TUR-INFO.pl | Serwis informacyjny branży turystycznej
ZAJRZYJ DO NAS NA: TUR-INFO.PL na Facebook TUR-INFO.PL na Twitter

Odczuwalny wzrost cen na sierpień

Średnia cena wyjazdów w sierpniu wyraźnie w górę, najbardziej rosną ceny w Turcji i Maroku.


To zestawienie obejmuje dwudzieste dziewiąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie letnim 2024 definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 5 do 11 sierpnia 2024. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 2 maja 2024 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów zebranymi 25 kwietnia, a w zestawieniach cen rok do roku z cenami zebranymi 4 maja 2023 roku.
Zestawienia cen obejmują, podobnie jak miało to miejsce w sezonach poprzednich, również ich porównania z obszaru wybrzeża Hiszpanii (obejmują Costa De La Luz i Costa Del Sol) oraz Włoch (obejmują Kalabrię, Sardynię i Sycylię).

W minionym tygodniu, średnia cena dla wycieczek z wylotami pomiędzy 5 i 11 sierpnia 2024, wzrosła o 118 złotych (w zeszłym tygodniu spadła o 58 złotych). Największą zniżkę cen w ostatnim tygodniu odnotowano na Sardynii - o 422 złote, a znacznie już mniejsze na Malcie i Teneryfie - o średnio 120 i 112 złotych. Największa zwyżka średnich cen wycieczek wystąpiła w Turcji Egejskiej - o średnio 469 złotych, a nieco mniejsze w Maroku i na Tureckiej Riwierze - o 401 i 318 złotych. W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek ogółem wzrosły o 76 i 150 złotych.

Zmiany średnich cen jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach obrazują załączone poniżej zestawienia.


W minionym tygodniu ceny wycieczek dla wylotów w dniach 5- 11 sierpnia 2024 znacząco wzrosły na wszystkich wiodących kierunkach wyjazdów turystycznych Polaków z wyjątkiem Wysp Kanaryjskich, gdzie spadły o średnio 12 złotych. Największe zwyżki cen wyjazdów miały miejsce w Turcji - o 329 złotych. Mniejsze były podwyżki cen wycieczek w Grecji i Egipcie - o 203 i 128 złotych, a relatywnie nieduże w Bułgarii - o średnio 27 złotych.

Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia 2024 pokazało, że średnia cena była niższa wobec średniej ceny dla poprzedniego sezonu o 70 złotych (poprzednio była niższa o 93 złote). Największą zniżkę cen wycieczek tym razem odnotowano na półwyspie Chalcydyckim - o 485 złotych, a niewiele mniejsze były spadki cen na Korfu i hiszpańskim wybrzeżu Costa del Sol - o średnio po 410 złotych. Największy wzrost cen wyjazdów tym razem wystąpił na Sycylii - o 792 złote, a znacząco mniejsze miały miejsce w Albanii i na Malcie - o 411 i 351 złotych. W adekwatnym okresie sprzedaży ubiegłego sezonu lato 2023 odnotowano wzrost cen w ujęciu rocznym o 875 złotych.
W zakresie oddziaływania cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) oraz sytuacji w zakresie kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów łączna sytuacja ukształtowała się jeszcze na korzystnych poziomach w relacji w takim samym okresem ubiegłego sezonu, ale już w wyraźnie mniejszej skali niż miało to miejsce w okresach wcześniejszych.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 3,65 zł/litr wobec 3,48 zł/litr, czyli była o 4,9 procent wyższa niż przed rokiem, podczas gdy przed tygodniem cena była wyższa o 3,6 procent niż przed rokiem, a przed dwoma tygodniami była niższa o 1,1 procent. W relacji z amerykańskim dolarem i euro krajowa waluta była w ostatnim tygodniu po raz kolejny silniejsza w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych, tym razem o ponad 5,3 procent, podczas gdy przed tygodniem była silniejsza o 5,5 procent, a przed dwoma o 5,7 procent.

Sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek po raz pięćdziesiąty dziewiąty od ponad dwóch lat sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w przedziale -145/-155 złotych, a zatem w stopniu nieco mniej korzystnym niż przed tygodniem, gdy wyniósł -155/-165, jak również mniej korzystnym niż przed dwoma tygodniami, gdy wyniósł -235/-245 złotych.
Należy też pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych).
Sytuację w zakresie zmian średnich cen rok do roku w ostatnim tygodniu na poszczególnych kierunkach ilustrują załączone poniżej zestawiania.


Wśród wiodących kierunków roczny spadek średnich cen wycieczek tym razem wystąpił na wszystkich z tych kierunków. W najmniejszym stopniu obniżyły się średnie ceny wyjazdów do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie - o tylko 16 i 41 złotych, natomiast większy był spadek cen wycieczek do Turcji i Grecji, który wyniósł odpowiednio 88 i 102 złotych. Na mniej uczęszczanych kierunkach zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Albanii, na Malcie, we Włoszech i w Maroku - o 411, 351, 321 i 167 złotych. Nieznaczny spadek cen wycieczek wystąpił na Cyprze - o 6 złotych, a bardziej znacząco obniżyły się ceny w Portugalii, na Majorce, w Tunezji i Hiszpanii kontynentalnej - o 85, 123, 220 i 290 złotych.

Z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2022 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia), najbardziej zwyżkowały średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie i do Turcji - o 950 i 885 złotych, w niewiele mniejszym stopniu wzrosły ceny wyjazdów do Turcji - o 808 złotych, natomiast w najmniejszej skali drożały w tym ujęciu wyjazdy do Bułgarii i Egiptu - o średnio 605 i zaledwie o 145 złotych. Wśród mniej uczęszczanych kierunków zdecydowanie największe dwuletnie wzrosty cen wyjazdów odnotowano w Maroku, Portugalii i we Włoszech - o 1650, 1577 i 1515 złotych, mniejsze na Malcie, w Hiszpanii kontynentalnej i na Majorce - o 1118, 986 i 973 złote, a jeszcze mniejsze miały miejsce na Cyprze, w Albanii i Tunezji - o 687, 427, 248 złotych.

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2024 najbardziej obniżyły się w biurach Sun & Fun, Best Reisen oraz Itaka - o odpowiednio około 250, 220 i 180 złotych. W pozostałych biurach roczne spadki cen były niższe w granicach od około 140 złotych (biuro Grecos), aż do zwyżek o ponad 210 złotych.

W tym, co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najatrakcyjniejszych poziomów bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli (w ich poszerzony skład weszły hiszpańskie Costa De La Luz i Costa Del Sol, włoskie Kalabria, Sardynia i Sycylia oraz wyodrębniony z Turcji Egejskiej Dalaman), to w dwudziestym ósmym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2024 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland z liczbą 54 ofert (poprzednio również 54 oferty, przed rokiem 47, a przed dwoma laty 54 oferty). Organizator ten wyprzedził biura Itaka z liczbą 46 ofert (poprzednio też 46 ofert, przed rokiem 38, a przed dwoma laty 24 oferty, oraz Coral Travel z liczbą 44 ofert (poprzednio 49 ofert, przed rokiem 35, a przed dwoma laty 18 ofert).

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowało biuro TUI Poland - 6 ofert oraz Coral Travel i Anex - po 4 oferty, na kierunkach greckich przodowały biura Itaka - 12 ofert oraz Grecos i Rainbow - 6 i 5 ofert, na kierunkach kanaryjskich biura TUI Poland oraz Itaka - 9 i 7 ofert, a na tureckich biuro TUI Poland i Rainbow- 5 i 4 oferty oraz Itaka - 3 oferty. W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Coral Travel - 4 oferty, a w Bułgarii biura Itaka i TUI Poland - po 2 oferty. W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, biuro Itaka w Grecji i Bułgarii, a biuro Coral Travel w Grecji.

W tej części materiału przedstawiamy tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. Tak jak to zaznaczaliśmy już wielokrotnie, w tego typu zestawieniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów.

W dwudziestym dziewiątym w tym sezonie letnim zestawieniu w jego składzie, nastąpiła jedna zmiana. Do tabeli weszło biuro TUI Poland (na pozycję piątą), a opuściło ją biuro Anex (znaczące podwyżki cen). Na miejscu etatowego już lidera tabeli w dalszym ciągu i nadal z dużą przewagą nad rywalami pozostawało biuro Grecos, a na kolejnych biura Itaka i Join UP.

Dla porównania przedstawiono też zestawienie sprzed roku, w którym przodowały wówczas biura Join Up, Grecos i Anex. W tegorocznej tabeli w porównaniu z ubiegłym sezonem w skład pierwszej piątki weszło biuro Itaka (na miejsce wicelidera), a opuściło ją biuro Anex.

Należy pamiętać, że położenie w zakresie względnej atrakcyjności cenowej z reguły przekłada się na kierunki zmian udziałów danych organizatorów w turystycznym rynku. Wysokie pozycje utrwalają wiodące pozycje organizatorów w branży, a niskie często przekładają się na oddawanie przez nich rynkowych udziałów bardziej atrakcyjnym konkurentom.

Ponieważ szczegółowo badamy kierunki wyjazdów i hotele, które najczęściej są oferowane przez organizatorów, poniżej przedstawiamy zestawienia "Liderów Cen" (z badanego tygodnia) na niektórych kierunkach wybieranych przez klientów biur podróży z podziałem na wyjazdy do hoteli 3 gwiazdkowych, 4 gwiazdkowych i 5 gwiazdkowych. Liderami Cen są organizatorzy, którzy oferują wyjazdy (w tym przypadku 7 dniowe All inclusive z Warszawy na pierwszy tydzień sierpnia 2024) z najatrakcyjniejszymi dla klientów średnimi cenami oferowanych imprez turystycznych (czyli których średnia oferowana cena jest najniższa względem średniej ceny wyjazdów do hoteli danej kategorii gwiazdkowej na danym kierunku).
Dziś pokazujemy Liderów Cen wyjazdów do hoteli 5 gwiazdkowych na popularnych kierunkach wakacyjnych:Komentarze

(kiedy jest to możliwe, sugerujemy podpisanie się)

(akceptacja regulaminu)


Tagi:
ceny wyjazdów na sierpień 2024 wakacje ceny wzrost cen
Ta strona przetwarza dane osobowe oraz używa COOKIES. Szczegóły przetwarzania danych osobowych są opisane w polityce prywatności. Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Wszelkie szczegóły w regulaminie, polityce prywatności oraz polityce cookies.
  Akceptuję