Ogłoszenia
Ogłoszenia
- partnera do pozyskiwania klientów
- Itaka Pruszków Nowa Stacja
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki Salon...
- Praca w Bułgarii w sezonie 2026 - Sprzątanie...
- EGIPT - REZYDENT / PARTNER OPERACYJNY | 8 LAT...
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki
- KASJER LOTNICZY/Specjalista ds. Biznesowej...
- Specjalista ds. Turystyki | Wysokie prowizje +...
- Specjalista ds. turystyki BP Itaka -...
- Szukam partnerów: biura podróży i organizatorzy...
Hotele w Europie i w Polsce z dobrymi perspektywami
Utrzymuje się optymizm europejskich inwestorów lokujących środki w rynek hotelowy. Ponad 90 proc. z nich planuje utrzymać lub zwiększyć wartość inwestycji w 2025 roku - wynika z raportu CBRE "European Hotel Investor Intentions Survey 2025". Zapytani o powody takich decyzji, najczęściej wskazują na pozytywne perspektywy dotyczące zwrotów z inwestycji, także w porównaniu z innymi sektorami nieruchomości komercyjnych. Optymizmowi sprzyja również rosnący popyt hotelowy w Europie, który jest wyższy niż nowa podaż.
Optymizm inwestorów na rynku hotelowym wynika przede wszystkim z odporności sektora, którą daje wysoki popyt na usługi hotelowe. Zapotrzebowanie na miejsca noclegowe w Europie jest generowane przede wszystkim poprzez ruch turystyczny i biznesowy, któremu sprzyja m.in. lepsza dostępność połączeń lotniczych. Dzięki temu rynek jest w stanie sprostać rosnącym kosztom mówi Marta Abratowska, Head of Hotels - Capital Markets Poland w CBRE.
Fundusze, deweloperzy oraz właściciele-operatorzy wykazują rosnące zainteresowanie sektorem hotelowym, przyciągani optymistycznymi prognozami zwrotów z inwestycji oraz lepszymi wynikami w porównaniu do innych klas aktywów. Bardziej optymistyczne spojrzenie na perspektywy całkowitego zwrotu z inwestycji deklaruje 29 proc. z nich, a jedna piąta wskazuje na lepsze dostosowanie się cen do sytuacji rynkowej. Inwestorzy deklarują również większe skupienie na strategiach typu value-add - polegających na ulepszaniu nieruchomości w celu zwiększenia jej wartości i zysków.
Hotele w Europie pozostają jednym z najatrakcyjniejszych wyborów inwestycyjnych, napędzanych korzystną równowagą między podażą, a popytem oraz konkurencyjnymi stopami zwrotu. Wzrost zapotrzebowania na usługi hotelowe nadal przewyższa tempo powstawania nowych obiektów, co zwiększa zaufanie inwestorów do długoterminowego potencjału tego sektora. Zapytani o powody zwiększenia wartości kapitału lokowanego w obiekty hotelowe, respondenci najczęściej wskazywali rosnący optymizm co do łącznych perspektyw zwrotu (29 proc. respondentów). Dodatkowo, 17 proc. inwestorów za istotny czynnik uznało względnie lepsze wyniki hoteli w tej kwestii, w porównaniu z innymi klasami nieruchomości komercyjnych. Na znaczeniu zyskują także prognozy dotyczące spadku kosztów finansowania - to motywacja dla 15 proc. inwestorów.
Jednak są przetasowania wśród liderów. Niektóre rynki nadal zyskują na atrakcyjności w oczach inwestorów. Hiszpania po raz drugi z rzędu pozostaje najchętniej wybieranym kierunkiem inwestycyjnym, podczas gdy Włochy wyprzedziły Wielką Brytanię i zajęły drugie miejsce w rankingu najbardziej preferowanych rynków. Na poziomie miast Londyn utrzymuje swoją pozycję jako najważniejszy wybór inwestycyjny, natomiast Madryt umocnił się na drugim miejscu wśród najbardziej atrakcyjnych miast do inwestycji hotelowych w 2025 roku.
Obserwujemy, że Polska jest na radarze zarówno instytucjonalnych jak i prywatnych inwestorów hotelowych. W grze pozostają międzynarodowe fundusze inwestycyjne wyspecjalizowane w aktywach hotelowych, ale też fundusze, które do tej pory aktywnie patrzyły na jedynie wybrane segmenty nieruchomości komercyjnych takie jak biura, handel czy logistyka, a obecnie z uwagi na chęć dywersyfikacji swojego portfela są zainteresowane lokowaniem kapitału w hotelach. To co cieszy równie mocno, to coraz większa aktywność polskiego kapitału. Polska jako duży rynek hotelowy z wieloma mocnymi miastami regionalnymi i resortowymi oferuje ciekawe produkty inwestycyjne w różnych modelach. Posiadamy zarówno nieruchomości typowo corowe jak i te typu value-add. Dominujące na rynku transakcyjnym pozostają duże miasta, ale ostatni rok przyniósł też ciekawe transakcje na rynkach wypoczynkowych mówi Marta Abratowska, Head of Hotels - Capital Markets Poland w CBRE.
CBRE Group, Inc. (NYSE:CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Dallas, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjnych (na podstawie przychodów w 2024 r.). Firma zatrudnia ponad 140 000 pracowników (w tym pracowników Turner & Townsend) obsługujących klientów w ponad 100 krajach. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne.
Komentarze
Tagi:
Dział hotele, pensjonaty:
Obiecujący początek sezonu w
Triverna: Polacy rezerwują chętniej i
Wyższe opłaty miejscowe i zmiana zasad w
Starsze aktualności:
Hakerzy czyhają telefony na
Czy Polacy są już kłopotliwym
First minute dalej lepsze niż
Lublin będzie gospodarzem konferencji
Wakacje.pl proponują last
Grecja przesuwa wprowadzenie nowej
Stabilne wyniki w europejskiej
Emerytura marzeń - pływanie w niekończącej się
Rusza promocja turystyczna regionów poszkodowanych przez
Linie lotnicze Air France testują nowy system rozrywki pokładowej
Branża rozwija się lepiej niż się wydaje?
Zawalił się dach rzymskiego kościoła
Dojazd do Dubrownika będzie łatwiejszy
Niemiecki paszport otwiera najwięcej granic
Coffeedesk pozyskał 2,7 mln zł z II rundy crowdfundingu
Hotelowe lobby wizytówką obiektu
Wigilie firmowe cennym źródłem zarobku dla restauratorów
I półrocze 2017 r. okresem dynamicznego rozwoju marki Focus Hotels?
PIG: Dramatyczna sytuacja w gastronomii
Linie Emirates będą promować saudyjską turystykę
Przedsiębiorcy turystyczni mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie
