które są chętnie odwiedzane przez młodych ludzi podczas letniego wypoczynku.

Policjanci będą odwiedzać również pola namiotowe, kwatery prywatne i bazary. Częstsze kontrole czekają także kierowców na drogach prowadzących do atrakcyjnych miejscowości turystycznych. Adam Rapacki, komendant wojewódzki małopolskiej policji poinformował - Będziemy sprawdzać, czy rodzice przewożą maluchy w fotelikach ochronnych. W ubiegłym roku doszło do 155 wypadków z udziałem dzieci, a jedną z głównych przyczyn był brak tego zabezpieczenia.

Rozpoczęły się także kontrole wycieczkowych autobusów. Rapacki wyjaśnia - Żaden autokar z dziećmi nie wyjeżdża bez policyjnej kontroli, a dzięki temu niesprawnych pojazdów jest z roku na rok coraz mniej.

Kuratorium oświaty uruchomiło specjalny numer interwencyjny, pod którym można sprawdzić, czy organizator kolonii zarejestrował wyjazd, i zgłosić ewentualne nieprawidłowości. Józef Rostworowski, małopolski kurator oświaty tłumaczy - Każdy organizator ma obowiązek dwa tygodnie przed rozpoczęciem kolonii czy obozu zgłosić ten fakt do nas. Dzięki temu w razie nieprawidłowości możemy szybko zareagować.

Wizytatorzy z kuratorium mają już grafik kontroli w terenie. W tym roku uważnie będą się przyglądać pracy kolonijnych wychowawców. Obecnie certyfikat upoważniający do wyjazdów z dziećmi może zdobyć każda pełnoletnia osoba, która ukończyła szkołę średnią i przeszła 36-godzinny kurs. Według specjalistów jest to znacznie za mało.

Jolanta Mączka, dyrektor Wydziału Organizacji i Finansów małopolskiego kuratorium oświaty zaznacza - Mówi się o tym, że wymagania wobec kandydatów na opiekuna są niewystarczające. Zgadzam się z tym. Ludzie biorący odpowiedzialność za uczniów muszą mieć odpowiednie predyspozycje. Nie mam tu na myśli jedynie wieku, czasami z dyscyplinowaniem wychowanków lepiej poradzi sobie student niż człowiek dojrzały.

Pomimo że do tej pory kuratorium nie stwierdziło żadnych problemów związanych z niewłaściwym zachowaniem wychowawców, jego pracownicy wolą przeprowadzić dodatkowe kontrole. Mączka wyjaśnia - W grę wchodzi przecież dobro najmłodszych. Na temat kolonii chcemy rozmawiać z dziećmi, które są bardzo otwarte i szczerze mówią, co im się nie podoba.

Na podstawie przeprowadzonych obserwacji i kontroli, po zakończeniu wakacji kuratorium sporządzi propozycję dodatkowych wymagań, jakie mieliby spełniać kandydaci na wychowawców. Mączka dodała - Mamy nadzieję, że ktoś z wyższych władz weźmie pod uwagę nasz głos.

Interwencje można zgłaszać pod numerami telefonów:
Kuratorium Oświaty w Krakowie - 012 632 00 77
delegatura w Nowym Targu - 012 66 33 62
delegatura w Nowym Sączu - 018 443 53 01
delegatura w Tarnowie - 014 621 06 95
delegatura w Wadowicach - 033 873 13 24
zespół wizytatorów w Suchej Beskidzkiej - 033 874 29 79

  • Małopolska: Kuratorium kontroluje prace wychowawców kolonijn 

   [2006-07-31 17:53 212.2.100.*]

