Subskrypcja
SubskrypcjaSzukaj
SzukajForum grupa: Biura turystyczne

Biura znów na cenzurowanym?

Data wysłania: 2017-04-25 15:07 Autor: Czytelnik IP automat

Aktualność:
Coraz trudniej wyobrazić sobie początek sezonu turystycznego bez raportu Krajowego Rejestru Długów, poświęconemu zadłużeniu biur podróży.

Jak zwykle KRD pisząc o biurach podróży wrzuca do jednego worka organizatorów turystyki i agentów. I tak, według KRD łączne zadłużenie branży turystycznej w Polsce notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosło od początku lutego ubiegłego roku do marca tego roku o ok. 2 mln zł - z prawie 12,8 mln zł do 14,8 mln zł. Równocześnie liczba zadłużonych w rejestrze biur spadła z 458 do 440. Według Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych w Polsce mamy aktualnie 4329 podmiotów mogących organizować imprezy turystyczne. Liczba agentów nie jest rejestrowana, jednak można przypuszczać, że będzie ich w Polsce mniej więcej drugie tyle. Zatem liczba notowanych w KRD podmiotów (biorąc pod uwagę fakt, że statystyki KRD obejmują zarówno touroperatorów jak i agentów) może być szacowana na kilka procent całej branży.

Raport Krajowego Rejestru Długów został stworzony pod patronatem Izby Turystycznej Rzeczypospolitej Polskiej. Początkowo mieliśmy skrytykować tę organizację, za firmowanie swoim autorytetem kolejnego raportu stawiającego branżę w niekorzystnym świetle. Warto jednak zwrócić uwagę, że tegoroczna informacja prasowa dotycząca zadłużenia biur ma wydźwięk sporo łagodniejszy niż te z wcześniejszych lat. To może być zasługą ITRP. Tym razem sam komunikat jest zatytułowany "Turystyka trzyma kurs i łapie wiatr w żagle", i można w nim znaleźć mniej alarmistycznych stwierdzeń o upadających biurach podróży, a więcej informacji o wychodzeniu z dołka przez branżę. Oczywiście, wiele dużych portali wstawiło tę informację z clickbaitowymi tytułami, alarmującymi o wzroście zadłużenia biur podróży, niemniej sam tekst jest napisany w sposób nieco bardziej wyważony niż we wcześniejszych latach i nie odstrasza od korzystania z usług biur podróży aż tak bardzo jak wcześniej.

Oczywiście w dalszym ciągu mamy zastrzeżenia co do rzetelności i trafności badań KRD. Samo wrzucanie do jednego worka organizatorów i agentów może fałszować odbiór tej wiadomości, szczególnie przez klientów, którzy często nie widzą różnicy pomiędzy tymi dwoma zupełnie różnymi podmiotami. Warto zauważyć, że posiadanie certyfikatu Rzetelna Firma oznacza tyle, że konkretny przedsiębiorca nie figuruje w Krajowym Rejestrze Długów, który jest jednym z biur informacji gospodarczej, ale nie jedynym.

W komunikacie KRD radzi turystom także jak wybrać organizatora, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Po pierwsze radzi sprawdzenie czy dane biuro znajduje się w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Tutaj zgoda, to podstawa. KRD radzi także zasięgnięcie opinii w izbach samorządu gospodarczego - OK, to nie zaszkodzi, ale należy pamiętać i przypominać klientom, że sam fakt przynależności do samorządu gospodarczego nie chroni przed bankructwem. Warto też zwracać uwagę na to, czy biuro posiada Certyfikat Rzetelności wydany przez Rzetelną Firmę. To jedyny certyfikat na rynku, który poświadcza że jego posiadacz nie jest notowany w KRD jako dłużnik - przekonuje KRD. Tutaj mamy największe obiekcje, certyfikat ten potwierdza, że jego posiadacz nie jest notowany w KRD, jednakże nie daje pewności, że nie jest on zadłużony. Oczywiście nawet legitymujaca się certyfikatem Rzetelnej Firmy spółka, może mieć długi, o ile nie są one zgłoszone do KRD. Nazwa Krajowego Rejestru Długów sprawia wrażenie, jakby był to jakiś centralny rejestr, podczas, gdy jest to prowadzącą działalność gospodarczą firmą, jedno z kilku biur informacji gospodarczej, które nie ma nic wspólnego z żadnym organem państwowym.

Zwróciliśmy także uwagę na pewien rozdźwięk pomiędzy tym co napisał w swoim komunikacie Krajowy Rejestr Długów, a tym co poszło w mediach, publikujących materiał Polskiej Agencji Prasowej. Wrzucamy obydwa linki dla porównania. krd.pl - komunikat KRD. Materiał PAP - www.rmf24.pl

Mamy dwa teksty, niby o tym samym, a jednak ich wydźwięk się różni w dość znaczący sposób. I tym razem to nie KRD jest tym, kto straszy turystów.

  • Kto straszy zadłużeniem biur? 

   [2017-04-25 15:07 80.52.137.*]

   ciekawie wyglądałaby Polska w rejestrze dłużników, bo tu dług jest GIGANTYCZNY i jakoś nie widzę żeby się tym rząd przejmował ! mało tego, kolejne papiery dłużne Polski są sprzedawane na lichwiarski procent i rząd jeszcze się tym chwali !   odpowiedz »

  • Kto straszy zadłużeniem biur? 

   [2017-04-25 15:24 83.13.135.*]

   ITRP nie we co robi? wie doskonale! zapytajmy dlaczego? Tam są firmy które mają wpisane do regonu świadczenie usług turystycznych, zajmują się zupełnie czym innym, mają długi , a KRD wpisuje ich do turystyki! aby się wykazać, nakręcać dla siebie klientów!   odpowiedz »

  • Kto straszy zadłużeniem biur? 

   [2017-04-26 14:21 188.146.74.*]

   na pewno sprawę biuro podróży w KRD, słyszy się co roku o biurach które upadają, więc chcę mieć pewność że moje biuro jest w dobrej kondycji. po co sobie psuć wakacje...   odpowiedz »

  • Kto straszy zadłużeniem biur? 

   [2017-04-27 13:06 83.13.135.*]

   szkoda że redakcja nie pamięta, też o tym chyba pisała "Ministerstwo Gospodarki informuje, że decyzją z dnia 16.07.2013 Ministerstwo Gospodarki wycofało udzielony patronat honorowy Programowi "Rzetelna Firma" oraz IV edycji Złotych Certyfikatów Rzetelności, wzywając jednocześnie do usunięcia wszelkich informacji o patronacie honorowym z publikowanych materiałów. Spowodowane to było licznymi zgłaszanymi Ministerstwu Gospodarki zastrzeżeniami, dotyczącymi funkcjonowania Programu "Rzetelna Firma ", jak również przedstawieniem przez wnioskodawcę nieprawidłowych informacji, dotyczących zamiaru nie osiągania zysku finansowego z prowadzonego przedsięwzięcia."
   a powód był ... podawali że ponad 400 biur ma zadłużenie, a okazało się, (sprawdził Min. Piechociński) że jest tylko 29 biur prowadzących działalność turystyczną! ma tylko wpis do Regonu!
   odszukajcie to! był rzetelny raport, sprawdzenie na zlecenie Min. Gospodarki!   odpowiedz »

  • Kto straszy zadłużeniem biur? 

   [2017-04-29 21:50 5.226.92.*]

   Jakim cudem krd jeszcze trwa, przecież tylko dzięki firmom-idiotom. A pismacy robią wszystko by ich gazety padły, wkrótce.   odpowiedz »

   • Kto straszy zadłużeniem biur? 

    [2017-05-02 17:18 188.146.136.*]

    Co roku sprawdzam biuro podróży w KRD. Zresztą inne firmy też. Różnie to bywa, niestety nie wszystkim w dzisiejszych czasach można ufać. Więc ta opcja mi się jak najbardziej podoba. Kiedyś znajomi mieli sytuację, że ich biuro upadło i nie było to miłe doświadczenie.   odpowiedz »

    • Kto straszy zadłużeniem biur? 

     [2017-05-08 09:24 91.239.66.*]

     Wiele z upadłych biur posiadało certyfikaty Rzetelnej Firmy. Ten świstek to żaden wyznacznik bezpieczeństwa.   odpowiedz »

     • Kto straszy zadłużeniem biur? 

      [2017-05-09 11:02 217.17.38.*]

      No właśnie posiadało... czas przeszły. Często firmy nie zdejmują baneru ze strony i tym sposobem oszukują klientów. Jednak można po prostu kliknąc w baner o zobaczyć aktualny status certyfikatu... prosta i szybka weryfikacja.   odpowiedz »

     • Kto straszy zadłużeniem biur? 

      [2017-05-09 20:13 95.108.49.*]

      No to używały bezprawnie. Niestety. Można sprawdzić baner, ja tak robię. Na szczęście jest wiele uczciwych firm.   odpowiedz »

  • Biura znów na cenzurowanym? 

   [2017-05-09 22:12 83.22.255.*]

   Wyobraźcie sobie, że 100 oszustów umieszcza na swoich stronach internetowych tzw. znak (nie) Rzetelna Firma. Właściciel tego "rzetelnego" znaku w polskich realiach sądownictwa MUSI stracić co najmniej 3-4 lata by zmusić prawnie oszustów do usunięcia takiego "rzetelnego" znaku z swoich stron www. A naciągniętych Klientów w tym czasie przybywa lawinowo. Oceńcie sami czy znak "rzetelna firma" ma większe znaczenie od (starsi wiedzą) odznaki DORO (stalinowskiej DObrej ROboty).   odpowiedz »

   • Biura znów na cenzurowanym? 

    [2017-05-10 17:44 188.146.75.*]

    Tak jak piszesz-oszustów! Można zawsze sprawdzić czy firma rzeczywiście ma ten certyfikat, można kliknąć w baner i już. Moim zdaniem certyfikat Rzetelna Firma dużo znaczy, wiem że firma działa dobrze.   odpowiedz »

  • Kto straszy zadłużeniem biur? 

   [2017-05-10 22:33 94.254.178.*]

   ja z kolei znam program Rzetelna Firma od dobrej strony i uważam,że się sprawdza. właściwie współpracujemy tylko z firmami, które mają ten certyfikat i jeszcze sobie sprawdzamy czy są dalej w programie. do tej pory bez wpadek i rzetelnie z obu stron ;)   odpowiedz »

 
     

Powrót do wątkówOdśwież

Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij