Ogłoszenia
Ogłoszenia
- Poznań - Specjalistka / Specjalista ds. turystyki
- Stojaki na katalogi - za darmo :)
- Nowe Biuro Podróży w Ełku - Specjalista ds....
- BIURO PODRÓŻY W PRUSZKOWIE
- Kasjer/ kasjerka lotnicza - Łódź
- Pilot na Portugalię, 26 kwietnia - 4 maja 2024
- Specjalista ds. turystyki Warszawa
- Kasjer/ kasjerka lotnicza - Warszawa
- Specjalista / Specjalistka ds. turystyki- Warszawa
- Pilot 26.04 - 03.05.2024 Włochy

Niekorzystny wpływ cen paliwa na ceny wycieczek nieco osłabł?
Wyższe o niemal 80 procent, w porównaniu do roku wcześniejszego, ceny paliwa lotniczego wciąż mają niekorzystny wpływ na ceny wyjazdów turystycznych. Analitycy z Instytutu Traveldata podkreślają, że wpływ ten jest nieco niższy niż miało to miejsce w poprzednich dwóch tygodniach.
Przygotowane przez Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata zestawienie obejmuje drugie w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2022, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 7 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 października 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 października 2020 roku. Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonie poprzednim, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).
W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 1 i 7 sierpnia 2022, wzrosła o 21 złotych. W poprzednim zestawieniu (dwa tygodnie temu) tygodniowy wzrost cen wyniósł 28 złotych, a przed tygodniem o 20 złotych. Największe wzrosty średnich cen w ostatnim tygodniu notowano na Synaju - o 80 złotych oraz na wyspie Zakintos i na Tureckiej Riwierze - o średnio 73 i 67 złotych. Największa, ale i tak niewielka zniżka cen wystąpiła na Malcie - o średnio 22 złote, zaś jeszcze mniejsze spadki wystąpiły na Lanzarote i w Marsa Alam - o 11 i 8 złotych.
W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem odpowiednio spadły i wzrosły o 7 i 6 złotych. Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazuje mapka.
W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem nadal zwyżkowały, ale w dość umiarkowanym stopniu na tle dynamicznie zmieniających się cen last minute z października i września lata 2021. Najwyraźniejszy wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Turcji i Egiptu - o średnio 42 i 35 złotych, natomiast znacznie łagodniejsze były zwyżki cen wyjazdów do Grecji i Bułgarii oraz na Wyspy Kanaryjskie - o 16, 13 i 12 złotych.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 pokazało, że średnia cena była wyższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 41 złotych, podczas gdy w poprzednim zestawieniu roczny wzrost cen wyniósł 17 złotych. Największe zwyżki cen wycieczek odnotowano na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz i na półwyspie Chalcydyckim - o 412 i 375 złotych, zaś również duży wzrost miał też miejsce na hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio 275 złotych. Największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano na wyspie Kos - o 267 złotych, a umiarkowanie mniejsze na Malcie i Krecie - o 228 i 142 złotych.
W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2021 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 22 złote.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja już po raz czterdziesty z rzędu była mniej korzystna niż miało to miejsce w tym samym okresie ubiegłego sezonu, przy czym skala negatywnego wpływu nadal była na bardzo wysokim, choć już nie na rekordowym poziomie.
Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,20 zł/litr wobec 1,78 zł/litr przed rokiem, co oznacza wzrost o 79,8 procent, natomiast przed tygodniem cena była wyższa o 80,2 procent, a przed dwoma o 78,3 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz pierwszy od kilkunastu tygodni nieco silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych. Tym razem złoty był silniejszy o około o około 0,12 procent, podczas gdy przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 1,3 procent, a przed dwoma o około 2,1 procent.
Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu dość znacząco zmalała. Zawierał się on w przybliżeniu w przedziale +190/+200 złotych, podczas gdy w poprzednich dwóch tygodniach wynosił po +230/+240 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustruje załączona poniżej mapka.
Wśród wiodących kierunków zdecydowanie największy roczny wzrost średnich cen wycieczek wystąpił w Turcji - o 169 złotych. W mniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 82 i 38 złotych, a obniżyły się ceny wycieczek do Bułgarii, które w porównaniu rocznym były tańsze o 61 złotych i minimalnie do Grecji (różnica 1 zł).
Na mniej uczęszczanych kierunkach największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i w tureckim rejonie Dalaman - o średnio 344 i 298 złotych, a wyraźnie mniej znaczące były wzrosty średnich cen na Cyprze oraz w Tunezji i na Majorce - o średnio 83 oraz po 49 złotych. W najmniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka - o średnio 16 złotych, zaś na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym spadły: w niedużej skali we Włoszech - o 16 złotych, większej w Albanii i Portugalii - o średnio 81 i 82 złote, a w największej na Malcie - o 228 złote.
Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2020 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek do Turcji i Grecji - o 193 i 114 złotych, w mniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Egiptu - o średnio 85 złotych, a w nieznacznym stopniu podniosły się ceny wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie - o średnio 5 złotych, natomiast bez zmian w ujęciu dwuletnim pozostały ceny wyjazdów do Bułgarii.
Wśród mniej uczęszczanych kierunków największy dwuletni wzrost cen wycieczek miał miejsce w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i w Maroku - o średnio 344, 177 i 113 złotych, mniejszy w Albanii, Tunezji i Portugalii - o 67, 59 i 29 złotych. Nieznacznie w ujęciu dwuletnim spadły ceny wycieczek do Włoch - o 16 złotych, zaś duże dwuletnie przeceny odnotowano na Majorce i Malcie - o 323 i 408 złotych.
W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2021 w najistotniejszym stopniu obniżyły się w biurach ETI i Grecos - o około 190 i 165 złotych. Mniejsze spadki cen ofertowych odnotowano w biurach Itaka i Prima Holiday - o około 80 i 70 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 35 (biuro Rainbow) do 420 złotych.
W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (od niniejszego materiału w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w drugim porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 49 ofert (poprzednio 51 ofert, przed rokiem 58, a przed dwoma laty 34 oferty). Organizator ten w niedużym stopniu wyprzedził biuro Rainbow z liczbą 39 ofert (poprzednio 47, przed rokiem 46, a przed dwoma laty 23 oferty), a w większym biuro Itaka z liczbą 19 ofert (poprzednio 15 ofert, przed rokiem 11, a przed dwoma laty 28 ofert).
Przy porównaniach z poprzednimi sezonami należy mieć na względzie, że liczba kierunków referencyjnych materiałach dotyczących sezonu 2021 wzrosła z dotychczasowych 24 do 30 czyli o jedną czwartą.
Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura TUI Poland i Exim Tours - 5 i 4 oferty, na kierunkach greckich zdecydowanie przodowało biuro Rainbow - aż 13 ofert, przed biurami Grecos i TUI Poland - po 8 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland - 10 ofert oraz Itaka i Rainbow - po 5 ofert, a na tureckich biura Rainbow - 6 ofert i Coral Travel - 5 ofert. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miały biura TUI Poland i Coral Travel - 6 i 4 oferty, a w Bułgarii biura TUI Poland i Exim Tours - 3 i 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, a biuro Itaka w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.
Instytut Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.
W drugim zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nastąpiły dwie zmiany. Zestawienie opuściło biuro Oasis (było na pozycji czwartej), a w zamian na pozycję piątą weszło do niej biuro Itaka, a było to pośrednim skutkiem niedużej zniżki średniej ceny ofertowej w tym biurze. Na pozycję lidera awansowało biuro Grecos przesuwając o jeden szczebel w dół poprzednich liderów, czyli biura Rainbow i TUI Poland.
Komentarze
Tagi:
Dział biura turystyczne:
Niskie zadowolenie klientów w
EXIM nagradza swoich najlepszych
UNWTO: Turystyka bliska przekroczenia poziomów sprzed
Dział badania rynku i analizy:
UNWTO: Turystyka bliska przekroczenia poziomów sprzed
Październik w hotelach słabszy niż rok
Eurobarometr: Podróżni chcą cyfrowych
Starsze aktualności:
Airbnb.com z gospodarzami wspiera
Dobre wyniki Grupy Accor za 2022
Rainbow zaprasza na Filipiny, do Wenezueli oraz na karaibską
Gmina Mielno zbadała
Hotelowe lobby wizytówką
Lotnisko Poznań Ławica płaci mieszkańcom
Sopot podsumowuje spotkania biznesowe za
Radość i zabawa będą nadawać ton w
Początek roku nie napawa hotelarzy
Bezpłatne webinary dla przedsiębiorców
FlixBus kończy 10 lat i chwali się zyskami
Zmarł prezes sieci Mariott International
Jak powinno wyglądać 1000+ dla turystyki?
Ile Polacy wydadzą na Sylwestra?
Rejestracja pokoju dla osoby niepełnoletniej
Ministerstwo Sportu i Turystyki przyjmuje wnioski o dofinansowanie
Turyści zmienią swoje wyjazdowe preferencje?
Turecka ofensywa na Kurdów wzbudza niepokój
Wakacje.pl: Turyści w kolejkach po wyjazdy
Accor zbudował najwyżej położony pokój hotelowy w Niemczech
Nowa umowa code-share pomiędzy Emirates a Garudą