Ogłoszenia
Ogłoszenia
- poszukuję pilota trasa Września- Warszawa
- KONSLUTANT/KONSULTANTKA DO DZIAŁU CALL CENTER
- SPECJALISTA / SPECJALISTKA DO DZIAŁU KONTROLI...
- SPECJALISTY/SPECJALISTKI DO DZIAŁU MARKETINGU
- SPECJALISTA/SPECJALISTKA DS. ROZLICZEŃ I...
- Sun Way Travel w Łodzi poszukuje Specjalistki/ty
- Specjalista ds turystyki Konin - biuro podróży...
- Specjalista / Specjalistka ds. Turystyki
- Meble do salonu franczyzowego TUI
- Specjalista ds.Turystyki
Rekordowy rok na kolei
Urząd Transportu Kolejowego opublikował statystyki za rok 2024. Przewoźnicy kolejowi przewieźli najwięcej pasażerów od 1997 r.
W 2024 r. kolej obsłużyła ponad 407,5 mln pasażerów. W porównaniu do danych z 2023 r. to wynik wyższy o 33,1 mln (+8,8%). Na przestrzeni ostatnich lat więcej osób podróżowało pociągami w 1997 r. (416,6 mln osób według danych GUS). W ubiegłym roku pociągi pasażerskie wypracowały prawie 28,5 mld pasażerokilometrów pracy przewozowej, co jest wynikiem wyższym o 2,6 mld pasażerokilometrów (+10,2%) rok do roku. W przypadku pracy eksploatacyjnej, która wyniosła 205,6 mln pociągokilometrów, wzrost wyniósł 14,3 mln pociągokilometrów (+7,5%). Średnia odległość na jaką pasażer podróżował koleją w 2024 r. to 69,9 km, czyli nieznacznie więcej niż rok wcześniej (69,1 km w 2023 r.).
Rosnąca popularność kolei to niewątpliwie efekt działań, jakie na przełomie ostatnich miesięcy, a nawet lat, podejmowali poszczególni przewoźnicy, jak i pozostali uczestnicy rynku przewozowego w Polsce. Nasze statystyki pokazują, że wysiłek ten przynosi efekty, co powinno być zachętą do dalszych starań o pasażera. Wskaźnik wykorzystania kolei wyniósł 10,8. Czyli statystycznie każdy mieszkaniec Polski w ubiegłym roku wsiadł do pociągu niemal 11 razy. Porównanie tego wskaźnika z innymi krajami pokazuje, że kolej w naszym kraju ma jeszcze znaczny potencjał do rozwoju - podsumowuje dr inż. Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
W ostatnim miesiącu 2024 r. pociągami podróżowało prawie 33,2 mln osób. W porównaniu z rokiem wcześniej to wzrost o prawie 1,8 mln osób (+5,7%). Wartość pracy przewozowej na poziomie prawie 2,3 mld pasażerokilometrów to o 0,2 mld pasażerokilometrów więcej (+7,7%) niż rok wcześniej. Grudzień w przypadku pracy eksploatacyjnej to 17,9 mln pociągokilometrów, o 1,4 mln pociagokilometrów więcej (+8,6%) niż w grudniu 2023 r. Średnia odległość, jaką pasażer kolei pokonał w grudniu, wyniosła 68,9 km, czyli o ponad 1 km więcej niż przed rokiem.
Zgodnie z tendencją sezonową w grudniu kolej obsłużyła o prawie 1 mln pasażerów mniej (-2,9%) niż w listopadzie. W przypadku pozostałych parametrów był to wzrost w zestawieniu miesiąc do miesiąca. Praca przewozowa była o 69,2 mln pasażerokilometrów wyższa (+3,1%), w odniesieniu do pracy eksploatacyjnej był to wzrost o 1,41 mln pociągokilometrów (+8,6%).
Komentarze
Tagi:
Dział dla turystów:
Rodziny częściej podróżują
Kampania przeciw porzucaniu zwierząt w
Historyczne wyniki finansowe
Marka ibis wchodzi na nowy
Ryanair zmienia zasady przydziału miejsc dla rodzin z
Dział transport:
Rodziny częściej podróżują
Historyczne wyniki finansowe
Ryanair zmienia zasady przydziału miejsc dla rodzin z
Starsze aktualności:
Grecja przesuwa wprowadzenie nowej
Stabilne wyniki w europejskiej
Emerytura marzeń - pływanie w niekończącej się
Rusza promocja turystyczna regionów poszkodowanych przez
Coraz więcej Polaków unika urlopu w
Zamość szykuje się na
Strategiczne spotkanie WP
Więcej gości w obiektach noclegowych niż przed
Jakie są preferencje Polaków w tym
Ile cudzoziemcy wydawali w
POT zachęca do spędzania urlopu na wsi
Kasprowy Wierch najlepiej rozpoznawalnym ośrodkiem narciarskim
Corendon Airlines polecą z Polski do Turcji także zimą
UIA chce przywrócić większość połączeń
TU Europa wprowadza zmiany w części produktów ubezpieczeniowych
Sopot rozpoczyna kampanie promocyjną
Avis wyłącznym dostawcą usług wynajmu samochodu dla pasażerów Etihad
Które kraje są najbardziej przyjazne dla turystów LGBT?
Pasażerowie ewakuowani z pociągu
Ryanair informuje o lotach zastępczych i odszkodowaniach
Sun & Snow: rośnie ilość apartamentów
