TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Ceny wycieczek na jesień

Dla zainteresowanych Sycylią, Marsa Alam lub wybrzeżem Costa del Sol dobre wieści, a Turcja i Cypr drożeją. Średnia cena wyjazdu nieznacznie rośnie.


Niniejsze zestawienie obejmuje pięćdziesiąte drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2023 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia października, czyli od 2 do 8 października 2023. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 września 2023 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 września 2023, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 29 września 2022 roku.

Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 2 i 8 października 2023, wzrosła o 32 złote. Największe zniżki cen wystąpiły na Sycylii - o średnio 848 złotych oraz w Marsa Alam i na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o 382 i 287 złotych. Największe zwyżki średnich cen w ostatnim tygodniu zanotowano w tureckim regionie Dalaman - o 461 złotych oraz na Cyprze i hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz - o 243 i 220 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem spadły o 47 i 81 złotych.
Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu średnie ceny wycieczek dla wylotów w dniach 2- 8 października 2023 wzrosły na dwóch z wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków, a mianowicie Turcji i Bułgarii - o średnio 112 i 80 złotych. Największe spadki cen wycieczek odnotowano w Egipcie - o 96 złotych, a nieco mniejsze na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 43 i 32 złote.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października 2023 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu już jedynie o 14 złotych.

Największe roczne zwyżki cen wycieczek ponownie odnotowano w Portugalii i na Półwyspie Chalcydyckim - o średnio 1056 i 901 złotych, a wyraźnie mniejszy wzrost miał miejsce na greckiej wyspie Zakintos - o 426 złotych. Największe spadki cen odnotowano w tureckim na tunezyjskiej Dżerbie - o średnio 1001 złotych, a niewiele mniejsze na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i tureckim regionie Dalaman - o 998 i 944 złote. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2022 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 1047 złotych.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja po raz dwudziesty dziewiąty od ponad dwóch lat była korzystniejsza niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, a skala tych korzyści uległa w minionym tygodniu niedużemu zwiększeniu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 4,58 zł/litr wobec 4,73 zł/litr przed rokiem, co oznacza dwudziesty dziewiąty od ponad 2 lat spadek ceny, tym razem jedynie o 3,2 procent, natomiast przed tygodniem cena ta była niższa o 3,1 procent, a przed dwoma o 9,2 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych była nadal silniejsza niż przed rokiem, tym razem o około 5,4 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 4,1 procent, a przed dwoma o około 3,3 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią roczną zmianę kosztów cen wycieczek po raz dwudziesty dziewiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. W wyniku połączonego wpływu nieco niższych cen paliwa i dość silnego złotego, skala ich pozytywnego oddziaływania była w minionym tygodniu nieco większa niż wcześniej i zawierała się w przedziale -150/-160 złotych, podczas gdy przed tygodniem wynosiła -120/-130 złotych, a przed dwoma tygodniami -140/-150 złotych.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że obecna sytuacja jest w bardzo dużej mierze wynikiem bardzo wysokiej bazy odniesienia sprzed roku dotyczącej zarówno kursów walut, jak też podwyższonych cen ropy i paliw będących bezpośrednimi, ale dość krótkoterminowymi skutkami rosyjskiej agresji na Ukrainę z 24 lutego 2022 roku.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawienia.


Wśród wiodących kierunków największe roczne wzrosty średnich cen wycieczek wystąpiły w Bułgarii oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Grecji - o 170, 144 i 117 złotych, a obniżyły się ceny wyjazdów do Egiptu i Turcji - o średnio 36 i 244 złote.
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Portugalii - o średnio 1056 złotych, mniejsze na Majorce, na Malcie i Cyprze - o średnio 332, 146 i 15 złotych, zaś spadki nastąpiły w Hiszpanii kontynentalnej, Tunezji i we Włoszech - o 263, 445 i 676 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2021 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, do Egiptu i Grecji - o średnio 1439, 1186 i 1112 złotych, a w znacznie mniejszej skali zdrożały wycieczki do Turcji i Bułgarii - o średnio 707 i 541 złotych.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Portugalii - o 2606 złotych oraz na Malcie i Majorce - o 1286 i 1086 złotych. Mniejsze były zwyżki cen na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i w Tunezji - o 772, 717, 384 złote. Jedynym kierunkiem, na którym ceny w tym ujęciu spadły były Włochy - o średnio 676 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów spadek cen wyjazdów październikowych największe spadki odnotowano w biurach ETI, Prima Holiday oraz Itaka - o około 1250 (sic!)370 i 150 złotych, a mniejsze w biurach Neckera i TUI Poland - o około 90 i 10 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 120 złotych (biuro Coral Travel) do około 480 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, to w pięćdziesiątym drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2023 na pozycję lidera nadal zajmowało biuro TUI Poland z liczbą 50 ofert (poprzednio 53 oferty, przed rokiem 45, a przed dwoma laty 32 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 46 ofert (poprzednio 44 oferty, przed rokiem 29, a przed dwoma laty 19 ofert) oraz Coral Travel z liczbą 45 ofert (poprzednio 41 ofert, przed rokiem 19, a przed dwoma laty 15 ofert).

Przy porównaniach z okresem sprzed dwóch sezonów należy mieć na uwadze, że liczba kierunków referencyjnych wzrosła z 24 do 30 czyli o jedną czwartą. Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Join Up i TUI Poland - po 5 ofert. Na kierunkach greckich przodowały biura Itaka i Exim Tours - po 8 i 7 ofert oraz Best Reisen - 4 oferty, na kierunkach kanaryjskich Itaka i TUI Poland - po 8 ofert, a na tureckich biura Itaka i TUI Poland - 6 i 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych propozycji miały biura Itaka i TUI Poland - po 4 oferty oraz Coral Travel - 3 oferty, a w Bułgarii biuro Exim Tours i Ecco Holiday - 3 i 2 oferty.

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, Turcji i Tunezji, biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji, Biuro Coral Travel w Tunezji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W pięćdziesiątym drugim zestawieniu dla sezonu Lato 2023 (a w czwartym dla wyjazdów październikowych) skład czołowej piątki biur podróży w tabeli uległ jednej zmianie. W jej skład weszło biuro Rego-Bis (awans z pozycji dziewiątej na piątą), a opuściło ją biuro Sun & Fun. Przesunięciu z miejsca czwartego na trzecie uległo biuro Coral Travel, a ruch odwrotny był udziałem biura TUI Poland.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Coral Travel, Grecos i Sun & Fun. W tym sezonie do pierwszej piątki weszły biura Join Up (na pozycję lidera) i Rego-bis (na miejsce piąte), a opuściły tabelę biura Grecos i Sun & Fun.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wycieczek jesień 2023
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję