Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Pilot na Portugalię, 26 kwietnia - 4 maja 2024
- Specjalista ds. turystyki Warszawa
- Kasjer/ kasjerka lotnicza - Warszawa
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki- Warszawa
- Pilot 26.04 - 03.05.2024 Włochy
- Pracownik biura podróży
- Nowy salon Wakacje.pl zatrudni specjalistę ds....
- Pomoc Księgowa w biurze podróży
- SPECJALISTA DS TURYSTYKI Z J. JAPOŃSKIM
- Bydgoszcz - Kierownik Biura

Duże zainteresowanie Dniami Twierdzy Poznań
W ostatni weekend poznańskie fortyfikacje pękały w szwach. Przyczyną tego "oblężenia" były 11. Dni Twierdzy Poznań, które odbyły się 26 i 27 sierpnia 2023 roku. Zwiedzających nie powstrzymały nawet ulewy.
W tym roku można było skorzystać z blisko 30. atrakcji. Odwiedzić je wszystkie w jeden weekend to spory wyczyn, choć warto próbować, bo można dzięki nim poznać, a wręcz doświadczyć historii Poznania od czasów Mieszka I, aż po okres PRL. Jednak impreza nie mogłaby się odbyć bez zabytków związanych z XIX-wieczną pruską Twierdzą Poznań, której wydarzenie zawdzięcza nazwę. Dzięki staraniom opiekujących się nimi pasjonatów i pasjonatek historii wiele z nich zyskało swoich gospodarzy. Każdego roku udostępniane są nieznane wcześniej fragmenty kazamat, pojawiają się nowe eksponaty, a całość ożywiają grupy rekonstrukcyjne.
Forty Va i VI zostały doposażone w repliki działek rewolwerowych, a Fort Ia zaprosił powstańców styczniowych. Nowością był pokazywany po raz pierwszych Schron J2Via (dostępny także w piątek poprzedzający akcję i w poniedziałek, 28 sierpnia 2023). Natomiast Rezerwat Archeologiczny Genius loci przywołał ducha średniowiecza dzięki drużynie wojów.
O tym, że Dni Twierdzy Poznań nie są wyłącznie atrakcją dla fanów historii i militariów można było się przekonać biorąc udział w grze terenowej w Forcie V, poszukując reliktów fortyfikacji Ostrowa Tumskiego z grą terenową albo biorąc udział w rajdzie rowerowym z nagrodami.
Nie zabrakło też mocnych wrażeń. Schron przeciwlotniczy Pasjonatów Podziemi zafundował chętnym symulację nalotu bombowego z okresu II wojny światowej, a Schron przy ul. Babimojskiej nocną Ścieżkę grozy.
W programie znalazło się miejsce także na poważniejszych wydarzeń. Jednym z nich była premiera książki Jarosława Bączyka, poświęcona Fortowi Winiary, czyli poznańskiej Cytadeli w latach 1863/64. Spotkanie odbyło się w Muzeum Uzbrojenia (oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości), oczywiście na Cytadeli. Stałym punktem programu Dni Twierdzy Poznań było zwiedzanie z historykami Fortu VII - Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Tutaj już w październiku 1939 roku Niemcy zorganizowali pierwszy na okupowanych polskich ziemiach obóz koncentracyjny.
Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się spacery. Są wśród nich klasyczne trasy po Cytadeli, jak i zaskakujące wieczorne eskapady po historycznych obiektach militarnych poznańskiego Dworca Głównego z Pasjonatami Podziemi. Ten ostatni punkt programu przyciągnął setki osób.
Rekord jednak padł w Forcie VI, którego bogaty program przyciągnął aż 2600 osób. Fort Ia odwiedziło ponad 1300 osób. Nawet względnie niewielkie schrony cieszyły się dużym zainteresowaniem. Schron piechoty J2 IVa, którego hitem były przejażdżki poradzieckim terenowym UAZ-em przyciągnął 900 osób. Do szczelin przeciwlotniczych przy ul. Kościelnej (aż dwóch!) zajrzało łącznie 1600 osób, a do bardzo małego osobistego schronu przeznaczonego dla hitlerowskiego namiestnika tzw. Kraju Warty Arthura Greisera dotarło 320 osób. Według wstępnych szacunków frekwencja łączna wyniosła około 10-12 tys. osób.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Niskie zadowolenie klientów w
EXIM nagradza swoich najlepszych
UNWTO: Turystyka bliska przekroczenia poziomów sprzed
Dział dla turystów:
UNWTO: Turystyka bliska przekroczenia poziomów sprzed
Komisja Europejska pracuje nad wzmocnieniem praw
Nowa trasa z Poznania i nie
Starsze aktualności:
Nowe trasy Kolei
Sieć a&o chwali się wynikami i planami na
Ile Polacy mieli wydać na
Słabe oceny sezony
Ceny wrześniowych wyjazdów bez większych
Tegoroczny czerwiec jeszcze słabszy niż w 2019
Co warto odwiedzić w
InPost na ratunek zapominalskim
Ceny wrześniowych wyjazdów rosną trochę
Anex Tour Poland oferuje dynamiczne
Rośnie popularność urlopów poza wysokim
Strajk na lotnisku w Barcelonie
Bezpłatne webinary dla przedsiębiorców
FlixBus kończy 10 lat i chwali się zyskami
Zmarł prezes sieci Mariott International
Jak powinno wyglądać 1000+ dla turystyki?
Ile Polacy wydadzą na Sylwestra?
Rejestracja pokoju dla osoby niepełnoletniej
Ministerstwo Sportu i Turystyki przyjmuje wnioski o dofinansowanie
Turyści zmienią swoje wyjazdowe preferencje?
Turecka ofensywa na Kurdów wzbudza niepokój
Wakacje.pl: Turyści w kolejkach po wyjazdy
Accor zbudował najwyżej położony pokój hotelowy w Niemczech