   A ja mam jak sądzę dobre rozwiązanie. Szkolenia w dalszym ciągu powinny prowadzić upoważnione przez kuratoria firmy zewnętrzne, egzamin zaś powinien mieć charakter egzaminu państwowego - identyczny w skali całego kraju, organizowany np. przez kuratoria. System analogiczny jak szkolenie na prawo jazdy. PROBLEM JEDNAK W TYM, ŻE WŁADZE KURATORYJNE NA TAKI UKŁAD NIE PÓJDĄ. TERAZ ZAWSZE MOGĄ POWIEDZIEĆ TO FIRMY ORGANIZUJĄCE SZKOLENIA SĄ ZŁE. Nikt nie będzie chciał bić się we własną pierś. Żaden kurs nie zweryfikuje predyspozycji ewentualnego wychowawcy do pracy w tym charakterze. Możemy jeszcze rozdmuchać program szkolenia - to i tak nic nie da. Dopóki programy będą układali leśni dziadkowie to będą takie kwiaty jak teraz: 5 godzin na prace ręczne i 7 godzin na wszystkie aspekty związane z bezpieczeństwem (razem chyba z pierwszą pomocą). Program obejmuje 5 godzin zajęć dotyczących sportu - a tak naprawdę wychowawca kolonijny nie ma prawa zorganizować rozgrywek w piłkę nożną jak nie jest trenerem lub instruktorem rekreacji ruchowej. TO JA SIĘ PYTAM PO KIEGO GRZYBA TE STRACONE 5 GODZIN. A o narkotykach, przemocy, molestowaniu - 0 godzin. Innym problemem są wymagania stawiane potencjalnym wyładowcom. Ja mając 25 lat stażu jako przewodnik, pilot, od prawie 20 lat pracujący w biurach podróży (wyższe wykształcenie) wykładowcą z zakresu turystyki być nie mogę bo nie mam wykształcenia pedagogicznego, ale polonistka z pięcioletnim stażem pracy, sporadycznie organizująca wyciecki szkolne takim wykładowcą być może. DLA KAŻDEGO MYŚLĄCEGO CZŁOWIEKA JEST TO PARANOJA, ALE NIE DLA WŁADZ OŚWIATOWYCH. Mogłbym jeszcze wiele takich przykładów przytaczać, tylko że po co? Chyba wiem co piszę bo firma której jestem właścicielem rocznie w skali całego kraju szkoli około 2000 (słownie: dwa tysiące) wychowawców kolonijnych.   odpowiedz »

   • Małopolska: Kuratorium kontroluje prace wychowawców kolonijn 

    [2009-02-01 01:33 89.79.174.*]

    Nazywam sie Izabela mam prawie 19 lat nie mam jeszcze matury anie sredniego wyksztalcenia. Nadal jednak sie uczę. Chcialabym wziąć udział w takim szkoleniu. Kiedy i gdzie jest najbliższe spotkanie?   odpowiedz »

    • Małopolska: Kuratorium kontroluje prace wychowawców kolonijn 

     [2009-02-01 13:49 213.134.160.*]

     A jakie masz doświadczenie dziecino w pracy z dziećmi. Chyba jeszcze jesteś za młoda do tej pracy.   odpowiedz »

   • Małopolska: Kuratorium kontroluje prace wychowawców kolonijn 

    [2009-02-01 13:47 213.134.160.*]

    Gatka szmatka. Nie powinno być żadnych kursów na wychowawców kolonijnych . Do tej pracy powinni mieć uprawnienia tylko ludzie po studiach pedagogicznych czyli głównie nauczyciele. Te kursy to jest poprostu kpina. Trwaja kilka godzin i nic z tego nie wynika. Do pracy z dziećmi i młodzieżą trzeba mieć predyspozycje i odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. A w tej chwili praktycznie każdy z ulicy może być wychowawcą na kolonii który zrobi kilkugodziiny kursik. Żenada. Pracuję w tej branży 16 lat jako kierownik obozów i niejednego sie naoglądałam. Ciekawe kiedy nasze ministerstwo zrobi z tym porządek.   odpowiedz »

  • Kuratorium będzie kontrolować kolonie! 

   [2006-07-08 19:08 80.244.157.*]

   Super!!!   odpowiedz »

   • Kuratorium będzie kontrolować kolonie! 

    [2006-07-22 18:14 217.99.92.*]

    Czy kierownik kolonii może być jednocześnie wychowawcą na tej samej kolonii, mając uprawnienia kierownika kolonii i wychowawcy?   odpowiedz »

    • Kuratorium będzie kontrolować kolonie! 

     [2006-07-31 17:36 212.2.100.*]

     To zależy. Są takie kuratoria, które wyrażają na to zgodę, są takie które takowej zgody nie udzielają. Zależy to wyłącznie od widzimisie określonego urzędnika z określonego kuratorium   odpowiedz »

     • Kuratorium będzie kontrolować kolonie! 

      [2009-02-01 13:55 213.134.160.*]

      A czy biura mogą robić to za plecami kuratoriów. W papierach do kuratoriów jest więcek kadry niż w rzeczywistości. Na obozach zagranicznych i tak nikt tego nie sprawdzi. Taka praktyka stosowana jest bardzo często.   odpowiedz »

    • Kuratorium będzie kontrolować kolonie! 

     [2009-02-01 13:53 213.134.160.*]

     A ja mam bardziej ciekawe pytanie. Czy na obozie młodzieżowym kierownik może pełnić cztery funkcje jednocześnie. Być rezydentem, kierownikiem, wychowawcą i ratownikiem. Biura nagminnie stosują taką praktykę. Przykładem może być biuro Jaworzyna z Krakowa . Jeżeli ktoś z was zna przepisy w tej sprawie to proszę o odpowiedź.   odpowiedz »

    • mam pytanie i prosze o możliwie szybką odpowiedz 

     [2009-05-28 21:21 213.158.199.*]

     dzień dobry jestem jednocvześnie wychowawcą i kierownikiem i mam pytanie czy mogę jednocześnie pełnić taka i taka role na koloni młodzieżowej czyli czy wystarczy na 25 osoób 2 wychowawców a w tym jeden żeby jednocześnie był równiez kierownikiem
     Prosze o mozliwie szybką odpowiedz Z poważnaiem Paweł Pociecha   odpowiedz »

     • mam pytanie i prosze o możliwie szybką odpowiedz 

      [2009-05-28 22:55 213.134.160.*]

      Odpowiedź brzmi nie. Kierownik ma jeszcze dodatkowe obowiązki i często się zdarza że jest poza obiektem i wtedy jedna osoba zostaje z 25 dzieciaków. A przepisy wyraźnie mówią że na jednego wychowawce max. 20 dzieci. Przeżyłam to na własnej skórze. Miałam wypadek na kolonii i pół turnusu spędziłam w szpitalu bo bylam kierownikiem a drugi wychowawca został sam z 26 dzieciaków. Jakby wtedy coś się stało to dopiero byłby bigos. Z kryminału byśmy się oboje nie wygrzebali a biuro podrózyy ma wtedy wszystko gdzieś bo to my wychowawcy podpisujemy odpowiedzialność za dzieciaki. Dlatego stanowczo odradzam pakowanie się w taki wyjazd. Mam 15 letnie doświadczenie w tej pracy i niejedno już przeżyłam i widziałam.   odpowiedz »

   • Kuratorium będzie kontrolować kolonie! 

    [2006-07-11 13:26 83.31.214.*]

    Ale chyba tylko te zgłoszone. Biuro podróży posiadające stosowny wpis na listę nie musi niczego zgłaszać w Kuratorium.   odpowiedz »

    • Kuratorium będzie kontrolować kolonie! 

     [2009-02-01 13:57 213.134.160.*]

     Każde biuro ma obowiązek zgłosić do kuratorium organizowany obóz i ilość kadry jaką zatrudnia wraz z uprawnieniami wychowawców.   odpowiedz »

     • czy trzeba zgłaszać wyjazdy o charakterze religijnym? 

      [2009-05-05 09:03 213.227.88.*]

      mam pytanie, czy trzeba zgłszać do kuratorium wyjazdy kilkudniowe (3-4 dniowe) ??
      Czy trzeba załatwaić karty kwalifikacyjne obiektu- nawet wtedy jak się tam spędza tylko 3 dni?   odpowiedz »

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij