TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Niekorzystny wpływ cen paliwa na ceny wycieczek nieco osłabł?

Wyższe o niemal 80 procent, w porównaniu do roku wcześniejszego, ceny paliwa lotniczego wciąż mają niekorzystny wpływ na ceny wyjazdów turystycznych. Analitycy z Instytutu Traveldata podkreślają, że wpływ ten jest nieco niższy niż miało to miejsce w poprzednich dwóch tygodniach.


Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 7 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 października 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 października 2020 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 21 złotych. W poprzednim zestawieniu (dwa tygodnie temu) tygodniowy wzrost cen wyniósł 28 złotych, a przed tygodniem o 20 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Synaju - o 80 złotych oraz na wyspie Zakintos i na Tureckiej Riwierze - o średnio 73 i 67 złotych. Największa, ale i tak niewielka zniżka cen wystąpiła na Malcie - o średnio 22 złote, zaś jeszcze mniejsze spadki wystąpiły na Lanzarote i w Marsa Alam - o 11 i 8 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio spadły i wzrosły o 7 i 6 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje mapka.

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem nadal zwyżkowały, ale w dość umiarkowanym stopniu na tle dynamicznie zmieniających się cen last minute z października i września lata 2021. Najwyraźniejszy wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Turcji i Egiptu - o średnio 42 i 35 złotych, natomiast znacznie łagodniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii oraz na Wyspy Kanaryjskie - o 16, 13 i 12 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 41 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu roczny wzrost cen wyniósł 17 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na półwyspie Chalcydyckim - o 412 i 375 złotych, zaś również duży wzrost miał też miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 275 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na wyspie Kos - o 267 złotych, a umiarkowanie mniejsze na Malcie i Krecie - o 228 i 142 złotych.

W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 22 złote.

W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala negatywnego wpływu nadal była na bardzo wysokim, choć już nie na rekordowym poziomie.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,20 zł/litr wobec 1,78 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 79,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 80,2 procent, a przed dwoma o 78,3 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz pierwszy od kilkunastu tygodni nieco silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był silniejszy o około o około 0,12 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 1,3 procent, a przed dwoma o około 2,1 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu dość znacząco zmalała. Zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +190/+200 złotych, podczas gdy w poprzednich dwóch tygodniach wynosił po +230/+240 złotych.

Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka.

Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w Turcji - o 169 złotych. W mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 82 i 38 złotych, a obniżyły się ceny wycieczek do Bułgarii, które w porównaniu rocznym były tańsze o 61 złotych i minimalnie do Grecji (różnica 1 zł).

Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i w tureckim rejonie Dalaman - o średnio 344 i 298 złotych, a wyraźnie mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze oraz w Tunezji i na Majorce - o średnio 83 oraz po 49 złotych. W najmniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka - o średnio 16 złotych, zaś na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym spadły: w niedużej skali we Włoszech - o 16 złotych, większej w Albanii i Portugalii - o średnio 81 i 82 złote, a w największej na Malcie - o 228 złote.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i Grecji - o 193 i 114 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu - o średnio 85 złotych, a w nieznacznym stopniu podniosły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 5 złotych, natomiast bez zmian w ujęciu dwuletnim pozostały ceny wyjazdów do Bułgarii.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i w Maroku - o średnio 344, 177 i 113 złotych, mniejszy w Albanii, Tunezji i Portugalii - o 67, 59 i 29 złotych. Nieznacznie w ujęciu dwuletnim spadły ceny wycieczek do Włoch - o 16 złotych, zaś duże dwuletnie przeceny odnotowano na Majorce i Malcie - o 323 i 408 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 w najistotniejszym stopniu obniżyły się w biurach ETI i Grecos - o około 190 i 165 złotych. Mniejsze spadki cen ofertowych odnotowano w biurach Itaka i Prima Holiday - o około 80 i 70 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 35 (biuro Rainbow) do 420 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 58, a przed dwoma laty 34 oferty). Organizator ten w niedużym stopniu wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 39 ofert (poprzednio 47, przed rokiem 46, a przed dwoma laty 23 oferty), a w większym biuro Itaka z liczbą 19 ofert (poprzednio 15 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 28 ofert).

Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich zdecydowanie przodowało biuro Rainbow - aż 13 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland - po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Rainbow - 6 ofert i Coral Travel - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, a biuro Itaka w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.

Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W drugim zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nastąpiły dwie zmiany. Zestawienie opuściło biuro Oasis (było na pozycji czwartej), a w zamian na pozycję piątą weszło do niej biuro Itaka, a było to pośrednim skutkiem niedużej zniżki średniej ceny ofertowej w tym biurze. Na pozycję lidera awansowało biuro Grecos przesuwając o jeden szczebel w dół poprzednich liderów, czyli biura Rainbow i TUI Poland.
Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów turystycznych instytut traveldata turystyka paliwo lotnicze
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję